Күні:
Сынып: 3
Тақырыбы: Менің сыйлықтарым
Мақсаты:1.Білімділік:Оқушыларға тақырып бойынша оқылым,тыңдалым,айтылым,жазылым әрекеттерін жүйелі түрде қолданып,тілдесім әрекетіне жетелеп,сапалы білім беру.Оқу техникасын жандандыру.
2.Дамытушылық:Байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту.Сөздік қорын байыту.Өз ойын еркін жеткізе білуге үйрету.
3.Тәрбиелік:Оқушыларды саналы білім алуға баулу және өз бетімен жұмыс жасауға бағыттау.
Әдіс-тәсілдер: жаздыру,оқыту, әңгімелеу, баяндау, суретпен жұмыс,қайталату,аударма, сұрақ- жауап, өзара сөйлестіру әдістері;
Көрнекі құралдар: Сыйлықтар суреттері,сызба,жеке тапсырмалар, жаңа сөздер.
Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру кезеңі: - Сәлеметсіздер ме,оқушылар?
- Кім кезекші?
- Оқу құралдарын түгел ме?
- Сынып таза ма?
- Тіл дамыту сұрақтарын қою;
- Өткен сабақта нені өттік?
II Үй тапсырмасын - Оқушылар, үйге қандай тапсырма берілді?
тексеру:
- Оқушылардан үй тапсырмасын сұрап, дәптерлерінен оқытамын тексеріп шығып, күнделіктеріне бағаларын қоямын.
Өткен материалдар бойынша қайталау сұрақтары:
III Жаңа сабақ: - Оқушылар, барлығың бері қараңдар, дәптерлеріңді, ашып тақтадағы күнді, айды бүгінгі жаңа тақырып атын жазыңдар.
Тақырып «Менің сыйлықтарым»
Мақсатымыз: Тәуелдік жалғауларға байланысты жаттығу жұмыстарын орындау,жаңа сөздермен танысу,сұраққа жауап жаз,сөз тіркесін жазамыз,мәтінді аударамыз т.б. тапсырмалар орындау;
ІV.Сөздік жұмысы
1.Жаңа сөздермен таныстыру.Сөздерді мұғалім оқиды,оқушылар қайталайды.
2.Оқушылар жаңа сөздерді тізбектеп айтып шығады.
3.Әр түрлі әдіс-тәсілдер арқылы жаңа сөздерді пысықтау.
сыйлады-подарил
берді-дал
маған-мне
Мұғалім сөзі:
V.Тапсырмалармен жұмыс:
1-тапсырма.Өтіліп жатқан тақырып негізінде сұрақ-жауап жұмысын сыныптағы барлық оқушылармен жүргізу.Тапсырманы жеке жұмыс ретінде де қткізіп,әңгіме жазумен аяқтауға болады.Деңгейлік тапсырма ұйымдастыруға ыңғайлы.
2-тапсырма. Сөйлеп үйрен айдарымен берілген тапсырманы барлық оқушылармен жеке жұмыс түрінде бастау.Сыныптағы оқушылардың барлығын тақырып бойынша сқйлету.Тапсырманы жазылым әрекетімен ұштастыру.І және ІІ жақта сөйлеу үлгілерін меңгерту.Сауатты сөйлем құрап орындату.Үндестік заңын еске салу, мысалдармен бекіту.
3-тапсырма.Тапсырмада берілген диалога саналы түрде жауап беруге үйрету.Жұмысты жұптық тапсырма ретінде орындау көп нәтиже береді.
4-тапсырма.Тақырып бойынша "Кім не сыйлады?" сұрағымен берілген тапсырманы қисынды ойлау қабілетін жандандыра отырып,айтылым әрекетән іске асыру.Аударма жұмысымен тапсырманы бекіту.
Сұрақ:Кім не сыйлады?
Сергіту
Бір, екі, үш,
Қарлығаштай үш.
Төрт,бес,алты.
Қарлығаштай қалқы.
Жеті,сегіз,тоғыз,он,
Өз орнына қон.
5-тапсырма.Сатылап сөйлем құрау әдісін пайдаланып,оқушылармен жеке-жеке жұмыс жасату.Әр оқушыға бөлек-бөлек тапсырма беру.
VІ.Сабақты бекіту.
VІІ.Сабақты қорытындылау.Оқушылардың білімдерін бағалау.
VІІІ.Үй тапсымасын түсіндіріп беру.Сөздерді жаттап келу