Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сынып: 5 «Д» пән: қазақ тілі күні: 23.11.2015
Сабақтың тақырыбы: Мақал-мәтелдер
Сабақтың мақсаты : Мақал-мәтелдер туралы түсінік беру
Сабақтың міндеттері:
Мақал-мәтелдер туралы түсінік алады.
Мақал мен мәтелдің өзіне тән белгілерін біледі
Топтық жұмыс, шығармашылық жұмыс жүргізеді.
Табыстылық критерийлері: Топ мүшелері өз ойларын жеткізеді, тақырып бойынша тұжырым жасайды.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: топтық жұмыс, блум таксаномиясы, шығармашылық жұмыс, ВЕНН диаграммасы.
Дереккөздер: Бейне таспа, А3 форматты ақ түсті қағаз, қызыл, көк, жасыл түсті маркерлер, бағалау парағы, кері байланыс, слайд.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
5 мин
Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, топқа бөлу, психологиялық дайындық.
І топ: Еңбек
ІІ топ: Өнер
ІІІ топ Білім
ІҮ топ: Бірлік
2
Блум бойынша ойлау деңгейі
Білу
7 мин
Үй тапсырмасы
122-- жаттығу Төменде берілген сөздердің тұрақты сөз тіркес түріндегі синонимдері мен антонимдерін жазыңдар
123-жаттығу Өз досыңа немесе әдеби шығармадағы бір кейіпкерге фразеологиялық тіркестерді пайдалана отырып мінездеме беріңдер
" Автор орындығы"әдісі арқылы сұрау
Жаттығуды түсініп,толық орындайды
Жаттығудың шартын түсінеді,орындай алады.
3
Түсіну
Қолдану
10 мин
Болжамдау әдісін қолдану арқылы жаңа тақырыпқа бағыттау.
ЭО СБР №4374 мақал-мәтел туралы мәлімет тыңдау.
126-жаттығу Мына мақал-мәтелдерді аяқтаңдар
127-жаттығу Мақалдарды бір бөлек,мәтелдерді бір бөлек көшіріп жазыңдар
128-жаттығу(ауызша) Қанатты сөздерді тауып, мағынасын түсіндіріңдер
Мақал-мәтелдерді толық түсінеді,өзіне тән белгілерін біледі,мақал мен мәтелдің белгілерін ажыратады.
Мақал-мәтелдермен таныс,өзіне тән белгілерін біледі
Мақал-мәтелдермен танысады
4
Талдау
Жинақтау
8 мин
Түсініктеме күнделігі
Берілген мәтіннің мағынасына қарай мақал-мәтел жазу,оның мағынасын түсіндіру,мақал немесе мәтел екенін анықтау.
Венн диаграммасы
МАҚАЛ ортақ МӘТЕЛ
қасиеті
Мәтін мағынасына сәйкес мақал-мәтел біледі,айырмашылығы менмағынасын түсіндіре алады.
Мақал мен мәтелдің айырмашылығын біледі,мәтін мағынасын түсінеді.
Топ мүшелеріне қол ұшын беріп, көмектесіп отырады.
5
Сергіту сәті
2мин
6
Бағалау
(8 минут)
8 мин
Сабақта айтылған мақал-мәтелдерді пайдалана отырып,мәтін құрау
Мақал-мәтелдерді пайдаланып,мәтін құрайды
Мәтін құрай алады,мақал-мәтелдің мағынасын түсінеді.
Топ мүшелеріне қол ұшын беріп, көмектесіп отырады.
7
Үйге тапсырма
1 мин
131-жаттығу Өзің қалаған мақал я мәтел негізінде ребус құраңдар
8
Бағалау
2 мин
Бағалау критерийі:
9
Рефлексия
2 мин
Кері байланыс парағы
«+» (Сабақ ұнады. Себебі.... )
«-»
(Сабақ ұнаған жоқ. Себебі.....)
«И»
(Сабақ қызықты өтті. Несімен ....қызықты болды.)