Батыс Қазақстан облысы
Бөрлі ауданы
Ақсай қаласының №2 жалпы орта білім беретін мектебі
Сабақ жоспары
5 «б» Күні:
Пәні: қазақ тілі
Мұғалімі: Киреева Айгуль Сериковна
Сабақтың тақырыбы
Саяхат. Буын түрлері
Мақсаты
Отанды сүюге, туған жеріне, еліне деген сүйіспеншілігін арттыруға,халқымыздың салт-дәстүрін сақтап, әрі қарай жалғастыруға,болашақта Отанымыз Қазақстанды өркендетуге білімді адам керек екенін түсіндіру, оқушылардың сөйлеу мәдениетін, тілдерін дамыту.
Күтілетін нәтижелер
Өз елінің патриоты болады.
Елін, жерін салт-дәстүрін ,тарихын, табиғатын, әдебиетін сүйіп, құрметтейді.
Сауатты жазуға дағдыланады.
Керекті жабдықтар
презентация, мақал – мәтелдер, даналық сөздер.
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері және тапсырма түрлері
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Бағалау
Психологиялық дайындық
3 мин
«Шаттық шеңбері» тренингін ұйымдастыру
Психологиялық орта құру арқылы, оқушылардың көңіл-күйі көтеріледі.
қолпаштау
Үй тапсырмасы
(5 минут)
Үй тапсырмасын тексеру. Буын тақырыбына байланысты ережені жаттау.
Оқушылар жаттаған ережелерін айтады.
Қолдау
Кіріспе (5минут)
Мәтінмен жұмыс. (Миға шабуыл)
[pic]
«Патриот деген ол ….»
Оқушылар бар назарын сабаққа аударып, сабақтың тақырыбына болжау жасайды.
Патриот сөзіне кластер жасайды.
Негізгі бөлім 25 мин
Бірінші «Тарих» бекеті
Екінші «Тау мен дала» бекеті
Үшінші «Әдебиет» бекеті
Төртінші «География» бекеті
Бесінші «Салт – дәстүр» бекеті
Алтыншы «Қолөнер» бекеті
Жетінші «Ән – күй» бекеті
1. «Тарих» бекеті
Сұрақтар:
1.Қазақтың әйгілі үш биі?
2.Қазақстанның елордасы?
3.Қазақстанның ұлттық валютасы не?
2. «Тау мен дала» бекеті
1. Қазақстанның ең биік нүктесін атаңыз.
2. Қазақтар қандай дала өсімдігін отанның символы деп есептеген?
3.Біздің еліміздің жерінде кездеспейтін аңдар мен жануарларды атаңдар.
Жазылым.
Піл, арыстан, мүйізтұмсық, қолтырауын, керік сөздерін буынға бөліп, буын түріне ажырату.
3. «Әдебиет» бекеті
- Қазақ халқының ұлы ақындарын ата
Айтылым.
Мына заттар қай ертегіде кездеседі?
4. «География» бекеті
1.Қазақстанның көршілерін атаңдар
2.Қазақстандағы өзендердің атауларын атаңдар
3.Қазақстанда неше облыс бар?
Оқылым.
Әріптердің орнын ауыстыру арқылы Қазақстан қалаларының атын табу.
5.«Салт – дәстүр» бекеті
1.Қазақ халқының жаңа жылы, мерекесі?
2.Қазақ халқының қандай ұлттық тағамдарын білесіңдер?
3.Қазақ халқының қандай салт – дәстүрлерін білесіңдер?
4.Қазақ халқының ұлттық киімдерін ата.
5.Қазақ халқының ұлттық музыкалық аспаптарын атаңдар
6. «Қолөнер» бекеті
Ұлттық ойындарды атау.
7. «Ән – күй» бекеті
Тыңдалым. «Бесік жыры» бейнетаспасын тыңдатып, қай жанрға жататындығын сұрау.
(Төле би, Әйтеке би, Қазыбек би);
(Астана);
(Теңге).
(Хантәңірі шыңы);
(Жусан);
Піл, арыстан, мүйізтұмсық, қолтырауын, керік,
Бір оқушы тақтаға шығып, қалғандары орындарынан орындайды.
(Абай, Жамбыл, Мағжан, Мұқағали);
[pic]
(Ресей, Қытай, Қырғызстан, Өзбекстан, Түркіменстан);
(Ертіс, Есіл, Іле);
(14 облыс)
[pic]
МАТЫАЛ (Алматы);
АНАТСА (Астана);
ЫДНАҒАРАҚ (Қарағанды);
ЕКТНМЫШ (Шымкент);
НЕСӨМЕК (Өскемен);
ШАЛҚАБ (Балқаш).
1.(Наурыз);
2.(Бесбармақ, қазы – қарта, жал – жая, қымыз, шұбат, құрт, ірімшік, сүзбе, бауырсақ, қуырдақ).
3.(Шілдехана, бесік той, тұсау кесер, сүндет той, тілашар, атқа мінгізу, араша, асар, т.б.);
4.(Айыр қалпақ, шапан, тымақ, ішік, тақия);
5.(Домбыра, қобыз, дауылпз, сыбызғы, даңғыра).
Оқушылар ұлттық ойындарды суретке қарап, атайды.
[pic]
Оқушылар тыңдап, көріп, жауап береді.
мадақтау
қолпаштау
мадақтау
Қорытынды
5 мин
ҚР Мемлекеттік Гимнін айту
Қорытынды бағаларын айту
қорытынды
Үй жұмысы 2 мин
«Туған жер – алтын бесік» тақырыбына ЭССЕ жазу
Күнделіктеріне жазып алады.