Тізбектелген сабақтар топтамасы №61
Ү. К. Томанов атындағы №183 орта мектебі 1 апта
4 күн Қазақ тілі 7 «А» сыныбы
2 сабақ
05. 02. 2015 ж
Сабақ атауы
Мақсатты келер шақ
Сілтеме
Білім стандарты, пән бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығы 7 сынып С. Исаев, Г. Қосымова «Атамұра» баспасы 2012, «Қазақ тілін оқыту әдістемелігі» 7 сынып
Жалпы мақсаты
1. Етістіктің шақтары оның ішінде келер шақтың түрлері туралы түсіну. Келер шақтың түрлерін анықтау, ажырату. 2. Жаттығулар жұмысын орындау, морфологиялық талдау арқылы етістіктің шақтарын жіктеу. 3. Сауатты, таза, қатесіз жазуға, ойын еркін жеткізуге, талдау жұмыстарына дағдылану.
Жаңа тәсілдер
«Ойлы болсаң, озып көр» ойыны, «Топтастыру» әдісі, семантикалық кесте, «Екі жұлдыз, бір пікір» «Табыс ағашы» арқылы кері байланыс.
Күтілетін нәтиже
Етістіктің шақтары келер шақ туралы және оның түрлерін игереді.
Негізгі идеялар
Етістіктің шақтарын келер шақ және оның түрлерін меңгереді, талдайды.
Тапсырмалар /Wiki материалдары/
Ғаламтор, Power Point, ресурстар
І. Кіріспе
ІІ. Тұсаукесер бөлімі
ІІІ. Негізгі бөлім
ІҮ. Қорытынды
Мұғалім іс-әрекеті
Оқушы іс-әрекеті
І. Ұйымдастыру
Оқушылармен амандасу.
Топқа бөлу.
І. Осы шақ
ІІ. Келер шақ
ІІІ. Өткен шақ
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
«Ойлы болсаң, озып көр» ойыны
1. Етістіктің шақтары деген не?
2. Шақтың қандай түрлері бар?
3. Осы шақ деген не?
4. Осы шақ мағынасы мен жасалуына қарай нешеге бөлінеді? Оларды ата.
5. Нақ осы шақ деген не?
6. Нақ осы шақтың жалаң түрі қалай жасалады?
7. Нақ осы шақтың күрделі түрі қалай жасалады?
8. Ауыспалы осы шақ деген не, қалай жасалады?
9. Келер шақ деген не?
10. Келер шақ мағынасы мен жасалуына қарай нешеге бөлінеді?
11. Болжалды келер шақ деген не, қалай жасалады?
ІІІ. Қызығушылықты ояту
«Топтастыру» әдісі
Келер шақ
ІҮ. Жаңа сабақ
1. Мақсатты келер шақ туралы түсінік.
2. Мақсатты келер шақтың жасалуы.
3. Мақсатты келер шақтың жіктелу үлгісі
Оқулықпен жұмыс
121 – жаттығу
Оқушылық деңгей тапсырмасы
Оқып шығып, мақсатты келер шақты тауып, қалай жасалғанын түсіндіріңдер.
Келер шақ тұлғасындағы етістіктерге морфологиялық талдау жасаңдар.
122 - жаттығу
Алгоритмдік деңгей тапсырмасы
Берілген етістіктерден мақсатты келер шақ жасап, жіктеп, әрқайсысына сөйлем құраңдар.
«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» бағалау
123 – жаттығу
Алгоритмдік деңгей тапсырмасы
Өлеңді мәнерлеп оқыңдар.
Өлеңнен мақсатты келер шақта тұрған етістіктерді тауып, жағымды не жағымсыз мағынада айтылғанын ажыратыңдар.
Тапсырма
Ізденімдік деңгей тапсырмасы
Ақынның айтпақ ойын өз сөздеріңмен айтып шығыңдар.
Ү. Жаңа сабақты бекіту, пысықтау
Семантикалық картаны толтырыңдар
ҮІ. Бағалау
«Табыс ағашы» арқылы
Мұғалім бағасы
1. Мұғаліммен амандасады.
Топқа бөлінеді.
2. Жеке жұмыс. Оқушылар өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді.
(Сұраққа жауап берген оқушылар көңіл – күй смайликтерін алады)
3. Топтық жұмыс. Келер шақ жайында білетін мәліметтерін айтады.
4. Жаңа сабақ түсіндіріледі. /мұғалім/
5. Жеке жұмыс. Әр топ берілген сөйлемдерін жазып, талдайды. Сөйлемдердің мағынасын ашады.
6. Топтық жұмыс. Оқушылар етістіктерден мақсатты келер шақ жасап, жіктеп, сөйлем құрайды.
7. Формативті бағалау. Жаттығу жұмысын орындауда үш топ бірін - бірі бағалайды.
8. Өлеңді мәнерлеп оқиды. Мақсатты келер шақта тұрған етістіктерді тауып, талдау жасайды.
9. Жеке жұмыс. Оқушы ақынның айтпақ ойын талқылайды.
10. Топтық жұмыс. Оқушылар семантикалық кестені толтырады.
11. Табыс ағашына бүгінгі сабақта алған мәліметін стикерге жазып, іледі.
Сабақтың жабдықтары Мультимедия, интерактивтік тақта арқылы Power Point,, флипчарт, маркер, қарындаш, стикерлер, таратпалар.
Келесі тапсырмалар /портфолио/
Көркем әдебиеттен мақсатты келер шақ жұрнағы жалғанған сөйлемдерді теріп жазу, морфологиялық талдау.
Келесі оқу
Мақсатты келер шақ етістіктерді қатыстырып «Абай – қазақтың ұлы ақыны» тақырыбында мәтін құрау.
Сабақты талдау
Сабақты бағалау