«Қарасу орта мектебі» ММ
Сабақтың тақырыбы
«Ас ішу тәртібі»
5 сынып
[pic]
Қанапина А.С.
Күні:
Сынып: 5
Сабақтың тақырыбы: Ас ішу тәртібі.
Сабақтың мақсаттары:
1.Оқушыларға ас ішу тәртібі туралы түсінік беріп, өз ара сөйлесуді қалыптастыру.
2.Оқушылардың сөздік қорларын байыту, сөйлеу тілдерін дамыту.
3. Оқушыларды ас ішу тәртібін сақтауға тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, түсіндіру, көрнекілік.
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ.Өткен тақырыпты пысықтау.
-Балалар, біз сендермен бірге денсаулыққа пайдалы және зиян тағамдар туралы білдік. Еске түсірейік, денсаулығымыз жақсы болу үшін қандай тағамдарды көбірек жеу керек . (жемістер мен көкөністерді). Қандай жемісті жеуді жақсы көресің? Өздеріңе таңдап алыңдар. (Балалар өздеріне таңдап алады - алмұрт, алма, ананас. Таңдап алған жеміс бойынша топтарға бөлінеді).
ІІІ.Үй жұмысын тексеру.
Кеспелерден үйде жаттаған мақал-мәтелдерді құрастыру. Параққа жапсыру.
1.Таңғы асты тастама,
Кешкі асқа қарама.
2.Түскі асқа
Түстік жерден қонақ келеді;
Кешкі асқа
Күндік жерден қонақ келеді.
3.Алдыңа ас қойдым,
Екі қолыңды бос қойдым.
4.Нан бар жерде ән бар.
ІҮ.Сабақтың тақырыбын, мақсаттарын хабарлау.
-Балалар, бұл мақал-мәтілдердің тақырыбы қандай? (ас ішу). Ас ішу тәртібін білесіңдер ме? Бүгін сабақта сендер ас ішу тәртібімен танысамыз, әңгімелесуді қалыптастырып , есте сақтауға тырысамыз. Өткен тақырыптарды, септік жалғаулар мен етістіктің болымсыз түрі тақырыбы бойынша тапсырмаларды орындаймыз.
Ү.Аралас сабақ.
асықпай – не спеша
шектен тыс – выше нормы
шайнау – прожевать
жұту керек – нужно проглотить
тәртіп - порядок
1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқыңдар (слайдтармен танытыру).Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер(бір сөйлемді бір оқушы оқиды, әр топ екі сұраққа жауап береді, сұрақ пен жауапты параққа жапсырады).
1.Тамақты шектен тыс көп ішуге болмайды.
2.Асты асықпай, әбден шайнап жұту керек.
3. Тамақ ішіп отырып, кітап оқуға, теледидар көруге болмайды.
4. Әр түрлі тамақта адам денесіне қажетті дәрумендер болады.
5. Әсіресе қазақтың ұлттық сусындары (қымыз, шұбат) адамға өте пайдалы.
6. Ұлттық тағамдарымызға: бауырсақ, қазы-қарта, жал-жая, қымыз-шұбат, құрт, тағы басқалар жатады.
1. Тамақты көп ішуге бола ма?
2. Тамақты қалай ішу керек?
3. Тамақ ішіп отырғанда не істеуге болмайды?
4. Тамақта не болады?
5. Қандай сусындар адамға өте пайдалы ?
6. Ұлттық тағамдарды ата.
2-тапсырма. Етістіктерді екі бағанға бөліп жазыңдар.
Жейді, болмайды, отыр, болады, ішпейді, оқиды, көрмейді, асықпайды, алады, жемейді, пісіреді, дайындамайды.
Болымды
Болымсыз
3-тапсырма. Берілген сөздерді септік ретімен жазыңдар.
Тағамға, тағамды, тағамның, тағаммен, тағамда, тағамнан, тағам
А.с. І.с.
Б.с.
Т.с.
Ж.с.
Ш.с.
К.с.
Тәртіпке, тәртіптің, тәртіптен тәртіп, тәртіпті, тәртіпте, тәртіппен.
А.с. І.с.
Б.с.
Т.с.
Ж.с.
Ш.с.
К.с.
Сусын, сусынға, сусынмен, сусынның, сусынды, сусыннан, сусында.
А.с. І.с.
Б.с.
Т.с.
Ж.с.
Ш.с.
К.с.
ҮІ.Сабақты қорытындылау.
Дұрыс, бұрыс.
ҮІІ.Үй тапсырмасын беру. «Ас ішу тәртібі» тақырыбына коллаж жасау.
