Поурочные планы по казахскому языку

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...




Қазақ тілі 2 сынып 29.01

Диктант

Демалыста



Жексенбі күні тұрдым. Анама үй шаруасына көмектестім. Доспен бірге мұхитаралға бардық . Онда біз үлкен балықтарды көрдік.Уақыт тез өтті. Біз жақсы демалдық.

( 22 сөз)

А. У . Сисембина. Г.В. Тажибаева. Дидактический материал

І.Грамматикалық тапсырмалар

ІІІ деңгей

  1. Қонақ сөзіне дыбыстық талдау жаса.

  2. Берілген сөздерді екі бағанға бөліп жаз: қала, Астана, Нұрлан, өзен , Ертіс , астана , оқушы , Алатау, Екібастұз, гүлдер.

Жіңішке Жуанл





Мен жүгіруді жақсы көремін

















9-сынып 19.01.

Сабақтың тақырыбы: Майра Шамсутдинова мұражай үйі

Сабақтың мақсаты: Майра Шамсутдинова мұражай үйі тақырыпты меңгеру. оқушылардың білімдерін толықтыру. Сөздік қорын молайту,тіл дамыту жұмыстарын жүргізу,өзіндік көзқарасын қалыптастыру.

Өз еліне деген сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу .

Пәнаралық байланысы: әдебиет,тарих.

Түрі: дәстүрлі сабақ

Әдісі: сұрақ –жауап,түсіндірмелі,баяндау,ойландыруәістері.



Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі.

1.Сәлемдесу.

1.Кезекшінің есебі.

1.Үй тапсырмасын тексеру.

2.Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу.

1.Мәтінмен жұмыс.Мәтін екі бөлімге бөлінеді.


Тапсырмалар:

1.Мәтінге сұрақтар құрастыру

2.«Мұражай ,мәңгі» сөздеріне фонетикалық талдау жасау.

3.Кестені толықтыр.Біріккен сөздерді жаз.

4.Сөз құрамына талдау: жиындарда, жұртқа, үйірмелер, өткізеді

Үй жұмысы:

1-монолог

2.мәтін бойынша диалог құрастыру

Майра Шамсутдинова мұражай үйі















Қазақ тілі 2 сынып 16.02


Тақырып: Көше ережелері

Мақсаты: көше ережелерімен таныстыру,білмдерін толықтыру.Сөздік қорын молайту,сөйлеу әрекеттерін дамыту.

ережелержді дұрыс қолдануға баулу.

Пәнаралық байланысы: әдебиет,тарих.

Түрі: дәстүрлі сабақ

Әдісі: сұрақ –жауап,түсіндірмелі,баяндау,ойландыруәістері.



Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі.

1.Сәлемдесу.

1.Кезекшінің есебі.

1.Үй тапсырмасын тексеру.

2.Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу.

1.Мәтінмен жұмыс.


1-тапсырма.Мәтінді түсініп оқыңдар.Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.

Менің атым -Айгүл. Мен Естай көшесінде тұрамын. Бұл көше – қаланың орталық көшелерінің бірі. Көше бойында тұрғын үйлер, бағдаршам бар.

Көше бойымен автобус, жеңіл көліктер жүреді.Менің көшем кең.


1.Айгүл қай көшеде тұрады?

2.Көшеге кімнің аты берілген?

3.Көшеде қандай ғимараттар бар?

4.Қалалық демалыс бағы қай көшеде орналасқан?

5.Көше бойында не өсіп тұр?

6. Көшемен қандай көлік жүреді?

7.Көшесі қандай?




Тапсырма

1.Фонетика талдау: көше

2.Сөздерді буынға бөлу: көліктер, көшесінде, тұрамын.

3. Ережелерді дұрыс айту.


Үй тапсырмасы:







Қазақ тілі 2 сынып 16.02


Тақырып: Менің киім

Мақсаты: Менің киім тақырыппен таныстыру,білмдерін толықтыру.Сөздік қорын молайту,сөйлеу әрекеттерін дамыту.

Өз киімдерін дұрыс қолдануға баулу.

Пәнаралық байланысы: әдебиет,тарих.

Түрі: дәстүрлі сабақ

Әдісі: сұрақ –жауап,түсіндірмелі,баяндау,ойландыруәістері.



Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі.

1.Сәлемдесу.

1.Кезекшінің есебі.

1.Үй тапсырмасын тексеру.

2.Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу.

1.Мәтінмен жұмыс.


1-тапсырма.Мәтінді түсініп оқыңдар.Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.

Менің киім бар. Олар құлақшын,тон,пальто,қолғап,етік.Мен оларды таза ұстаймын.



Жазғы киім – летняя одежда

Қысқы киім-зимняя одежда

Жылы киім-теплая одежда






Тапсырма

1. Сөздерді буынға бөлуоларды,қолғап,етік.

3. Есік-есігім,етік-етігім


Үй тапсырмасы:







Қазақ тілі 3 сынып 4.04


Тақырып: Оқу құралдарым

Мақсаты: Менің оқу құралдарым тақырыбымен таныстыру,білмдерін толықтыру.Сөздік қорын молайту,сөйлеу әрекеттерін дамыту.

Өз оқулықтарды таза ұстауға тәрбиелік әңгімелерді жүргізу.

Пәнаралық байланысы:еңбек .

Түрі: дәстүрлі сабақ

Әдісі: сұрақ –жауап,түсіндірмелі,баяндау,ойландыруәістері.



Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі.

1.Сәлемдесу.

1.Кезекшінің есебі.

1.Үй тапсырмасын тексеру.

2.Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу.

1.Мәтінмен жұмыс.


1-тапсырма.Суретпен жұмыс .Оқу құралдарының атауын тыңдайды,қайталайды.

Сызғыш,дәптер,оқулық,желім,өшіргіш,қарындаштар.

2 тапсырма.

Тірек сөздерді қолданылып ,сұрақтарға жауап бер.


1.Немен жазамыз?

2.Сурет дәптері қандай?

3.Сенде неше дәптер?




  1. Тапсырма.Сөйлемдерді толықтырып жаз.

  2. Тапсырма .

  3. Түстерді қайтала.ақ,қара,қызыл,сары.

1.Фонетика талдау: тіл

2.Сөздерді буынға бөлу: сабақта, оқулықтары, қазақ тілі,.

3.Қандай ? сұраққа жауап бер..


Үй тапсырмасы: 6 тап.












Қазақ тілі 3 сынып 5.05


Тақырып: Менің сүйікті кітабым.

Мақсаты: Менің сүйікті кітабым тақырыбымен таныстыру,білмдерін толықтыру.Сөздік қорын молайту,сөйлеу әрекеттерін дамыту.

Өз оқулықтарды таза ұстауға тәрбиелік әңгімелерді жүргізу.

Пәнаралық байланысы:әдебиет .

Түрі: дәстүрлі сабақ

Әдісі: сұрақ –жауап,түсіндірмелі,баяндау,ойландыруәістері.



Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі.

1.Сәлемдесу.

1.Кезекшінің есебі.

1.Үй тапсырмасын тексеру.

2.Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу.

1.Мәтінмен жұмыс.


1-тапсырма.Мәтінді түсініп оқыңдар.Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.

Менің сүйікті кітабым бар. Ол ертегі «Бауырсақ».Мен оны күнде оқимын.

Маған бұл ертегелердің кейіпкерлері ұнайды.

1.Менде не бар?

2.Ол қандай кітап?

3.Саған кім ұнайды ?




Тапсырма

1.Фонетика талдау:кітап

2.Сөздерді буынға бөлу: ертегелердің кейіпкерлері ұнайды,.

3.Сөйлесу оқып,толықтыр.


Үй тапсырмасы: 2 тап.











Қазақ тілі 3 сынып 28.10


Тақырып: Ертегі елінде «Шалқан».

Мақсаты: Шалқан ертегі тақырыбымен таныстыру,білмдерін толықтыру.Сөздік қорын молайту,сөйлеу әрекеттерін дамыту.

Өз оқулықтарды таза ұстауға тәрбиелік әңгімелерді жүргізу.

Пәнаралық байланысы:әдебиет .

Түрі: дәстүрлі сабақ

Әдісі: сұрақ –жауап,түсіндірмелі,баяндау,ойландыруәістері.



Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі.

1.Сәлемдесу.

1.Кезекшінің есебі.

1.Үй тапсырмасын тексеру.

2.Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу.

Шалқан-репка

Тышқан-мышка

Мысық-кошка

Ит-собака

1.Мәтінмен жұмыс.


1-тапсырма.Мәтінді түсініп оқыңдар.Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.

Менің сүйікті кітабым бар. Ол ертегі «Шалқан».Мен оны күнде оқимын.

Маған бұл ертегелердің кейіпкерлері ұнайды.

1.Менде не бар?

2.Ол қандай кітап?

3.Саған не ұнайды ?

4.Шалқан қандай болып өсті?



Тапсырма

1.Фонетика талдау:ертеғі

2.Сөздерді буынға бөлу: ертегелердің. Кейіпкерлері. ұнайды,шалқан.

3. Сілтеу есімдіктерімен сөз тіркестерін жаса.

м\ы бұл кітап,сол ертегі,анау кейіпкер.


Үй тапсырмасы: ертегіні оқып келу.










Қазақ тілі 3 сынып 4.04


Тақырып: Оқу құралдарым

Мақсаты: Менің оқу құралдарым тақырыбымен таныстыру,білмдерін толықтыру.Сөздік қорын молайту,сөйлеу әрекеттерін дамыту.

Өз оқулықтарды таза ұстауға тәрбиелік әңгімелерді жүргізу.

Пәнаралық байланысы:еңбек .

Түрі: дәстүрлі сабақ

Әдісі: сұрақ –жауап,түсіндірмелі,баяндау,ойландыруәістері.



Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі.

1.Сәлемдесу.

1.Кезекшінің есебі.

1.Үй тапсырмасын тексеру.

2.Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу.

1.Мәтінмен жұмыс.


