Открытый урок на тему: Сан есім

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...



Сабақтың тақырыбы: Сан есім

Сабақтың мақсаты: сан есім туралы нақтырақ мағлұмат беру. Сөйлем ішінен сан есімді таба білу.

Негізігі идеялар: Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін ,қазақ тілінде сөйлеу дағдыларын қалыптасыруға ,өз бетімен ізденуге баулу.

Сабақтың әдіс-тәсілдері:сұрақ- жауап әдісі,жиксо әдісі,»веер» әдісі «жалғастыру» әдісі

Ресурстар:маркерлер, стикер,

Уақыты


Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Күтілетін нәтиже

5-минут












6-минут

























3-минут




5-минут






5-минут



3-минут

Оқушылармен амандасу.

Сыныпта ынтымақтастық атмасферасын қалыптастыру барысында»сәттілік» сергіту сәтін ұйымдастырамын.

1-ден 5-ке дейінгі сандарды пайдаланып, денеміздің барлығын қимылдату жаттығуларын орындатамын.

Бүгінгі сабағымыз санға байланысты 1,2,3 деп топқа бөлемін

Үй тапсырмасын пысықтау

«Веер» желпеуіш әдісі бойынша

Сұрақ- жауап беріледі.

Зат есім дегеніміз не?

Сұрағы қандай?

Сын есім дегеніміз не?

Етістік дегеніміз не?тб

Үйге берілген тапсырманы сөз жұмбақты тексеру

Жаңа сабақ: Ноутбуктан мақалдар көрсетемін .Мақалдарды оқыту арқылы ішінен қандай сандар қолданылғанын тапқызу. Сан есімнің ережесін шығару Сан есімге сұрақ қойылады .Сұрағы: қанша? Неше?

Оқулықпен жұмыс:

«Джиксо» әдісін қолдану

Топтарға берілген тапсырмалар

2 сандарды сөзбен жазып, уақыт өлшемдерін жазу.

3 Мәтінді оқып, сан есімнің қай сөзге қатысты екенін айту

4 Сан есімдердің қасына тиісті зат есімдерді қойып жазып ,екі-үш сөйлем түзу.

«Жалғастыру» әдісін қолдана отырып , өлеңді мәнерлеп тізбектей оқытамын өлең ішінен сан есімдерді тапқызу.

Әр топқа тақырыпқа байланысты тапсырма беремін.

1-топ:Зат есімді

2-топ Сын есімді

3-топ Сан есімді қатыстырып сөйлемдер түзеді.

Сабақты пысықтау:»Семантикалық карта» әдісі арқылы жаңа сабаққа бірнеше сұрақтар беремін

Сан есім дегеніміз не?

Сұрақтары қандай?

Мысалдар келтіру

Сабақты қорытындылау барысында бағдаршам бойынша

Сабақ түсінікті болды

Сабақта қиыншылық кездесті

Сабақ түсініксіз болды

Үйге тапсырма: 5-6-7 жаттығуларды орындап келу

Оқушылар бір- біріне сәттілік тілеу барысында мынадай тілектер айтылады. Күніміз сәтті болсын Сабағымыз қызықты болсын.тб



Оқушылар топқа бөлініп отырады

«веер» әдісі бойынша сұраққа жауап жазады

Заттың атын білдіретін сөз табын айтамыз

Кім?не?


Әр топтан үйге берілген тапсырманы оқып шығады


Оқушылар оқып шығып ішінен сандарды тауып айтады.

Бір, он, жүз.жеті


Оқушылар сан есімнің ережесін шығарады

Бір,тоғыз тб




Топпен ортада ойластырып, тапсырмаларды дәптерлеріне көшіреді.


Топпен өздері қойған көшбасшысылары оқып шығады.








Топтық жұмыс орындалады. Ойласып дәптерлеріне жазады.

Топпен бірігіп сұрақтарға жауап беруге әрекет етеді

Оқушылар сабақ барысында түсінікті болды ,қиыншылық кездесті, түсініксіз болды деп стикерлерге жазып іліп шығады.

Сыртқы реттеуден арылып өзін –өзі реттеуге алып келеді.








Оқушының оқып үйренуге қызығушылығы артып ережелерді терең түсінуге мүмкіндігі артады.







Логикалық ойлауы артады, топтық диолог қалыптасады.










Сөздік қорлары артып,дәптермен жұмыс істейді.











Білім алуға деген белсенділігі артады.



Алған білімдерін тиімді пайдалануға үйренеді