Открытый урок на тему Менің елім - Қазақстан (3 класс)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


«Рудный қаласы әкімдігінің № 4 мектеп-лицейі» КММ







Ашық сабақ

Сабақтың тақырыбы:

«Менің елім - Қазақстан»

3 сынып







Мұғалім: Жантемирова О.К.







2014-2015 оқу жылы


Сабақтың тақырыбы:

Менің елім – Қазақстан.

Сабақтың мақсаты:

  • Білімділік: Оқушылардың сөздік қорын молайтып, сөйлем құрау, әңгімелей алу дағдыларын жетілдіру.

  • Дамытушылық: Оқушылардың қисынды ойлау, еске сақтау қабілеттерін дамыту.

  • Тәрбиелік: Оқушылардың өз туған еліне деген сүйіспеншілігін арттыру.

Сабақтың түрі:

Жаңа сабақ

Сабақтың әдістері:

Сұрақ-жауап, аудару, түсіндіру.

Сабақтың көрнекілігі:

Қазақстан картасы. Елбасының, Астананың суреттері. Мақалдар жазылған қағаз.

Сабақтың барысы:


I Ұйымдастыру кезеңі.


  1. Амандасу.

а) Сәлеметсіңдер ме, балалар?

ә) Бүгін сыныпта кім жоқ?

  1. Тіл дамыту сұрақтары.

Бір оқушы сұрақтар қояды, қалған оқушылар жауап береді.

  1. Дыбыстық жаттығу.

Бір оқушы дыбыстық жаттығуды өткізеді.


II Үй тапсырмасын тексеру.


«Сөз жарысы» ойынын ойнау арқылы сөздіктер тексеру.




III Жаңа сабақ.


1) Сабақ мақсатын, барысын айту.

2) Кіріспе әңгіме.

Қазақстан тақырыбын әрі қарай жалғастырамыз.

Менің Отаным – Қазақстан.

Менің елім – Қазақстан. Олай болса, мына мәтінді жақсылап тыңдаңдар, түсінгендерінді орысша айтып бересіңдер.

3) Аудирование.

Менің елім-Қазақстан


Біздің Отанымыз - Қазақстан Республикасы. Ол- үлкен әрі бай өлке. Онда тоғай, өзен, көл, ауыл, қала көп. Қазақстанда көп халық тұрады. Олар тату. Біз атамекенімізді сүйеміз, алдақтаймыз.


4) Мақалдарды оқып, түсындіру.

  • Туған елдей ел болмас,

Туған жердей жер болмас.

  • Отан - оттан да ыстық.

  • Отансыз адам - ормансыз бұлбұл.



5) Сөздікпен жұмыс.


атамекен - отчизна, земля отцов өзен - река

өлке - край көл - озеро

Ел - страна теңіз - море

Отан - Родина халық - народ

тоғай - роща бай - богата


  • Оқушыларды жаңа сөздермен таныстырып, аудару.

  • Сөздерді дұрыс айтуға, сауатты жазуға дағдыландыру.

  • Өзім мәнерлеп оқимын.

  • Оқушылар дауыстап қайталайды.

  • Оқушылар тізбектеп оқиды.

  • Сөз тіркестерін құру.


6) Мәтінмен жұмыс.

  • Өзім мәнерлеп оқып, аударып, түсіндіремін.

  • Хормен оқимыз.


7) Түртіп оқу. Түсінбеген сөздерін тағы да аударып, түсіндіру.



IV Сергіту сәті.

Бес саусақ

Оң қолымда бес саусақ,

Сол қолымда бес саусақ.

Алақанды ашамыз,

Беске бесті қосамыз.

Кел, санайық ал мұны,

Нешеу болды барлығы?

Санаймыз.

Нешеу болды?


8) Сұрақтарға мәтін бойынша жауап беру.


9) Жазбаша жұмыс. Көп нүктенің орнына тиісті сөзді тауып, сөйлемдерді көшіріп жазу.

Қазақстанда ..., ... бар. Қазақстан Республикасының жері ... . Қазақстаннның елордасы - ... ... .


IV Сабақты қорытындылау, бағалау.

  • Сабақты қорыту мақсатымен өлеңді мәнерлеп оқу.

«Отан»

Отан деген атамекен,

Отан деген туған жер.

Отан - ана. Отан үлкен,

Қазақстан - туған ел!

V Үй тапсырмасы.


  • Сөздік жаттау.

  • Мәтінді оқу, аудару.

  • Мәнерлеп оқу.

  • Мақал жаттау.

Оқушылар өздері тапсырманы таңдап алады.