1-тапсырма.Суретпен жұмыс .Оқу құралдарының атауын тыңдайды,қайталайды.

Сызғыш,дәптер,оқулық,желім,өшіргіш,қарындаштар.

2 тапсырма.

Тірек сөздерді қолданылып ,сұрақтарға жауап бер.


1.Немен жазамыз?

2.Сурет дәптері қандай?

3.Сенде неше дәптер?




  1. Тапсырма.Сөйлемдерді толықтырып жаз.

  2. Тапсырма .

  3. Түстерді қайтала.ақ,қара,қызыл,сары.

1.Фонетика талдау: тіл

2.Сөздерді буынға бөлу: сабақта, оқулықтары, қазақ тілі,.

3.Қандай ? сұраққа жауап бер..


Үй тапсырмасы: 6 тап.












Қазақ тілі 3 сынып 11.05

Сабақтың тақырыбы: Менің күнделігім


Сабақтың мақсаты: Оқу құралдары тақырыппен танысып,сілтеу есімдіктерді дұрыс қолдану, айтуға үйрету.

Сөздік қорын молайту,сөйлеу дағдыларын дамыту.

Өз Сыныптастарды құрметтеуге тәрбиелік әңгімені жүргізу.


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

2. Үй тапсырмасын тексеру.

Тыңдалым.

1-тап. Мәтінді оқып,аудар.

Менің күнделігім бар. Күнделікке үй тапсырмасын жазамын.Мұғалімдер сабақта алған бағаларымды қояды.Үйге барғанда ата-анама өз күнделігімді көрсетемін.

Сұрақтарға жауап беру.

  1. Сенде не бар?

  2. Күнделікке не жазасың?

  3. Мұғалімдер онда нені қояды?

  4. Күнделігінді кім қарайды?


Айтылым..

Сөздік пен жұмыс

Күнделік-дневник

Баға –оценка

ата-ана -родители

3-тапсырма. Суретпен жұмыс

4тапсырма: Тыңда,қайтала, оқы.

5тапсырма:Сөйлесім


Жазбаша жаттығуларды орындау.

Рефлексия: не білдім?

Не білемін?

Не білгім келеді?


Үй тапсырмасы: 4 тап. 52бет.





Қазақ тілі 3 сынып 13.05

Сабақтың тақырыбы: Менің қарындаштарым мен бояуларым

Сабақтың мақсаты: Оқу құралдары тақырыппен танысып,сілтеу есімдіктерді дұрыс қолдану, айтуға үйрету.

Сөздік қорын молайту,сөйлеу дағдыларын дамыту.

Өз Сыныптастарды құрметтеуге тәрбиелік әңгімені жүргізу.


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

2. Үй тапсырмасын тексеру.

Айтылым.

Сөздік

Бояулар-краски

Әртүрлі-разноцветные

Саламын -рисую

Тыңдалым.

1-тап. Мәтінді оқып,аудар.

Менің қарындаштарым мен бояуларым бар.Қарындаштардың түрлері әр түрлі.Олармен сурет сабағында сурет саламын.


Сұрақтарға жауап беру.

  1. Сенде не бар?

  2. Қарындаштардың түрлері қандай?

  3. Олармен не істейсің?


3-тапсырма. Суретпен жұмыс .

Немен?

Қарындашпен,қаламмен,бояулармен


4тапсырма: Тыңда,қайтала, оқы.Түстерді көрсетіп атау

Қызыл-,сары,жасыл,көк,сүр,қоңыр,ақ.


5тапсырма:Сөйлесім

-Мынау қарындаш қандай?

-мынау қарындаш- сары

-мынау қарындаштың түрі қандай?

-қарындаштың түрі-жасыл.


Жазбаша жаттығуларды орындау.

1.Сөзді септеу:қарындаш

2.Берілген сөздерден сөйлем құрастыр

Қарындашым,бар, менің,және ,әртүрлі бояулар.

Рефлексия: не білдім?

Не білемін?

Не білгім ке Үй тапсырмасы: 4 тап. 52бет.


Қазақ тілі 9-сынып 13.05

Тақырып: Алтын ұя -мектебім

Сабақтың мақсаты:

1-Тақырып бойынша алған білімдерін пысықтап тексеру.

2.-Ойлау,жазу,есту қабілеттерін дамыту.

3.-Өз еліне ,жеріне сүйіспеншілікті арттыру.


Мектеп.

«Оқу – инемен құдық қазғандай» - дейді халық даналығы. «Оқу түбі – тоқу» - деген сөз тағы бар. Халқымыздың тіл байлығының осындай асыл қазынасы – ата-баба мұрасы. Мұндай сөздер біздің тіршілікте оңымыз бен солымызды бағдарлауға мүмкіндік береді. Өмірде ақ пен қараны ажыратуға себін тигізеді.

«Мектеп – білім ордасы, ұстаз – мектеп тұлғасы»- дейді.

«Қыран түлегіне қайыспас қанат сыйлайды, ұстаз шәкіртіне талмас талап сыйлайды» - дейді.

Қандай қанатты сөздер! Оқисың да ойланасың.

Мектеп, білім, ұстаз – бір-бірімен тығыз байланысты сөздер. Сөз құдіретін дұрыс ұға білу де үлкен өнер.

Халқымыз: «Дарын – жанып тұрған жалын» - дейді. Әр кісінің өз таланты болады. Талант дегеніміз – адам бойындағы ерекше қасиет. Ол адамның өмірдегі өз орнына, бақытына жол бастайды. Бақыт дегеніміздің өзі – еңбек. Халық еңбекті әрқашан жоғары бағалайды.

Тапсырмалар

  1. Мәнерлеп, түсініп оқыңыз.

  2. Мәтіннен етістіктерді теріп жазыңыз,шақтың үш түріне айналдыр.

  3. «Дарын» сөзге морфологиялық талдау жасаңыз.

  4. Мектеп сөзін септеу.

  5. Мына сөздерден туынды зат есім жасаңыз.

Оқу –,Мұра –,Сөз - ,Еңбек –

Сабақты бекіту: Синквейн өлең құрастырып жазу.

Үй жұмысы: «Менің мектебім» тақырыбына эссе



Қазақ тілі 7-сынып 13.05.

Тақырып : Қызықты сайттар

Сабақтың мақсаты: Сайттар тақырыпты меңгеру.

2. Интернационалдық терминдер түрлерімен қайталап,сөйлемдер,мәтін ,диалог құрауды ,дұрыс түсінуге үйрету

3. Тілге деген сүйіспеншілік сезімдерін ояту.

Тыңдалым.Оқылым.


Интернет қазір жер шарының әр түкпірін байланыстырып сан алуан адамдарды, елдер мен құрлықтарды біріктіріп отыр.Талғамыңыз бен көңiл күйiңiзге қарай сiздi қызықтыратын көп нәрсе табуға болады..
Интернет арқылы ізденіс парағы арқылы «Қазақ тілін үйренеміз» немесе «Ойындар жасау» сілтеме жіберсеңіз, әр деңгейдегі оқыту бағдарламалары жіберіледі. Қалағаңызды таңдап, тіркелесіз. Берілген тапсырмалар мен тақырыптарды лингафон арқылы тыңдауға болады.

Интернет күнделiктi тұрмыс пен жұмыстың айнымас құралына айналып келедi.Сондықтан ол шын мәнінде адамзаттың әлемдік қазынасы болып табылады. Интернет арқылы қазақ тілін үйренуге және қызық ойындар жасауға болады.

Сөздік

Ақпарат- информации

Ойындар- игры

Қажет-необходимость

Жер шарының-на земном шаре


Айтылым

Мәтін бойынша ой бөлісу.


Тілдесім

Мәтін бойынша диалог құрастыру.


Жазылым

1. Септік жалғаулы сөздерді теріп жазу, түрін анықтау.

2. Күнделікті, елмен сөздеріне морфологиялық талдау жасау.

3. Мәтіннен етістіктерді теріп жазу,сөз құрамына талдау.

4.Интернационалдық терминдерді теріп жазу.

Сабақты бекіту:


Қызықты сайттар

[pic]

Үй жұмысы:4 тапсырмасы.интернет сайттары туралы пікірлесу.





















































Қазақ әдебиеті 11-сынып 10.05

Сабақтың тақырыбы: Жылдық бақылау үзігі

Сабақтың мақсаты: Өткен тақырыптар бойынша алған білімдерін тиянақтып тексеру.

Өз ойларын дұрыс жеткізуге дағдыландыру.

Ұлы тұлғаларға сүйіспеншілік сезімдерін арттыру.



Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

Сабақтың түрі :тексеру сабағы

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,жазу,ауызша әңгімелеу.


Қазақ әдебиетінен бақылау сұрақтары:








































9-сынып 19.01.

Сабақтың тақырыбы: М .Әуезов мұражайы

Сабақтың мақсаты: М .Әуезов мұражайы тақырыпты меңгеру. оқушылардың білімдерін толықтыру. Сөздік қорын молайту,тіл дамыту жұмыстарын жүргізу,өзіндік көзқарасын қалыптастыру.

Өз еліне деген сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу .

Пәнаралық байланысы: әдебиет,тарих.

Түрі: дәстүрлі сабақ

Әдісі: сұрақ –жауап,түсіндірмелі,баяндау,ойландыруәістері.


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.1.Сәлемдесу.

  1. Кезекшінің есебі.

  1. Үй тапсырмасын тексеру.

  2. Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу.


  1. Мәтінмен жұмыс.Мәтін екі бөлімге бөлінеді.

Мұхтар Әуезов мұражайына саяхат

Әңгімеге арқау болып отырған мұражайдың ашылуына Мұхтар Омарханұлы Әуезовтің есімін ел есінде мәңгі қалдыру туралы 1961 жылдың тамызында қабылданған Қазақ КСР Министрлер Кеңесінің қаулысы мұрындық болған. Ал 1963 жылдың 28 қарашасында Мұхтар Әуезовтің әдеби-мемориалдық мұражай-үйі ең алғашқы келушілерін қабылдайды.

