Сабақтың тақырыбы: Туған қалам – Павлодар
Мақсаты:
Білімділік: «Туған қалам – Павлодар» тақырыбы бойынша оқушылардың білімдерін толықтыру. Тақырып бойынша оқушылардың оқылым, тілдесім, сөйлесім, жазылым, айтылым әрекеттерін арттыру.
Дамытушылық: Өз шығармашылық қабілеттерін дамыту, сөйлеу шеберлігін жетілдіру.
Тәрбиелік: Елге, тілге деген қызығушылықтарын арттыру.
Сабақтың көрнекілігі: компьютер, интербелсенді тақта, слайд, қиықшалар, жетондар.
Пәнаралық байланыс: орыс тілі, әдебиет, музыка.
Сабақтың түрі: дамыту сабағы
Сабақтың әдісі: топтық, сұрақ-жауап, іздендіру, ой шақыру, көрнекілік әдістері.
Сабақтың барысы:
І.Қызығушылықты ояту.
Ұйымдастыру кезеңі.
1.Амандасу.
2.Кезекшімен сұхбат.
Оқушылардың көңіл – күйін, сабаққа белсенділігін арттыру үшін бәріміз бір-бірімізге жылы сөздер, тілектер айтамыз.
1.Балалар,біз өткен сабақта қандай тақырыппен таныстық ?
Б: Біз өткен сабақта Қазақстанның қалалары туралы әңгімелеп, әдемі, үлкен ғимараттармен, жаңа сөздермен таныстық.
Ойшақыру стратегиясы. Балалар, әр адамның өзінің туған қаласы болады. Біздің қаламыз қай қала?
Б: Павлодар!
«Павлодар» дегенде қандай ойлар келеді? Өз ойларыңды ортаға салыңдар.
( ақ қағаз, фломастерлер) (топпен жұмыс).
«Павлодар»
Осы сөздермен бір-бір сөйлем құрастырыңдар. (Ауызша)
Дұрыс. Балалар, бүгінгі сабақтың тақырыбы
« Туған қалам – Павлодар »
ІІ. Мағынаны ашу.
Мәтінмен жұмыс. : « Туған қалам – Павлодар »
1). Сөздік жұмысы.
Мәдениет – культура
жоғары оқу орны – высшее учебное заведение
ғалым – ученый
белгілі, атақты - известный
Жаңа сөздермен сөз тіркестерін құрау.
2). Мәтінді түсініп оқы.
3). Мәтінге 5 сұрақтар қой.
4) .Тапсырма (дәптермен жұмыс). Мәтіннен зат есімдерді теріп жаз.
5).Тапсырма (дәптермен жұмыс). Зат есімдерге көптік жалғауларын жалға: (дұрыс нұсқасын тап )
Көше – Ұлт –
Мектеп - Өзен –
Үй – Саябақ -
Тұрғын - Қала -
Қандай көптік жалғауларын білеміз?
6). Қазақ тілінде неше септік бар?
Тапсырма. Өзіңе ұнаған сөзді септе.
7).Тапсырма (дәптермен жұмыс). Берілген сөздерге тәуелдік жалғауларын жалға:
Менің қала..., оның көше.., сіздің үй..., біздің өзен..., олардың мектеб..., сендердің үйлер... .
Б! Сонымен қандай жалғауларды білеміз?
Б: Септік жалғаулары, көптік жалғаулары, тәуелдік жалғаулары
Тапсырма (интербелсенді тақта)
Үйге, қалам, өзенмен, мұражайлар, көшесі, жазушылар.
***Сергіту сәті.
Слайд көрсету «Павлодар» туралы.
IV. Ішіне – сыртына
(Ішіне – сыртына стратегисы)
Есіл өзенінің бойында, әдемі, ескі, жас қала, ауыл емес, Кенжекөл, Павлодар, Ертіс өзені, Баянауыл, Семей, театрлар, Ш.Айманов, мұражайлар
Қарама – қайшылық стратегиясы.
қала- көп -
оң жағалау- шыққан -
бұрын - бастау-
кең жер
*** Шашылған сөздерден сөйлем құру:
1.Әдемі, Павлодар, қала, өте.
2. Орналасқан, жағасында, Ертіс , өзенінің.
3.Шыққан, Ертіс, атақты, өңірінен, адамдар, көп
V.Рефлексия.
Балалар, бүгінгі сабақтан өздеріңе не алдыңдар?
Автор орындығы (әр оқушы өзіне не алғанын әңгімелейді).
Бағалау. ( жетондарды санау)
VI. Үй тапсырмасы. «Туған қалам - Павлодар»
ІІІ. Сурет салу
ІІ.Тест құру
І. Реферат жазу.