Қазақ тілінен ашық сабақ. Менің дене мүшелерім

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


02.10.2015ж. Сыныбы: 2 «З» Пәні: Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: Адам


Сабақтың мақсаты:

А)Білімділік: Оқушыларға «Адам» тақырыбындағы сует арқылы адамның дене мүшелерімен таныстыру және соларға байланысты сөздердің қазақша-орысша мағынасына түсінік түсіндіру, Аталған тақырыптағы тапсырма мәтініндегі сөздердің мағынасын түсіндіре отырып, зат, сан есімдермен таныстыру және зат, сан есімнің сұрақтары арқылы оқушыны сөйлем құрауға үйрету және сұрақ-жауапты меңгерту, олардың зат есім туралы білімдерін арттыру;

Ә)Дамытушылық: Оқушылардың тақырыпты түсіндіре отырып, олардың адамның дене мүшелерінің атқаратын қызметтері туралы ой-өрістерін, дүние-танымдарын кеңейту, орыс тілі мен қазақ тіліндегі зат есімнің жасалу ұқсастықтарын, заңдылықтарын есте сақтай білуге дағдыландыру.

Сөздік қорларын,сөйлеу мәдениетін дамыту;

Б)Тәрбиелік:Отанын қорғауға,халқын,тілін ардақтай білуге, мемлекеттік тілді құрметтеуге және дене мүшелеріміздің адам өмірінде маңызды қызмет атқаратынын, әрбір мүшені бағалай білуге тәрбиелеу.

Көрнекіліктер: «Адамның дене мүшелері» тақырыбына байланысты құрылған слайд, карточкалар, тақырыпқа қажетті әдістемелік әдебиеттер.

Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ.

Пайдаланылатын әдіс-тәсілдер: түсіндіру, сұрақ-жауап әдісі

Оқушылармен пікірталас ұйымдастыру.

Пәнаралық байланыс: ана тілі,орыс тілі, өзін-өзі тану.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі:


а)сәлемдесу;

ә)сыныптың тазалығын тексеру;

б)түгендеу.

2.Үй тапсырмасын сұрау:


1.Үй тапсырмасын тексеру. 6-тапсырма б/а құраған сөйлемдерді, тапсырмалардың орындалуын тексеру.

2. Қысқы, күзгі киімдер туралы әңгімелету

3. Сөйлемдегі етістіктің жасалуына тоқталу.

4.«Қысқы киімдер» тақырыбы б/а өзара сөйлестіру.

5.3-тапсырма б/а етістіктерді еске түсіру, мағынасын түсінгендерін бақылау.

6.Күзгі киімдерді ататтыру.

3.Жаңа сабақ:

Кіріспе сөз: (Мұғалім адамның дене мүшелерінің қызметтері туралы айтып, оқушылардан дене мүшелерін ататып, сұрақтар қояды. Мысалдар келтіре отырып, оқушыларға сұрақтар қойып, кіріспе әңгімесін бастайды).


Оқулықпен жұмыс:


1-тапсырма. Сурет бойынша әңгімелеу.


[pic] [pic] бас мұрын

көз Адамның қас

[pic] [pic] ауыз дене мүшелері бет

[pic] қол құлақ

аяқ


2-тапсырма.Диалогті оқы.


-Бұл кім?

-Бұл – адам.

-Адамның қандай дене мүшелері бар?

-Адамның дене мүшелері: бас, екі көз, мұрын, екі құлақ, ауыз, екі қол, екі аяқ.


3-тапсырма. Жұмбақ өлеңді тыңдап, шешуін тапқызу. «Кел санайық!».


4-тапсырма. Үлгі бойынша сөйле, жаз.

Үлгі:

1.Бас.

2.Менің басым

3.Менің басым үлкен.

Үлгі:

1.Көз.

2.Сенің көзің.

3.Сенің көзің әдемі.


Сөздікпен жұмыс

Дене мүшелері-части тела

Бас-голова

Көз-глаза

Мұрын-нос

Қол-рука

Ауыз-рот

Құлақ-уши


Жаңа сабақты бекіту:

Адамның дене мүшелері туралы оқушылардың сөздік қоры мен сөйлем құраудағы білімдерін тиянақтау,зат, сан есім сөздерге сұрақ қою арқылы практикалық білімдерін тиянақтау,жауап алу.


Сабақты қорытындылау:

1) Бүгінгі сабақ ұнады ма?Несімен ұнады?Несімен ұнамады?

2) Адамның дене мүшелеріне нелерді жатқызамыз?

3)Дене мүшелерінің атқаратын қызметтері қандай?

Бағалау:Сабақ барысында атсалысып,белсенділік көрсеткен

оқушыларды бағалау.

Үйге тапсырма: «Сергітуді» жаттау және 6-тапсырманы орындау.