Жазушының тұрған үйінен шығып, аз ғана жүрсеңіз, көрме залға кезігесіз. Бұл зал 1997 жылы жазушының 100 жылдығының қарсаңында ашылды. Жаңадан салынған ғимараттың негізгі жобасын сәулетші Ш.Матайбеков жасаған. Ал залдағы М.Әуезовтың өмірі мен шығармашылы бойынша жаңа экспозициялық көріністерді безендіріп, орналастырған –

М. Әуезов  М. Төлебаев (№159) көшесіндегі көрінісі көз тартар осы бір екі қабатты үйде өмірінің соңғы 10 жылын өткізеді. 1951 жылдың 18 тамызында әдебиет зерттеушісі З.С.Кедринаға жазған хатында мұнда жанұясымен 1951 жылы маусымның аяғында көшіп келгенін, ал үй құрылысы 1950 жылдың мамыр айында басталғанын хабарлаған екен"Әуезов үйінің" жүрегі – жазушының жұмыс бөлмесі. Ол бұл жерді өте қатты жақсы көрген екен. Мұнда  жазушы әйгілі төрт томдық «Абай жолы» эпопеясының соңғы нүктесін қойған. Сонымен бірге, мұнда көптеген пьесалар, очерктер, әдебиеттану саласындағы бірқатар ірі еңбектер өмірге жолдама алды. Жазушының соңғы романы «Өскен өркен» жазылды. Жұмыс үстелінің үстінде жазушының өзі белгі соғып, өңдеу жүргізген көптеген парақтар, Одақтағы солтүстік халықтарының эпосы туралы бастапқы жазбалары, бір студенттің диплом жұмысына қатысты соңғы пікірі, В.Н.Әуезова сыйлаған ағаштан жасалған вьетнамдық жазу аспаптары тұғырында оқырман хаттары жатыр.


Тапсырмалар:

  1. Мәтінге сұрақтар құрастыру

  2. «Мұражай ,мәңгі» сөздеріне фонетикалық талдау жасау.

  3. Кестені толықтыр.Біріккен сөздерді жаз.

4.Сөз құрамына талдау: жиындарда, жұртқа, үйірмелер, өткізеді

Үй жұмысы:Деңгейлік тапсырма:1-монолог

2.мәтін бойынша диалог құрастыру

10-сынып 19.01.

Сабақтың тақырыбы: Айша биби мазарының тарихы

Сабақтың мақсаты: Айша биби мазарының тарихы тақырыпты меңгеру. оқушылардың білімдерін толықтыру. Сөздік қорын молайту,тіл дамыту жұмыстарын жүргізу,өзіндік көзқарасын қалыптастыру.

Өз еліне деген сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу .

Пәнаралық байланысы: әдебиет,тарих.

Түрі: дәстүрлі сабақ

Әдісі: сұрақ –жауап,түсіндірмелі,баяндау,ойландыруәістері.


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.1.Сәлемдесу.

  1. Кезекшінің есебі.

  1. Үй тапсырмасын тексеру.

  2. Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу.


  1. Мәтінмен жұмыс..

Айша бибінің кім екені жөнінде атадан балаға қалған аңыз болмаса, тарихи деректер жоқ. Ал, аңыз оны төрт түліктің бірі сиыр малының атасы деп есептейтін Зеңгі бабаның қызы еді дейді. Сол аңыздың айтуынша, Айша бибі Түркістанда жас батыр Қараханмен кездесіп, бірін бірі ұнатқан екі жас бас қосып, өмірлік серік болуға уағдаласады. Жаугершілік заман болса керек, тұс тұстан анталаған жаумен арпалысып, елін, жерін қорғаумен жүргенде Қараханның уәделі мерзімде Айша бибіге баруға мүмкіндігі болмайды. Арада біраз уақыт өтіп кетеді. Ақыры шыдамы таусылған Айша бибі Қараханның мекені Тараз қаласына өзі іздеп бармақ болып, қасына күтушісі Баба әже қатынды ертіп, жолға шығады. Бірнеше күн жол жүріп, Таразға жетеді. Қаланың төбесі көрінгеннен кейін өзеннің жағасына тоқтап, сол арада суға түсіп, шаң тозаңнан арылып, біраз дем алуға тоқтайды. Күтушісі ас жабдығына кіріседі. Салқын суға шомылып, денесі сергіп шыққан Айша бибі күтушісі ас әзірлегенше дем ала тұрмақ болып, арнайы өзіне төселген төсенішке келіп жатады. Су сабатының салқын ауасына қосылған таудың самал желі ұзақ жолдан шаршаған жас арудың балғын тәнін аялай сипап, рахат құшағына бөлейді. Сүйіктісінің ауылының төбесін көріп көңілі жайланған, енді аз уақыттан кейін онымен кездесетінін ойлап, тәтті қиял бесігінде тербеліп жатып, маужырап ұйықтап кетеді. Осы ұйқыдан оны даланың улы жыланы шағып оятады. Денесін у жайлап, тынысы тарылып бара жатқан Айша бибі дереу Қараханға хабар бергізеді. Қарахан тәуіптерін, молдасын алып жеткенде ару қыз ісіп кеуіп екі дүниенің арасында жатыр екен. Қарахан молдаға екеуінің некесін қиғызады. Содан кейін ол қызды қолына алып, жаны үзіліп бара жатқан Айшаның құлағына: « Айша, сен енді бибі болдың!» деп үш рет айқайлапты. Ханның өлі қызбен неке қиысқаны одан бұрын да, кейін де тарихтан

Тапсырмалар:

1.Мәтінге сұрақтар құрастыру

2.Диалог

3 Айша бибінің кім екені жөнінде атадан балаға қалған аңыз болмаса, тарихи деректер жоқ. Синтаксистік талдау жасаңдар.

4.Морфологиялық талдау: Күтушісі ас жабдығына кіріседі



Үй жұмысы:2 тапсырма.




9-сынып 21.01.

Сабақтың тақырыбы: Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің мұражайы

Сабақтың мақсаты: Тұңғыш Президентінің мұражайы тақырыпты меңгеру. оқушылардың білімдерін толықтыру. Сөздік қорын молайту,тіл дамыту жұмыстарын жүргізу,өзіндік көзқарасын қалыптастыру.

Өз еліне деген сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу .

Пәнаралық байланысы: әдебиет,тарих.

Түрі: дәстүрлі сабақ

Әдісі: сұрақ –жауап,түсіндірмелі,баяндау,ойландыруәістері.


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.1.Сәлемдесу.

2.Кезекшінің есебі.

3.Үй тапсырмасын тексеру.

4.Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу.


  1. Тапсырма. Мәтінмен жұмыс. Оқу ,сұрақтарға жауап беру.

Тапсырмалар:

  1. Мәтін бойынща жоспар құрастыру

  2. «Кеңес ,орналасқан» сөздеріне морфологиялық қ талдау жасау.

  3. Кестені толықтыр.

  4. Біріккен сөздерді жаз.

4.Сөз құрамына талдау: жиындарда, жұртқа, үйірмелер, өткізеді


Сабақты бекіту: Не білдім?

Не білгім келеді?

Не білемін?





Үй жұмысы:Деңгейлік тапсырма:1-монолог

Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің мұражайы

2.мәтін бойынша диалог құрастыру







Фотосуретші Багаев мұражай үйі

















10-сынып 19.01.

Сабақтың тақырыбы: Айша биби мазарының тарихы

Сабақтың мақсаты: Айша биби мазарының тарихы тақырыпты меңгеру. оқушылардың білімдерін толықтыру. Сөздік қорын молайту,тіл дамыту жұмыстарын жүргізу,өзіндік көзқарасын қалыптастыру.















9-сынып 2.02

Сабақтың тақырыбы: Теледидар

Сабақтың мақсаты: 1 Теледидардан берілген мәліметтерді тыңдап, түсінуге, білуге үйрету.

2. Сөздік қорын молайту, сөйлеу дагдыларын дамыту,өйлау қабілеттерін жетілдеру,етіс түрлерін қайталау.

3. Өнерге, мәдениетті сөйлеуге тәрбиелік әңгімені жүргізу

1 тап.

Сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру.
(Мезгіл бағыныңқы --- ған+да, - ған+ша), басыңқы.

(Себеп бағыныңқы – ген-діктен), басыңқы
ған-дықтан

Мен теледидар көргенде, даусын қатты шығармаймын.
Күндіз қолым тимегендіктен,
теледидарды кешке қараймын
Өздік етіс: ын ,ін, н.Ол жуынды

Өзгелік етіс:

дыр,дір,тыр,тір,ыр,ір,кіз,қыз,ғыз,гіз. жаздырды,айтқызды.

Ырықсыз етіс:ыл,іл,л,ын,ін,н:айтылды

Ортақ етіс:ыс,іс,с.жазысты,бөліскен

2.тап.Тапсырма.
Осы сөздер мен сөз тіркестерінің негізінде әр топ –өзіне тиісті хабарды дайындайды

Спорт

Теннис, волейбол, футбол, спорттық күрес, жақсы дамыған, жарыс, уақытта, орынға ие болу, жүйеле түрде өткізу.


3тапсырма.

тақырыбына диалог құрастыру

4 тапсырма
Үзіндіні оқып ,сұрақтарды құрастыруға.
Теледидар адамды еріншектікке алып барады.

Теледидар жақсы фильмдер көруге ,әр түрлі әртістермен ,жазушылармен танысуға , өнерді сүюге мүмкіндік туғызады.

Теледидардың мақсаты --жастарды тәрбиелеу.



5тап.

Теледидар хабарын жүргізуші қандай болу керек?


Тақырып боыынша сипаттама беру


Сабақты қорытындылау

Не білдім?

Не білемін?

Не білгім келеді?

Үй тапсырмасы:
1 деңгей
Тақырып бойынша диалогті мазмұндау
2. деңгей
Егер мен теледидардың жүргізуші болсам...
Шағын әңгіме
3.деңгей ереже қайталау.