ҮІІІ.Бағалау.
ІХ.Қоштасу.
Болымды
Болымсыз
Дұрыс , бұрыс.
А.с. І.с.
Б.с.
Т.с.
Ж.с.
Ш.с.
К.с.
1.Тамақты шектен тыс көп ішуге болмайды.
2.Асты асықпай, әбден шайнап жұту керек.
3. Тамақ ішіп отырып, кітап оқуға, теледидар көруге болмайды.
4. Әр түрлі тамақта адам денесіне қажетті дәрумендер болады.
5. Әсіресе қазақтың ұлттық сусындары (қымыз, шұбат) адамға өте пайдалы.
6. Ұлттық тағамдарымызға: бауырсақ, қазы-қарта, жал-жая, қымыз-шұбат, құрт, тағы басқалар жатады.
Тамақты көп ішуге бола ма?
Тамақты қалай ішу керек?
Тамақ ішіп отырғанда не істеуге болмайды?
Тамақта не болады?
Қандай сусындар адамға өте пайдалы ?
Ұлттық тағамдарды ата.
Ас ішу тәртібі
1.Тамақты шектен тыс көп ішуге болмайды.
2.Асты асықпай, әбден шайнап жұту керек.
3. Тамақ ішіп отырып, кітап оқуға, теледидар көруге болмайды.
4. Әр түрлі тамақта адам денесіне қажетті дәрумендер болады.
5. Әсіресе қазақтың ұлттық сусындары (қымыз, шұбат) адамға өте пайдалы.
6. Ұлттық тағамдарымызға: бауырсақ, қазы-қарта, жал-жая, қымыз-шұбат, құрт, тағы басқалар жатады.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ас ішу тәртібі
1.Тамақты шектен тыс көп ішуге болмайды.
2.Асты асықпай, әбден шайнап жұту керек.
3. Тамақ ішіп отырып, кітап оқуға, теледидар көруге болмайды.
4. Әр түрлі тамақта адам денесіне қажетті дәрумендер болады.
5. Әсіресе қазақтың ұлттық сусындары (қымыз, шұбат) адамға өте пайдалы.
6. Ұлттық тағамдарымызға: бауырсақ, қазы-қарта, жал-жая, қымыз-шұбат, құрт, тағы басқалар жатады.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ас ішу тәртібі
1.Тамақты шектен тыс көп ішуге болмайды.
2.Асты асықпай, әбден шайнап жұту керек.
3. Тамақ ішіп отырып, кітап оқуға, теледидар көруге болмайды.
4. Әр түрлі тамақта адам денесіне қажетті дәрумендер болады.
5. Әсіресе қазақтың ұлттық сусындары (қымыз, шұбат) адамға өте пайдалы.
6. Ұлттық тағамдарымызға: бауырсақ, қазы-қарта, жал-жая, қымыз-шұбат, құрт, тағы басқалар жатады.
[pic] [pic] [pic]
[pic] [pic]
[pic] [pic]
[pic] [pic]
[pic]
[pic] [pic] [pic] [pic]
[pic] [pic]
Таңғы асты тастама,
Кешкі асқа қарама
Түскі асқа
Түстік жерден қонақ келеді,
Кешкі асқа
Күндік жерден қонақ келеді
Алдыңа ас қойдым,
Екі қолыңды бос қойдым
Нан бар жерде ән бар
2-тапсырма. Етістіктерді екі бағанға бөліп жазыңдар.
Жейді, болмайды, отыр, болады, ішпейді, оқиды, көрмейді, асықпайды, алады, жемейді, пісіреді, дайындамайды.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
2-тапсырма. Етістіктерді екі бағанға бөліп жазыңдар.
Жейді, болмайды, отыр, болады, ішпейді, оқиды, көрмейді, асықпайды, алады, жемейді, пісіреді, дайындамайды.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
2-тапсырма. Етістіктерді екі бағанға бөліп жазыңдар.
Жейді, болмайды, отыр, болады, ішпейді, оқиды, көрмейді, асықпайды, алады, жемейді, пісіреді, дайындамайды.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
3-тапсырма. Берілген сөздерді септік ретімен жазыңдар.
Тағамға, тағамды, тағамның, тағаммен, тағамда, тағамнан, тағам
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
3-тапсырма. Берілген сөздерді септік ретімен жазыңдар.
Тәртіпке, тәртіптің, тәртіптен тәртіп, тәртіпті, тәртіпте, тәртіппен.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
3-тапсырма. Берілген сөздерді септік ретімен жазыңдар.
Сусын, сусынға, сусынмен, сусынның, сусынды, сусыннан, сусында.