Сынып:3 Тексерілді:
Мерзімі:
Сабақтың тақырыбы: Бөлме заттары. Менің бөлмем.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік. Сөйлесім әрекеттерін ( оқылым, тыңдалым,айтылым, жазылым) жүйелі түрде қолдану арқылы оқушылардың тілдесім қабілетін жетілдіру. Әр оқушының білім сапасын сабақ және модуль сайын тексеріп, арттырып отыру.
2.Дамытушылық. Байланыстырып сөйлеу дағдысын қалыптастыру. Берілген материалды өмірдегі жағдаяттармен салыстыра отырып , тілдесім әрекетін жандандыру.
3.Тәрбиелік. оқушыларды саналы білім алуға, өз бетімен жұмыс жасауға, тіл үйренудің жеңіл жолдары арқылы сөйлесім әрекетін игеруге баулу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап,түсіндіру т.б.
Көрнекіліктер: суреттер
Ұйымдастыру кезеңі
А) Сәлемдесу
Ә)Түгендеу
Жаңа сабақ
СТО тех.
Сурет арқылы ой шақыру.
Сөздік жұмысы:
заттар- теледидар
үстел- кілем- шам- кереует-
жатыр- тұр-
төсек-
1.Жаңа сөздермен таныстыру. Сөздерді мұғалім оқиды,оқушылар қайталайды.
2.Оқушылар жаңа сөздерді тізбектеп айтып шығады.
3.Әр түрлі әдіс-тәсілдер арқылы жаңа сөздерді пысықтау.
А) мұғалім сөздік бойынша сөздің орысшасын айтып, допты бір оқушыға лақтырады, оқушы допты қағып алып, сөздің қазақшасын айтып, допты мұғалімге қайтарады. Осылай барлық сөздермен жұмыс жасалады. Көп сөз меңгерген оқушы алғыр атанады.
Ә) тақтаға бір оқушы шығып, жаңа сөздерді қазақ тілінде жазып тұрады, ал сол сөздің аудармасын дұрыс тапқан оқушы тақтаға келіп, аудармасын жазады.
Б) жаңа сөздер деректі заттар болса, оларды бір оқушы көрсетіп отырады, басқа оқушылар сол заттың атауын дәптерлеріне жазып отырады,басқа оқушылар сол заттың атауын дәптерлеріне жазып отырады. Кейін оқушылар кезек- кезек тақта алдына шақырылып, сөздердің сауатты жазылуы тексеріледі
Фонетикалық жаттығу.
Шағала, шағала, шағала
Шалқыған көлдерді бағала.
Көркем жаз!
Шағала,шағала,шағала.
Еске түсіру.
Тапсырмалармен жұмыс.
1-тапсырма.Біліп ал.
2-тапсырма. Мәтінді оқы.
Сергіту сәті.
Ал, балалар, тұрайық,
Алақанды соғайық,
Оңға қарап иіліп,
Солға қарап иіліп,
Бір отырып, бір тұрып,
Орнымызды табайық.
3- тапсырма.Сөз тіркестерін аударып айт.
4- тапсырма. Біліп ал.
Үлгі:Нені? Қайда?
5-тапсырма. Сөйлем құрап үйрен.
1.Шкаф.
2.Шкафта.
3.Шкафта бар.
Грамматикалық тақырып:
Көмектес септік
Соответствует русскому творительному падежу с предлогом и без предлога. Көмектес септік отвечает на вопросы: кіммен? (с кем?) Немен? (с чем?)
Имеет окончания: -мен, -бен,-пен
После гласных и сонорных: -мен (әжеммен, пәтермен, бөлмемен)
После звонких согласных: -бен (сізбен, қызбен, сағызбен)
После глухих, звонких согласных: -пен (кітапппен, қарындашпен, Олегпен)
Мысалдар келтіру, қолдану
Рефлексия
Мен бүгін не үйрендім?
Үйге тапсырма.
6-тап. 30 бет. Жаңа сөздерді жаттау.
Бағалау