Қазақ әдебиеті 5-сынып 6.05

Сабақтың тақырыбы: Жылдық бақылау үзігі

Сабақтың мақсаты: Өткен тақырыптар бойынша алған білімдерін тиянақтып тексеру.

Өз ойларын дұрыс жеткізуге дағдыландыру.

Ұлы тұлғаларға сүйіспеншілік сезімдерін арттыру.



Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

Сабақтың түрі :тексеру сабағы

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,жазу,ауызша әңгімелеу.


Қазақ әдебиетінен бақылау сұрақтары:


1.Абай Құнанабайұлы кім?

2.Ахмет Байтұрсынов балаларды неге шақырды?

3.Мағжан Жұмабаевтің қандай өлеңі бар?

4.Б.Момышұлының «Қарлығаштың құйрығы неге айыр?»әңгімесінде не туралы айтылған?

5.Мұқағали Мақатаевтың өлеңін бір шұмағын жаз.

6.Аңыз –әңгімелер дегеніміз не?





























Қазақ тілі 8 сынып 11.04

Тақырыбы: Сабақтан кейінгі уақыт


Мақсаты., Уақытты пайдалы өткізу тақырып бойынша оқушылардың білімдерін толықтыру.біріккен сөздерді қайталау.

Білімге қызығушылығын арттыру,сөздік қорын молайту,сөйлеу дағдыларын дамыту.

Өз уақытарды үнемдеуге тәрбиелік әңгімелерді жүргізу.


Сабақтың түрі: дәстүрлі

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,сөйлесу,жазу,оқу.

Ұйымдастыру кезеңі

Тыңдалым. Оқылым

Сөздік:

Үйірмелер-кружки

Қызықты-интересный

Көңіл-күй-настроение


Уақытты пайдалы –өткізу

Біздің мектепте көптеген үйірмелер жұмыс істейді. Оқушылар бос уақыттарын осы үйірмелерде өткізеді. Мектепте «қазақ тілі» үйірмесі бар. Бұл үйірмеге біз сейсенбі және жұма күндері барамыз. Үйірме жұмысы өте қызықты өтеді. Мен «қазақ тілі» үйірмесіне барамын. Онда көптеген тіл мамандары бізге тілдің қаншалықты қызықты екенін түсіндіреді. Менің досым «Көркем-өнерпаздар» үйірмесіне қатысады. Біз достармен саяжайға серуендеп, алма жинауға барамыз. Ол жиындарда ата-аналар алдында ойын көрсетіп, жұртқа жақсы көңіл-күй сыйлайды.

Айтылым. Мәтінді түсініп оқу, аудару.

Тілдесім. Мәтін бойынша диалог құрастыру.


Оқылым:

Мәтінді оқып жалғастыр.


Таңертең ерте тұрамын.Тұрғаннан соң,дене шынықтыру жаттығулар жасаймын.Содан кейін анама таңғы асты дайындауға көмектесемін.таңғы асты ішкеннен кейін мектепке барамын. Сабақ аяқталғасын үйге қайтамын.


Тапсырмалар:

  1. Мәтінге сұрақтар құрастыру

  2. «Уақыт, үйірме» сөздеріне фонетикалық талдау жасау.

  3. Кестені толықтыр.Біріккен сөздерді жаз.

4.Сөз құрамына талдау: жиындарда, жұртқа, үйірмелер, өткізеді

Сабақты бекіту: Сабақтан кейінгі уақыт

Футбол,волейбол,үйірмеге,кітапханаға.

Үй жұмысы:Деңгейлік тапсырма:1-монолог

2.мәтін бойынша диалог құрастыру

3.ережені қайталау

8-сынып 20.01


Сабақтың тақырыбы: Машқар Гумеровтың өмірі мен шығармашылығы.

Жалқы есімдер.

Сабақтың мақсаты: Жазушымен танысып, ол туралы мәліметтерді қосып, тақырып бойынша білімдерін толықтыру.

Өз ойларын дұрыс жеткізуге дағдыландыру.

Өз оқулықтарды таза,ұстауға тәрбиелік әңгімені жүргізу.


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

2. Үй тапсырмасын тексеру.

Тыңдалым. 1-тап. Мәтінді оқып,мазмұның айтып беріндер.

Сұрақтарға жауап беру.

  1. М.Гумеров кім?

  2. Ол қашан туған?

  3. М.Гумеров қайда оқыған?

  4. Қандай шығармалары бар?


2- тапсырма: Айтылым. Мәтінді оқып айтып бер.

Сөздік.

Құпия-секрет

Оқырман-читатель

Оқиға-события

Тазалығы-чистота


3-апсырма.

1.Мәтінен жалқы есімдерді теріп жаз.

2. Сөздерді септеу: әке,құпия

3. 3-тапсырманы көшіріп жазыңдар синтаксистік талдау жасаңдар.

Жазушының соңғы жылдары туған шығармаларының бірі «Бірінші тоқсан» деп аталады.


Рефлексия:

М. Гумеров кім?

Оның қандай кітабы бар?

Ол не туралы?


Синквейн әдісі құрастырып жазыңдар.

Үй тапсырмасы: 3 тап. 150бет.







8-сынып 21.01


Сабақтың тақырыбы: Машқар Гумеровтың шығармаларынан үзінділер.

Жалқы есімдер.

Сабақтың мақсаты: Жазушымен танысып, ол туралы мәліметтерді қосып, тақырып бойынша білімдерін толықтыру.

Өз ойларын дұрыс жеткізуге дағдыландыру.

Өз оқулықтарды таза,ұстауға тәрбиелік әңгімені жүргізу.


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

2. Үй тапсырмасын тексеру.

Тыңдалым. 1-тап. Мәтінді оқып,мазмұның айтып беріндер.

Сұрақтарға жауап беру.

  1. М.Гумеров кім?

  2. Ол қашан туған?

  3. М.Гумеров қайда оқыған?

  4. Қандай шығармалары бар?

  5. Ерегес повесінен үзіндіне не туралы айтылған?


2- тапсырма: Айтылым. Мәтінді оқып айтып бер.

Сөздік.

Құпиялап – по секрету

Өлу-умереть

Шыңдық-правда

Сынау-испытание


3-тапсырма.Деңгейлік тапсырма

1.Мәтінді оқып мәнерлеп ,рөлге бөліп оқыңдар.

2. Сұрақтарға жауап беру

3. Мәтінен бес етістікті теріп жазыңдар, үлгі бойынша тұйық етістік формасына жасаңдар.

2-деңгей

  1. Мәтінді оқып ,жоспар құраңдар.

  2. Мәтіннің мазмұнын әңгімелеңдер

1.деңгей

Мәтінде қандай мәселе қозғалған?


Рефлексия:

М. Гумеров кім?

Оның қандай кітабы бар?

Олар не туралы?


.

Үй тапсырмасы: 1 тап. 153бет.


Қазақ әдебиеті 11-сынып 28.12

Сабақтың тақырыбы: Аралық бақылау жұмысы

Сабақтың мақсаты: Тақырыптар бойынша алған білімдерін тексеру.

Өз ойларын дұрыс жеткізуге дағдыландыру.

Ұлы тұлғаларға сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу.



Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

Сабақтың түрі :тексеру сабағы

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,жазу,ауызша әңгімелеу.


Қазақ әдебиетінен бақылау сұрақтары:


1.М.Дулатов шығармаларын атап жазыңдар.

2. «Бақытсыз Жамал »романының өзекті тақырыбы қандай?

3.С.Торайғыров «Адасқан өмір »поәмасы неше бөлімнен тұрады?Негізгі тақырыбы.

4.Мағжанның «Жазғы жолда »өлеңінде қандай мұн сезіледі?

5.Ж.Аймаутов шығармалары қандай жанрларға жатады.

6. «Ақбілек» романыныда жазушы нені суреттеуді мақсат етеді.

7.Жамбыл қандай ақындарымен айтысқан?

8.М.Әуезовтің «Абай жолының»әрбір кітабындағы Абай бейнесін сипаттап беріңдер.

9.Ғ.Мүсіреповтің романдағы Қайрош бейнесінің сипаттап беріңдер.



















Қазақ тілі 10-сынып 3.12

Сабақтың тақырыбы: Шығарма «Туған жерім-алтын бесік»


Сабақтың мақсаты: Тақырыптар бойынша алған білімдерін.

Өз ойларын дұрыс жеткізуге дағдыландыру,суатты жазуға баулу

Ұлы тұлғаларға сүйіспеншілік сезімдерін туралы тәрбиелік әңгімені жүргізу



Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

Сабақтың түрі : сабағы

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,жазу,ауызша әңгімелеу.




































Қазақ әдебиеті 6-сынып 8.05

Сабақтың тақырыбы: Аралық бақылау жұмысы

Сабақтың мақсаты: Тақырыптар бойынша алған білімдерін тексеру.

Өз ойларын дұрыс жеткізуге дағдыландыру.

Халық ауыз әдебиетіне сүйіспеншілік сезімдерін арттыру .


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

Сабақтың түрі :тексеру сабағы

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,жазу,ауызша әңгімелеу.


Қазақ әдебиетінен бақылау сұрақтары:

II-тапсырма

1.Ауыз әдебиет қалай сақталған?

2.Халық ауыз әдебиетінің қандай түрлері бар.

3.Мақал-мәтелдер дегеніміз не?.

4.Мақал –мәтелдердің көлемі қандай?

5.Ертегілер дегеніміз не?

6Ертегілер неше топқа бөлінеді?

7.Жұмбақтар туралы не білесіңдер?


II-тапсырма.

1.Ауыз әдебиетінің түрлері жазыңдар.

2.Жануарлардың иелері қалай деп аталады?

3.Мақал-мәтелдер адамды неге тәрбиелейді?

4Берілген мақал-мәтелдер қазақ тіліне аударыңдар.

«Здоровье –самое большое богатство»

5. Ертегілерге анықтама беріңдер.

