Технологиялық карта №
Пән: мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Тобы: 401 топ
Сабақтың тақырыбы: Ақпараттық-анықтамалық құжаттар тобы. Анықтама.
Сабақтың мақсаты: Ақпараттық-анықтамалық құжаттардың түрлері туралы мәлімет беріп, анықтама туралы түсінік қалыптастыру.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: Ақпараттық-анықтамалық құжаттардың түрлері туралы мәлімет беріп, анықтама туралы түсінік қалыптастыру
Дамытушылық: Қазақ тілінде сөйлеу тілін, іс қағазбен жұмыс істеу қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: сыйластыққа, адамгершілікке, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білімді игеру
Сабақтың түрі: теориялық
Оқыту технологиясы: СТО элементтері
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, түсіндіру, сөздік, тірек-сызба
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі тапсырмалар
Сабақтың техникалық құралдары: интерактивті тақта
Пәнаралық байланыс: аударма ісі, қазақ тілі
Әдебиеттер тізімі: В.Салагаев, Б.Шалабай «Іс қағаздарын жүргізу»
Сабақтың құрылымдық жоспары:
Ұйымдастыру кезеңі
Топ білім алушыларымен амандасамын.
Топты түгендеймін.
Білім алушылар назарын сабаққа аудару.
Мақсат қою және оқу-әрекетіне қызығушылықты ояту / мотивация/
Қазіргі қоғамда бізден жиі талап етілетін құжат түрлері бар. Солардың бірі анықтама. Бүгінгі сабағымызда анықтаманың түрлерімен, айрықша белгілерімен танысамыз.
Білімді өзектілендіру және мәселелік жағдаяттар туғызу
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітілген «Тілдерді қолдану мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасында» ресми іс жүргізуді мемлекеттік тілге кезең-кезеңмен көшірудің нақты негізін жасау туралы көрсеткен. Бүгінгі өтетін тақырыбымыз ақпараттық – анықтамалық құжат түрлерінің бірі анықтама.
Жаңа білімді меңгерту
а) Сөздік жұмыс
(Бүгінгі тақырыбымызбен байланысты негізгі сөздермен жұмыс жүргіземін)
Ақпараттық-анықтамалық құжаттар – информационно-справочная документация
Бастамалық хаттар – инициативная письма
Жоғары мекемелер – вышестоящая учереждение
Ұйымдар - организация
Жіберілетін (шығыс) хаттар – исходящие письма
Қабылданатын (кіріс) хаттар –получаемые (входящие) письма
Анықтама –справка
Ұсыныс –предложение
Қорытынды – вывод
ә) Түсінік қалыптастыру
(Ақпараттық-анықтамалық құжат түрлері туралы жалпы түсінік беріліп, анықтама жайында толық мағлұмат беріледі.)
Ақпараттық-анықтамалық құжат түрлері
жеделхат акті телефонограмма анықтама арыз
мағлұмат хат түсінік хат және т.б.
Анықтама
Қандай да бір болмасынмфактіні не оқиғаны сипаттап растайтын құжат.
Документ, содержащий описание или подтверждение тех или иных фактов и событий.
Өндірістік ұйым қызметінде нақты жағдайлар мен атқарылған істерді растайтынанықтамалар
Тұрғылықты жерін, оқуын, атқаратын қызметін растайтын анықтамалар
Өз бетімен жұмыс
1 –жаттығу
Анықтама үлгілерімен танысыңыз.
Анықтама 124/2
2 мамыр 2012 жыл
Осы анықтама студент Ахатова Назымға берілді.
Анықтама шын мәнінде Шәкәрім атындағы Семей мемлекеттік университетінде , журналистика факультетінің 4 курсында оқиды.
Анықтама ұлттық кітапханаға тапсыру үшін берілді.
Анықтама 10 күн өз күшінде.
Мөр орны
Оқу бөлімінің бастығы Ж.Сабырова
Сұрақтарға жауап беру
Анықтама кімге берілді?
Не үшін берілді?
Қайда тапсыру үшін берілді?
Анықтама кімнің атынан берілген?
2- жаттығу
Деректерді растау, жеке адамға байланысты, ақпаратты растау, бірнеше дана, анықтама нөмірленеді, анықтама мазмұны, анықтама мәтіні
Грамматикалық минимум
(Етіс жұрнақтарын пайдаланып анықтама мәтінін құрау.)
Ырықсыз етіс жұрнақтары -ыл, -іл, -л / - -ын, -ін, н
3-жаттығу
Қатесін түзетіңіз.
Анықтама
Осы анықтама Жақыпов Жандос берілді. Жақыпов Жандос шын мәнінде Заң академиясы 3 курс оқиды. Анықтама Ғылым Академиясы берілді.
Оқу бөлім бастығы
4-жаттығу
Жағдаяттар бойынша анықтама жазыңыз.
Анықтама Сапаров Дастанның оқу орнында оқитындығын растау үшін керек.
Анықтама Мейрамқызы Әселдің емханада атқаратын қызметін растау үшін керек.
Жаңа білімді бекіту
Сұрақ қою әдісі арқылы жаңа тақырып бекітіледі.
Сұрақтар:
Анықтама не үшін беріледі?
Оның түрлері қандай болады?
Білім, іскерлік және дағдыны бағалау
Сабақта белсенді қатысып отырған білім алушылар бағаланады.
Үйге тапсырма
Өздеріңнің тұрғылықты жерлеріңді растау үшін анықтама мәтінін құру.
Рефлекция
Бүгінгі сабақтың өтілу барысы қалай болды? Ұнады ма? Қолдарыңызбен көрсетіп, себебін түсіндірсеңіздер.
[pic] [pic]
1 –жаттығу
Анықтама үлгілерімен танысыңыз.
Анықтама 124/2
2 мамыр 2012 жыл
Осы анықтама студент Ахатова Назымға берілді.
Анықтама шын мәнінде Шәкәрім атындағы Семей мемлекеттік университетінде , журналистика факультетінің 4 курсында оқиды.
Анықтама ұлттық кітапханаға тапсыру үшін берілді.
Анықтама 10 күн өз күшінде.
Мөр орны
Оқу бөлімінің бастығы Ж.Сабырова
Сұрақтарға жауап беру
Анықтама кімге берілді?
Не үшін берілді?
Қайда тапсыру үшін берілді?
Анықтама кімнің атынан берілген?
2- жаттығу
Деректерді растау, жеке адамға байланысты, ақпаратты растау, бірнеше дана, анықтама нөмірленеді, анықтама мазмұны, анықтама мәтіні
Грамматикалық минимум
(Етіс жұрнақтарын пайдаланып анықтама мәтінін құрау.)
Ырықсыз етіс жұрнақтары -ыл, -іл, -л / - -ын, -ін, н
3-жаттығу
Қатесін түзетіңіз.
Анықтама
Осы анықтама Жақыпов Жандос берілді. Жақыпов Жандос шын мәнінде Заң академиясы 3 курс оқиды. Анықтама Ғылым Академиясы берілді.
Оқу бөлім бастығы
4-жаттығу
Жағдаяттар бойынша анықтама жазыңыз.
Анықтама Сапаров Дастанның оқу орнында оқитындығын растау үшін керек.
Анықтама Мейрамқызы Әселдің емханада атқаратын қызметін растау үшін керек.