6. «Мақат қыз бен мысық »ертегісі ертегілердің қай түріне жатады.










11-сынып 9.01.

Сабақтың тақырыбы:Жеті жарғы

Сабақтың мақсаты: Тақырыптың мазмұнын ашу,түсіндіру,меңгерту,оқушылардың білімдерін толықтыру, тіркесті сөздердің емлесі дұрыс қолдануға үйрету.

Сөздік қорын молайту,тіл дамыту жұмыстарын жүргізу,өзіндік көзқарасын қалыптастыру.

Өз еліне деген сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу .

Пәнаралық байланысы: әдебиет,тарих.

Түрі: дәстүрлі сабақ

Әдісі: сұрақ –жауап,түсіндірмелі,баяндау,ойландыруәістері.

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.1.Сәлемдесу.

  1. Кезекшінің есебі.

  1. Үй тапсырмасын тексеру.

  2. Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу.Сөз тіркесін,сөйлем құрастыру.

Тұсында-во время правления

Төңірегінде-около

Бекіткен-утвержденный

Кіріспе сөз.

Бірлік пен мұрат мәтінін мәнерлеп оқып,мазмұнын ашамыз.

-Қай ханның тұсында үш жүзге билер тағайындалды?

-Үш жүздің биі қандай мақсат көздеген?

1. Мәтінмен жұмыс.Мәтін екі бөлімге бөлінеді.

Тапсырма.

1.оқиды.

2. бір-біріне мазмұнын айтады.

3.сұрақ қою.

2тапсырма.Сабақтың тақырыбына байланысты мақал-мәтелдермен жұмыс жүргізу.

- Отан неден де ыстық?

- Отан неден басталады?

-Халықтық ортақ үйі не?

-Ел бірлігі қандай?Асыл қасиет.

3-тапсырма.Мәтінен алынған сөйлемге синтаксистік ,морфологиялық талдау жасау.

Билер ел бірлігіне ерекше мән берді және олар ел тәуелсіздігі мен тұтастығы үшін ақылын,күш-жігерлерін,мол өмір тәжірибелерін арнаған.

4-тапсырма.

1.Есімше тұлғасында тұрған етістікті септеу:арнаған

2.Жай сөйлемнен ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем құрандар

5 тапсырма.Сұрақ-жауап.Мәтіннің Соңғы бөлігіне назар аудару.

-үш бидің мақсаты орындады ма?

Әңгіме құру. «Менің елім-Қазақстан»монолог тыңдау.

Үй тапсырмасы.40 бет.5 тапсрма.



11-сынып 13.1.

Сабақтың тақырыбы:Қазыбек бек Тауасарұлы

Сабақтың мақсаты: Тақырыптың мазмұнын ашу,түсіндіру,меңгерту,оқушылардың білімдерін толықтыру. Сөздік қорын молайту,тіл дамыту жұмыстарын жүргізу,өзіндік көзқарасын қалыптастыру.

Өз еліне деген сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу .

Пәнаралық байланысы: әдебиет,тарих.

Түрі: дәстүрлі сабақ

Әдісі: сұрақ –жауап,түсіндірмелі,баяндау,ойландыруәістері.


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.1.Сәлемдесу.

  1. Кезекшінің есебі.

  1. Үй тапсырмасын тексеру.

  2. Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу.Сөз тіркесін,сөйлем құрастыру.

Шапқыншылық-нашествие

Күшейту-усиливать

Отандастар-соотечественники

Қол-дружина,войско

Кіріспе сөз.

«Қазыбек бек Тауасарұлы»мәтінін мәнерлеп оқып,мазмұнын ашамыз.

-16-18 ғасырлардағы қандаай тарихи оқиғалар болған?

Қандай бірге туған жерінің тәуелсіздігін үшін күреседі?

1. Мәтінмен жұмыс.Мәтін екі бөлімге бөлінеді.

Тапсырма.

1.оқиды.

2. бір-біріне мазмұнын айтады.

3.сұрақ қою.

1.1.-тапсырма.Сөздердің қатарын толықтыр.

Туған жерін,тәуелсіздік,тарихи,оқиғалар.

1.2—тапсырмаСұрақ-жауап

1.Қазыбек би кім?

2. Шығармаларында не туралы жазылған?

1.3-тапсырма Даналық сөздерді есте сақта.

.Мәтінен алынған сөйлемге синтаксистік ,морфологиялық талдау жасау.

Қазыбек бек Тауасарұлы жас кезіңде Шығыс және Батыс елдерінде болады,білім алады.

4-тапсырма.

1.Есімше тұлғасында тұрған етістікті септеу:жазылған

2.Жай сөйлемнен ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем құрандар

1.5 -тапсырма.Мәтінді оқып ,екпінді дұрыс қой,монолог тыңдау.

Үй тапсырмасы.11-12 бет.1.5- тапсырма көшіріп жазу.





11-сынып 12.1.

Сабақтың тақырыбы:Қазақ билері: Төле би ,Әйтеке би

Сабақтың мақсаты: Төле би ,Әйтеке би туралы тақырыпты меңгерту,оқушылардың білімдерін толықтыру. Сөздік қорын молайту,тіл дамыту жұмыстарын жүргізу,өзіндік көзқарасын қалыптастыру.

Өз еліне деген сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу .

Пәнаралық байланысы: әдебиет,тарих.

Түрі: дәстүрлі сабақ

Әдісі: сұрақ –жауап,түсіндірмелі,баяндау,ойландыруәістері.


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.1.Сәлемдесу.

  1. Кезекшінің есебі.

  1. Үй тапсырмасын тексеру.

  2. Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу.Сөз тіркесін,сөйлем құрастыру.

Шапқыншылық-нашествие

Күшейту-усиливать

Отандастар-соотечественники

Қол-дружина,войско

Кіріспе сөз.

«Төле би ,Әйтеке би»мәтінін мәнерлеп оқып,мазмұнын ашамыз.

-16-18 ғасырлардағы қандаай тарихи оқиғалар болған?

Қандай бірге туған жерінің тәуелсіздігін үшін күреседі?


1. Мәтінмен жұмыс.Мәтін екі бөлімге бөлінеді.

Тапсырма.

1.оқиды.

2. бір-біріне мазмұнын айтады.

3.сұрақ қою.

1.1.-тапсырма.Сөздердің қатарын толықтыр.

Туған жерін,тәуелсіздік,тарихи,оқиғалар.

2—тапсырма Сұрақ-жауап

1.Төле би қай ғасырда өмір сүрген?

2. Әйтеке би кім болған?

3.тапсырма.














10-сынып 12.09.

Сабақтың тақырыбы:Дулат Бабатайұлы


Сабақтың мақсаты: Тақырыптың мазмұнын ашу,түсіндіру,меңгерту,оқушылардың білімдерін толықтыру. Сөздік қорын молайту,тіл дамыту жұмыстарын жүргізу,өзіндік көзқарасын қалыптастыру.

Өз еліне деген сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу .

Пәнаралық байланысы: әдебиет,тарих.

Түрі: дәстүрлі сабақ

Әдісі: сұрақ –жауап,түсіндірмелі,баяндау,ойландыруәістері.


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.1.Сәлемдесу.

  1. Кезекшінің есебі.

  1. Үй тапсырмасын тексеру.

  2. Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу..

Шапқыншылық-нашествие

Күшейту-усиливать

Отандастар-соотечественники

Қол-дружина,войско

Кіріспе сөз.

«Дулат Бабатайұлы» мәнерлеп оқып,мазмұнын ашамыз.

-16-18 ғасырлардағы қандаай тарихи оқиғалар болған?

Қандай бірге туған жерінің тәуелсіздігін үшін күреседі?

1. Мәтінмен жұмыс.Мәтін екі бөлімге бөлінеді.

Тапсырма.

1.оқиды.

2. бір-біріне мазмұнын айтады.

3.сұрақ қою.

1.1.-тапсырма.Сөздердің қатарын толықтыр.

Туған жерін,тәуелсіздік,тарихи,оқиғалар.

1.2—тапсырмаСұрақ-жауап

1.Қазыбек би кім?

2. Шығармаларында не туралы жазылған?

1.3-тапсырма Даналық сөздерді есте сақта.

.Мәтінен алынған сөйлемге синтаксистік ,морфологиялық талдау жасау.

Дулат Бабатайұлы жас кезіңде Шығыс және Батыс елдерінде болады,білім алады.











10-сынып 19.09.

Сабақтың тақырыбы:Дулат Бабатайұлы «Еспембет»


Сабақтың мақсаты: Тақырыптың мазмұнын ашу,түсіндіру,меңгерту,оқушылардың білімдерін толықтыру. Сөздік қорын молайту,тіл дамыту жұмыстарын жүргізу,өзіндік көзқарасын қалыптастыру.

Өз еліне деген сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу .

Пәнаралық байланысы: әдебиет,тарих.

Түрі: дәстүрлі сабақ

Әдісі: сұрақ –жауап,түсіндірмелі,баяндау,ойландыруәістері.


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.1.Сәлемдесу.

  1. Кезекшінің есебі.

  1. Үй тапсырмасын тексеру.

  2. Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу..

Шапқыншылық-нашествие

Күшейту-усиливать

Отандастар-соотечественники

Қол-дружина,войско

Кіріспе сөз.

«Дулат Бабатайұлы» мәнерлеп оқып,мазмұнын ашамыз.

-16-18 ғасырлардағы қандаай тарихи оқиғалар болған?

Қандай бірге туған жерінің тәуелсіздігін үшін күреседі?

1. Мәтінмен жұмыс.Мәтін екі бөлімге бөлінеді.

Тапсырма.

1.оқиды.

2. бір-біріне мазмұнын айтады.

3.сұрақ қою.

1.1.-тапсырма.Сөздердің қатарын толықтыр.

Туған жерін,тәуелсіздік,тарихи,оқиғалар.

1.2—тапсырмаСұрақ-жауап

1. Дулат Бабатайұлы кім?

2. Шығармаларында не туралы жазылған?

1.3-тапсырма Даналық сөздерді есте сақта.

.Мәтінен алынған сөйлемге синтаксистік ,морфологиялық талдау жасау.

Дулат Бабатайұлы жас кезіңде Шығыс және Батыс елдерінде болады,білім алады.








11-сынып 9.10.


Сабақтың тақырыбы:Жетісу

Сабақтың мақсаты:Жетісу туралы білімдерін толықтыру,модаль сөздер дұрыс қолдануға үйрету.

Сөздік қорын молайту,сөйлеу дағдыларын дамыту.

Өз еліне деген сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу .


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

  1. Үй тапсырмасын тексеру.

Тыңдалым. 1-тап.Мәтінді оқып,сұрақтарға жауап беру.

Сұрақтарға жауап беру.


  1. Сырдарияның бойында орналасқан ірі қала қалай аталады?

  2. Ұлы Жібек жолы ның ірі мекеніне айналған қай қала?

  3. Сығанақ қаласы қайда орналасқан?


Айтылым. Сөздік.


мәдениет тірегі-

жазба деректеме-

керуен-

Деңгейлік тапсырма

3 деңгей

1.Мәтінен модаль сөздерді теріп жаз.

2.Мәтінен етістіктерді теріп жаз,болымсыз етістікке айналдыр


2деңгей

1.Мәтінге жоспар құрастыру

2.Сөйлемдерге тиісті септік жалғауларын жалғандар.


1 деңгей

1.Жай сөйлемдерден құрмалас сөйлем құрастыру.

.2. Реферат жазып келу: Ірі қалалар

Рефлексия:

Жетісуға қандай өзеңдер кіреді??

Модаль сөздер дегеніміз не?


.

Үй тапсырмасы:монолог.


10-сынып 12.01.


Сабақтың тақырыбы:Табиғат құбылысы. Әке мен немересі

Сабақтың мақсаты: Табиғат құбылысы туралы білімдерін толықтыру, жай сөйлемдерің түрлерін қайталау.

Сөздік қорын молайту,сөйлеу дағдыларын дамыту.

Өз еліне деген сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу .


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

  1. Үй тапсырмасын тексеру.

Тыңдалым. 1-тап.Мәтінді оқып,сұрақтарға жауап беру.

Сұрақтарға жауап беру.


1.Мәтінде не туралы айтылған?

2.Экологиялық апат аймақтарын білесіңдер ме?


Айтылым. Сөздік.

Біртұтас-неразделимое

Жайқалып өседі-хорошо растут

Деңгейлік тапсырма

3 деңгей

1.Мәтінге жоспар құрастыр

2.Мәтінен етістіктерді теріп жаз,болымсыз етістікке айналдыр


2деңгей

1.Мәтінге морфологиялық талдау жасаңдар.

2.Сөйлемдерге тиісті септік жалғауларын жалғандар,түрлерін анықтаңдар.


1 деңгей

1.қосымша мәліметтер тауып ,реферат жазып келу..

Рефлексия:

Табиғат құбылысы неден басталады?

Жай сөйлемдер дегеніміз?


.

Үй тапсырмасы:4.1.6.тапсырма 47бет.

















11-сынып 13.1.

Сабақтың тақырыбы:Ата Заң

Сабақтың мақсаты: Ата Заң туралы білімдерін толықтыру.Сауатты жазуға .оқуға үйрету.

Сөздік қорын молайту,сөйлеу дағдыларын дамыту.

Өз еліне деген сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу .


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

  1. Үй тапсырмасын тексеру.

  2. Жаңа сабақ

Тыңдалым. 1-тап.Мәтінді оқып,сұрақтарға құрып ,жауап беру.

Ата Заң –Конституция аталмақ .Латын тілінен аударғанда «орнату, «құру» деген мағынаны білдіреді.Эр мемлекеттің қалыпты өмір сүріп ,тұрақты дамуы үшін өз заңдары бар.Азаматтардың құқығы мен бостандығы ,міндеттерін белгілейтін заң Конституция деп аталады.Қазақ мемлекетінің тарихында да 5 Конституция болған.Ең соңғы Ата заңымыз 1995 жылы 30 тамызда шықты.Бұл күн бүкіл халықтық мереке болып табылады.

Ол 9 бөлімнен ,98 баптан тұрады.

Жаңа сөздер

Кепіл-гарантия

Анықтау-определить

Шешу-разрешить

Парыз-долг

2.Тапсырма. Диалог

Дәптермен жұмыс.Үлгі.демократиялық,құқықтық,әлеуметтік.

3.тапсырма.Мәтіннен сын есімді теріп жазыңдар.,жұрнақтарды белгілеңдер,жасау жолдарын түсіріңдер.

м\ы халық-тық,тық-сын есім тудырушы жұрнақ


  1. .тапсырма. Сұрақтарға жауап беру. «Алтын сақа»ойын.

1.ҚР Конституция күні қашан тойлайды?

2.Ата Заң қашан қабылданды?

3. Ол заңда нелер қарастырылады?

4. Қандай мәселелерді анықтап ,шешеді?


5 тапсырма.Конституцияның 7-бабын сөздікті пайдаланып аударыңдар.

6.тапсырма.Көп нүктенің орнына тиісті жұрнақты қой.

Өнер.. кісі.Қайрат.. жігіт.Әдеб.. шығарма.Тарих... оқиға. Халық.. мереке. Маңыз.. құжат. Еңбек... халық. Қоғам... хор.


Сабақты бекіту.ҚР Тәуелсіз күні мен Ата Заң күніне тән белгілерді тап.

Тәуелсіз күні Конституция күні


Сөздерді қайталау,7 бапты жаттау


















11-сынып 15.1.

Сабақтың тақырыбы:Ата Заң

Сабақтың мақсаты: Ата Заң туралы білімдерін толықтыру.Сауатты жазуға .оқуға үйрету.

Сөздік қорын молайту,сөйлеу дағдыларын дамыту.

Өз еліне деген сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу .


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

  1. Үй тапсырмасын тексеру.

  2. Жаңа сабақ

Тыңдалым. 1-тап.Мәтінді оқып,сұрақтарға құрып ,жауап беру.

Жаңа сөздер

Заңды мүдделер-законные интересы

Сыбайлас жемқорлық-коррупция

Тергеу органы-следственный орган

Дәптермен жұмыс

2.1.1. -тапсырма. Мәтінге сүйеніп ,көп нүктеннің орнына тиісті сөздерді жаз.

К [pic] онституцияның мақсаты: қорғау

[pic] Міндетті

[pic] [pic] бақылау жасау


1.2. мына сөздерді мағыналық жағынан тіркесе алатын сөздермен сызық арқылы белгеліңдер.


1.5.тапсырма. Сұрақтарға жауап беру. «Алтын сақа»ойын.

1.ҚР Конституция күні қашан тойлайды?

2.Ата Заң қашан қабылданды?

3. Ол заңда нелер қарастырылады?

4. Қандай мәселелерді анықтап ,шешеді?


1.4 тапсырма.Сөздерді қосымшалардың түрлеріне қарай бағанаға жаз.


Сабақты бекіту.ҚР Тәуелсіз күні мен Ата Заң күніне тән белгілерді тап.

Тәуелсіз күні Конституция күні


Үй тап.Сөздерді қайталау,1.5 тап.








8-сынып 28.11


Сабақтың тақырыбы:Мазмұндама

Қазақ елінің бас қалалары

Сабақтың мақсаты: Қазақ елінің бас қалалары туралы білімдерінтексеріп,мазмұндаманы жазғызуға. Сөздік қорын молайту,жазу дағдыларын дамыту.

Өз еліне деген сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу .


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

Үй тапсырмасын тексеру.

Тыңдалым. 1-тап.Мәтінді оқып,сұрақтарға жауап беру.


Сұақтар:

  1. Исфиджап қандай қала?

  2. Жанкент кімнің астанасы?

  3. Сығанақ кімнің орталығы?

  1. Сырдарияның бойында орналасқан ірі қала қалай аталады?

  2. Ұлы Жібек жолы ның ірі мекеніне айналған қай қала?

  3. Сығанақ қаласы қайда орналасқан?



3.тапсырма: Мәтінге жоспар құрып жазыңдар.

1.Қазақ елінің мемлекеттілігінің белгісі.

2.Ең алғашқы мемлекет

3.қазақ хандығының астанасы

4.кеңес дәуіріндегі Қазақстан астаналары.




4-тапсырма.

Мазмұндаманы жазу.




Сабақты бекіту:Қазақстанның қалалары.





Үй тапсырмасы:3тапсырма.93бет.



в

8-сынып 2.12


Сабақтың тақырыбы:Орынбор

Сабақтың мақсаты: Қазақ елінің бас қалалары туралы білімдерін толықтыру,ексеріп, сөздік қорын молайту,біріккен сөздерін қайталау.

-ойлау ,сөйлеу ,жазу дағдыларын дамыту.

Өз еліне деген сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу .


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

2.Үй тапсырмасын тексеру.


Тыңдалым.

1-тап.Мәтінді оқып,сұрақтарға жауап беру.


1920жылы Қазақстан ресейдің құрамындағы автономиялық республика болып құрылды. Осы тұста Орынбор бас қала болып жарияланды.Орынбор өлкесі сол кезде қазақ жерінің құрамдас бөлігі болып саналады.


Сұақтар:

  1. Қазақ жерінде қандай қалалар астана болды ?

  2. Олар дамуына қалай ықпал етті?

  3. 1920 жылы Қазақстан астанасы қай қала болды?

  1. Орынбор қай жылға дейін Қазақстанның астанасы болды?



3.тапсырма: Сөйлемдерді құрып жазыңдар.

Орынбор тұңғыш

құрылды

астана


4 тапсырма.Күрделі сөздерді құрастырып ,тұңғыш астана жөнінде сөйлемдер құраңдар.

Біріккен сөздер: қолөнер

Қос сөздер: тату-тәтті

Қысқарған сөздер: ҚазКСР

Тіркескен сөздер: Орынбор өлкесі


Үй тапсырмасы:5тап.96бет.















Халық күйлері






7-сынып 26.11

Сабақтың тақырыбы:Кофе

Сабақтың мақсаты: Кофенің шығуы туралы білімдерін толықтыру, сөздік қорын молайту,септеулік шылауларын қайталау.

-ойлау ,сөйлеу ,жазу дағдыларын дамыту.

Тарихқа деген сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу .


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

2.Үй тапсырмасын тексеру.


Тыңдалым.

1-тап.Мәтінді оқып,сұрақтарға жауап беру.

Сөздікпен жұмыс

Арамза күш-нечистая сила

Сергек-бодро

Көпес-купец

Беймәлім-неопределенный

Септеулік шылауды қайталау:Берілген шылауларымен сөз тіркестерін қайталау.кейін,дейін.туралы,үшін

Деңгейлік тапсырма.

3-деңгей

1.Сұрақтарға жауап бер.

2.Сөйлемдерді мәтін бойынша аяқтаңдар,шылаулар қандай сөздермен байланысып тұрғаның анықта.

2деңгей

  1. Мәтінге жоспар құрып жаз.

  2. Берілген сөздермен сөйлемдер құрып жаз.

1деңгей

1.Кофені дайындаудың қадамдарын белгілеп алып,айта беріңдер.

2тапсырма. Диалог бойынша өзара сөйлесіңдер.


Рефлексия: «Кофе» тақырыбына өлең жазыңдар.








Үй жұмысы: 3 тап.90 бет.




























8сынып 29.10

Сабақтың тақырыбы:Асханадағы ас мәзірі

Сабақтың мақсаты: тақырып бойынша білімдерін толықтыру, сөздік қорын молайту, етіс түрлерін қайталау.

-ойлау ,сөйлеу ,жазу дағдыларын дамыту.

Тілге деген сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу .


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

2.Үй тапсырмасын тексеру.

Сөздікпен жұмыс

Биыл-в этом году

Күнделікті-ежедневно


Оқылым.

1-тап.Мәтінді оқып,сұрақтарға жауап беру.

1.Асханада ас мәзірі қандай?

2.Бірінші күні не беріледі?

3. Екінші күні не беріледі?

4. Асхана тамақтарға қоса не бар?


Етіс түрлерін қайталау.

Мәтін ішінен етістіктерді теріп ырықсыз етіске айналдыр.

Беріледі,жасалады,берілсе,дайындалады.


2 тапсырма. Жазылым.

Сөйлемді аяқтандар

Менің қарным ашкан кезде асханаға барамын.

Мен шөлдеген кезде су,шырын ,шай ішемін


3-тапсырма.Сөйлемдері мәтін бойынша мағынасына қарай толықтыр.


4-тапсырма.Диалогті оқып ,ұқсас диалог құраңдар

Сабақты бекіту:Берілген қатарға ас мәзірінде не болу керектігін жазыңдар.

Бірінші тағам:

Екінші тағам:

салқын тағамдар:

Салаттар:


Рефлексия: «Ас» тақырыбына өлең жазыңдар.


Үй жұмысы:1.деңгей мектеп ас мәзірін айтып келіңдер.

2.Деңгей 5 тапсырма.жазбаша орындау

3 деңгей. Өз ас мәзірін жазыңдар





Үй жұмысы: 3 тап.90 бет.








7-сынып 9.01

Сабақтың тақырыбы: Халық күйлері


Сабақтың мақсаты: Халық күйлердің шығуы туралы білімдерін толықтыру, сөздік қорын молайту,септеулік шылауларын қайталау.

-ойлау ,сөйлеу ,жазу дағдыларын дамыту.

Тарихқа деген сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу .


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

2.Үй тапсырмасын тексеру.


Тыңдалым.

1-тап.Мәтінді оқып,сұрақтарға жауап беру.

Сөздікпен жұмыс

Күй-мелодия

Көрініс-

Тағдыр-судьба

Құнды-ценные


Септеулік шылауды қайталау:Берілген шылауларымен сөз тіркестерін қайталау.кейін,дейін.туралы,үшін

Деңгейлік тапсырма.

3-деңгей

1.Сұрақтарға жауап бер.

2.Сөйлемдерді мәтін бойынша аяқтаңдар,шылаулар қандай сөздермен байланысып тұрғаның анықта.

2деңгей

  1. Мәтінге жоспар құрып жаз.

  2. Берілген сөздермен сөйлемдер құрып жаз.

1деңгей

1. «Халық күйлері»тақырыбына шығарма жаз.

2тапсырма. Диалог бойынша өзара сөйлесіңдер.

Сабақты қорытындылау: Халық күйлері нені баяндайды?

Рефлексия: 4тапсырма. Септік жалғауларды анықта.











7-сынып 15.01

Сабақтың тақырыбы: Әженің әлдиі


Сабақтың мақсаты:Әженің әлдиі мәтінмен танысу, білімдерін толықтыру, сөздік қорын молайту,септеулік шылауларын қайталау.

-ойлау ,сөйлеу ,жазу дағдыларын дамыту.

Тарихқа деген сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу .


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

2.Үй тапсырмасын тексеру.


Тыңдалым.

1-тап.Мәтінді оқып,сұрақтарға жауап беру.

Сөздікпен жұмыс

Күй-мелодия

Көрініс-

Тағдыр-судьба

Құнды-ценные


Септеулік шылауды қайталау:Берілген шылауларымен сөз тіркестерін қайталау.кейін,дейін.туралы,үшін

Деңгейлік тапсырма.

3-деңгей

1.Сұрақтарға жауап бер.

2.Сөйлемдерді мәтін бойынша аяқтаңдар,шылаулар қандай сөздермен байланысып тұрғаның анықта.

2деңгей

  1. Мәтінге жоспар құрып жаз.

  2. Берілген сөздермен сөйлемдер құрып жаз.

1деңгей

1. « Әженің әлдиі»тақырыбына шығарма жаз.

2тапсырма. Диалог бойынша өзара сөйлесіңдер.

Сабақты қорытындылау: Әженің әлдиі неге тәрбиелейді ?

Рефлексия: 4тапсырма.























Септік жалғауларды 7-сынып 12.01



















Сабақтың тақырыбы: Қазақ сазгерлері

Сабақтың мақсаты: Қазақ сазгерлер туралы білімдерін толықтыру, сөздік қорын молайту,септеулік шылауларын қайталау.

-ойлау ,сөйлеу ,жазу дағдыларын дамыту.

Тарихқа деген сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу .


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

2.Үй тапсырмасын тексеру.


Тыңдалым.

1-тап.Мәтінді оқып,сұрақтарға жауап беру.

Сөздікпен жұмыс

Сазгер-композитор

Күй-мелодия


Септеулік шылауды қайталау:Берілген шылауларымен сөз тіркестерін қайталау.кейін,дейін.туралы,үшін.


1.тапсырма.Мәтіннің мазмұнын айтып беру.


Халық сазгерлер: Мұқан Төлебаев,

2 тапсырма.Диалог бойынша сөйлеу.

-М.Төлебаев кім?

-Ол халық әртисі,композитор,дирижер.

-Ол қай аралығында өмір сүрген?

-Ол 1913-1960 жылдарда өмір сүрген.

- М.Төлебаев кімге арнап музыка жазды?

- М.Төлебаев спектакльдерге мен кинофильмдерге музыка жазды.


3тапсырма.

Сөйлемдердегі кірме сөздердің астын сызып,тиісті көптік жалғауларын қойып жазу.

Жыл-дар,аспаптары, әндері,кинофильмдерге.


Сабақты қорытындылау: Халық күйлері нені баяндайды?

3 тапсырма.


Рефлексия:Мұқан Төлебаев кім?

Үй жұмысы:4 тапсырма..









Қазақ сазгерлері













Қазақ тілі 10 сынып 15.01

Сабақтың тақырыбы: Итжейде немесе иткөйлек кидіру дәстүрі

Сабақтың мақсаты. Халық дәстүрімен таныстыру, білімдерін толықтыру.

Оқушылардың сөйлеу дағдыларын дамыту,сөздік қорын молайту.

Оқушыларға қазақ халқының дәстүріне сүйіспеншілік сезімін баулу.

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі. 2.Үй тапсырмасын тексеру

Жаңа сабақ.

Тыңдалым.

1-тап.Мәтінді оқып,сұрақтарға жауап беру.


[link] Награды
Звание «ХалыкКахарманы» (1995)
Орден Отан (1995)
Герой Советского Союза (1988)
Орден Ленина (1988)
Орден Октябрьской Революции (1991)
Орден «Знак Почёта» (1987)
Лётчик-космонавт СССР (1991)
Заслуженный лётчик-испытатель СССР (1990)
Два ордена «Золотой Крест» Австрийской Республики (1988 и 1993 года).


Сұрақтарды құрастыру.

2- тапсырма:Деңгейлік тапсырма.

3-деңгей

1.Мәтін бойынша5-сұрақтарды құрастыру.

2.Қарамен жазылған сөздердің қандай тобына жататынына сипаттама бер.

3.Бұйрық рай тұрған етістіктерді теріп жаз.

2-деңгей

1 сөйлемдерді теріп жаз,синтаксистік талдау жасаңдар.

2.Сөздерді септеу ғарыш,айлақ


Сабақты бекіту: Т.Әбуәкіров кім?

Оның қызметі?


Үй тапсырмасы:монолог

































11-сынып 20.11

Сабақтың тақырыбы:Талғат Мұсабаев.

Сабақтың мақсаты: Тақырып бойынша мәліметтерді қосып, білімдерін толықтыру.

Өз ойларын дұрыс жеткізуге дағдыландыру,сөздік қорын молайту.

Құрметті адамдарды сйылауға баулу.

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

2. Үй тапсырмасын тексеру.

Тыңдалым. 1-тап. Мәтінді түсініп ,рөлге бөліп оқыңдар,мазмұның айтып беріндер.

Сөздік


Ғарыш-космос


Тыңдалым. Мәтінді оқып шығу.

Сұрақтарды құрастыру.

Талғат Мұсабаев кім?

Ғарышқа кіммен ұшып барған?

Қанадай сыйлықтарымен марапатталды?




2- тапсырма:Деңгейлік тапсырма.

3-деңгей

1.Мәтін бойынша5-сұрақтарды құрастыру.

2.Қарамен жазылған сөздердің қандай тобына жататынына сипаттама бер.

3.Бұйрық рай тұрған етістіктерді теріп жаз.

2-деңгей

1 сөйлемдерді теріп жаз,синтаксистік талдау жасаңдар.

2.Сөздерді септеу ғарыш,айлақ






















Сабақты бекіту: Талғат Мұсабаев?

Оның қызметі?






























Табиғатты қорғау

Біз тек жануарлар мен өсімдіктерді ғана емес, бүкіл қоршаған ортаны қорғаймыз. Судың таза болуының қамын жасаймыз. Ауаның таза болу қамын ойлаймыз.

Бізде табиғатты қорғау туралы заң бар, оны бұзуға ешкімге рұқсат жоқ. Құстың ұясын бұзуға болмайды. Құмырсқаның илеуін талқандауға рұқсат жоқ. /41 сөз/ ("Табиғаттану" кітабынан).



Марқакөл қорығы


Марқакөл қорығы Алтай тауының Азу мен Күршім жоталарының аралығындағы терең ойпатта орналасқан. Табиғаты қатал, жері ылғалды. Қысы аязды. Қар қалың түседі. Мұнда жиі-жиі күшті желдер де соғып тұрады. Қорықта алуан түрлі ағаштар жеміс-жидектер өседі.

Солардың ішінде балқарағайды ерекше атауға болады. Бұл ұзақ жасайтын әрі биік, әрі қатты ағаш. Оны кезінде кеме жасауға пайдаланған. /55 сөз/ (С. Оспанов).














































Қазақ тілі . 24.10

Сабақтың тақырыбы: Балабақшада.

Сабақтың мақсаты: Тақырып бойынша сөздік қорын молайту білімдерін толықтыру.

Сөздерді дұрыс айтқызуға дағдыландыру,

Тілге деген сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу.


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.Сәлемдесу.

2. Үй тапсырмасын тексеру.сөздерді тексеру ,қайталау.

Жаңа сабақ:

1.Сөздік

Бала-ребенок

Балалар-дети

Мұғалім-учитель

Отыр-садись

Тұр-стой

Әкел-принеси

Көп-много

Аз-мало

2.Сөз тіркестерін құрастыру.

Көп бала,ойыншық әкел,Саша тұр,мұғалім отыр,аз ойыншық,балалар түрамыз.

3.Сөйлем құрастыр.

Балабақшада көп балалар.Саша қуыршақты әкел.Бөлмеде аз бала.

4.Сергіту сәті.

Бала,балабалақан

Қане қайсы алақан?

Саусақтарын әйбат

Былай-былай ойнат.

5.Сұрақ-жауап

-Мынау кім?

-Бұл мұғалім

-Мұғалім не істейді?

-мұғалім тұр.



Сабақты бекіту.ойын ойнату.












8-сынып 16.11


Сабақтың тақырыбы:.

Сәкен Сейфуллин

«Аққудың айырылуы»

Сабақтың мақсаты: Көрнекті ақыны С.Сейфуллиннің өмірі мен шығармашылығы туралы білімдерін тереңдету. «Аққудың айырылуы дастанымен оқушыларды таыстыра отырып, дастандағы негізгі идея –адал достық,шынайы,кіршіксіз ,таза махаббат мәселесін көтеру.

2.Дастанды мәнерлеп оқу дағдыларын дамыту.Махаббат пен зұлымдықты салыстыра отырып ізгілік жөнінде ой қорыту дағдыларын дамыту.

Өз ойларын дұрыс жеткізуге дағдыландыру,сөздік қорын молайту.

3.Жақсылық пен жамандықты ажырата білуге баулу.

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

2. Үй тапсырмасын тексеру.

Тыңдалым. Мәтінді оқып,мазмұның айтып беріндер.

Сұрақтарға жауап беру.

С.Сейфуллин кім?

Ол қашан туған?

С.Сейфуллин шығармалары не туралы?

Қандай шығармалары бар?


2. Жаңа сабақ

Дастан –лирикалық шығарма

Дастанда үнемі лирикалық кейіпкері болады.«Аққудың айырылуы 1925 жылы жазылған.

3.Бағытталған оқу стратегиясы.

Мәтінді төрт бөлікке бөліп,мәнерлеп оқу.әр бөлімді оқыған соң ,сұрақтар мен тапсырмаларды орындау.

Кіріспе .

-Не туралы жырланған?

- Көпті сипатталған үзіндіні оқулықтан тауып ,оқып бер.

Қөлдің құмы маржан,суы күміс,қөқ кестелі айнала.

  • Көлді мекен еткен қос аққу қандай?

[pic]

4. Екі аққудың кездесуі.

-кездескенде екі аққу қайтті?

-бұл бөлімде не туралы не жырлайды.


5.Жалғыз қалған аққудың қасіреті мен өлімі.


6. Бес жол өлең стратегиясы.

7. Мақал –мәтел Аққуды аттпа ,досыңды сатпа.

Сабақтың қорытындысы.

--Дастанның идеясы неде?

-Дастан ұнады ма?

Үй жұмыс:ұнаған бөлікті жатқа оқып үйрен











Қазақ тілі 9 сынып 15.1

Тақырып:Ыбырай Алтынсарин

Мақсаты:оқушыларды Ы.Алтынсариннің өмірі мен шығармашылығымен таныстыру.

Оқушылардың ізденімпаздық,байқампаздық қасиетін қалыптастыру.

Білімге қызығушылығын арттыру.

Түрі .аралас

Сабақтың барысы: 1.ұйымдастыру кезеңі

2.тақырыппен таныстыру


Ы.Алтынсарин туралы не білеміз?Не білгіміз келеді? Нені білемін?


1.Оқулықпен жұмыс.Өмірбаянын оқып шығу.


2.Сұрақтарға жауап беру.

Ы.Алтынсарин қай жылы дүниеге келді?

Ол кім?

Ол қашан,қайда білім алған?

Торғай мектебі қашан ашылды?

Оның «Қазақ хрестоматиясы» қашан шықты?


3.Өлеңдері.Бір өлеңді жатқа айту.

«Кел ,балалар ,оқылық», «Өзен», «жаз».

4.Әңгімелері

Әңгіме деген не? Көлемі шағын,кейіпкерлер аз,көркем шығарма.

1 топ «Бай баласы», «Әке мен бала»әңгімесі оқып шығады.

Бір біріне топтар сұрақтар қояды.

«Бір уыс мақта», «Талаптың пайдасы», «Таза бұлақ».


5.Тапсырма.


Сабақты бекіту.

Ы.Алтынсарин

Педагог,аудармашы,тұңғыш оқулық шығарды,мектебін ашты,жазушы ,ақын.


Үй тапсырмасы. баяндау













Бейімбет Майлинның өмірі мен шығармашылығы.




Қазақ тілі 9 сынып 26.11

Тақырып:Махамбет Өтемісұлы

Мақсаты:оқушыларды Махамбет Өтемісұлы өмірі мен шығармашылығымен таныстыру.

Оқушылардың ізденімпаздық,байқампаздық қасиетін қалыптастыру.

Білімге қызығушылығын арттыру.

Түрі .аралас

Сабақтың барысы: 1.ұйымдастыру кезеңі

2.тақырыппен таныстыру


Махамбет Өтемісұлы туралы не білеміз?Не білгіміз келеді? Нені білемін?

1.Оқулықпен жұмыс.

Өмірбаянын оқып шығу.


2.Сұрақтарға жауап беру.

Махамбет Өтемісұлы қай жылы дүниеге келді?

Ол кім?

Ол кімнің тұсында болған?

Оның қандай шығармалары бар?


3.Өлеңдерді түсініп оқы.Исатай мен Махамбеттің портретін жасаңдар.



«Исатай деген ағам бар», «Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айткан сөзі», «Махамбет жырларында қанатты сөздер».

.





5.Тапсырма.

Өзіне ұнаған қанатты сөздерді жаттаңдар.



Сабақты бекіту.

Махамбет Өтемісұлы кім?

Батыр,мерғен, домбырашы ,ақын,палуан.

Көтеріліс бастағанда оның өлеңдері кімге арнап жазған?


Үй тапсырмасы. 71-77бет.






Қазақ тілі 9 сынып 31.01

Тақырып: Бейімбет Майлинның өмірі мен шығармашылығы.


Мақсаты:оқушыларды Бейімбет Майлинның өмірі мен шығармашылығымен

таныстыру.

Оқушылардың ізденімпаздық,байқампаздық қасиетін қалыптастыру.

Білімге қызығушылығын арттыру.

Түрі .аралас

Сабақтың барысы: 1.ұйымдастыру кезеңі

2.тақырыппен таныстыру


Бейімбет Майлинның өмірі мен шығармашылығы.

туралы не білеміз?Не білгіміз келеді? Нені білемін?

1.Оқулықпен жұмыс.

Өмірбаянын оқып шығу.


2.Сұрақтарға жауап беру.

Махамбет Өтемісұлы Бейімбет Майлин қай жылы дүниеге келді?

Ол кім?

Ол кімнің тұсында болған?

Оның қандай шығармалары бар?


3Әңгімелері түсініп оқып,сипаттама беріңдер.



.





5.Тапсырма.

Өзіне ұнаған қанатты сөздерді жаттаңдар.



Сабақты бекіту.

Бейімбет Майлинн кім?


Әңгімелерге кімге арнап жазған?


Үй тапсырмасы. 71-77бет.