Пән: Қазақ тілі
Отбасы мерекелері Күні:
Сыныбы:
3 « а,б»
Пән мұғалімі:
Джуманбаева Аида Қалменовна
Сілтеме:
« Шың » кітабы, мектеп кітапханасы, интернет желісі, қазақ тілі оқулығы
3 –сынып оқулығы
Сабақтың мақсаты:
Отбасы - шағын қоғам, отбасының мүшелері, отбасының басшысы, отбасы - біздің тірегіміз, біздің шаңырақ ұғымдарын ашқызу.
Міндеттері:
- Оқушылардың өз ойын мазмұнды тілде жеткізу, олардың өзара ұжымдаса жұмыс істеу, шығармашылық ізденіске түсу біліктерін жетілдіру.
- Отбасы - шағын қоғам ұғымын аша отырып, оқушыларды отбасы мүшелерін сыйлауға, ана, әкенің алар орны ұғымдарының тәрбиелік мәнін ашу.
Оқыту технологиясы:
Ақпараттық технологиялар
Ұжымдық технологиялар
Сыни тұрғысынан ойлау технологиясы
Сабақтың типі.
Жаңа білімді меңгерту
Сабақтың түрі:
Аралас сабақ
Сабақтың әдісі:
Әңгімелеу, топтық жұмыс, жеке жұмыс, сұрақ-жауап, проблемалық сұрақтар, кері байланыс, бағалау,болжау, ой қозғау.
Сабақтың көрнекілігі:
түрлі стикерлер, интер.тақта, кеспе қағаздар, білім ағашы, суреттер,
Пәнаралық байланыс:
Қазақ тілі, Орыс тілі
Сабақтың жоспары:
Ұйымдастыру кезеңі. Қызықты тренинг өткізу.Қызығушылықтарын оятып, қима құрастырма қағаздар арқылы.
Өткенді еске түсіру. Суреттер арқылы
Жаңа сабақты меңгерту: Жаңа сабақ туралы мағынаны ашу.
Талдау, жинақтау, Ой толғаныс, Ой қозғау, ой жалғау.
Сабақты бекіту.
Бағалау:
Үй тапсырмасы:
Сабақтың кезеңдері:
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Ұйымдастыру.
Қызығушылықтарын ояту
Тренинг:
Топ құру:
Амандасу.Түгендеу
Сыныпқа жақсы бір ахуал туғызу мақсатында қызықты бір тренинг жүргізу..
Оқушылар отбасы мүшелерін атай отырып топқа бөлінеді.
Мы: ата,әке,әже.
Оқушылар амандасады.Түгенделеді.
Оқушылар бір –біріне гүл ұсына отырып серіктестерінің жақсы қасиеттерін айтып өтеді.
Оқушлар аталған отбасы мүшелері бойынша топ топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасы:
Мазмұнын ашу:
Тақырыбын,идеясын, ұғыну сұрақтары.
. Сұрақ – жауап
А) Сенің отбасыңда неше адам бар?
Ә) Отбасы деген қандай ұғым.?
Б) Сенің отбасың сыйлы ма?
В ) Сен отбасыңда нешінші баласың?
Д) Отбасында қандай мерекені тойлайсыңдар?
Жаңа сөздермен танысып, өзара тіл дамыту мақсатында диалог оқылады.
Жас-лет
Ойнап отыр-играет
Ата-дедушка
Апа-бабушка
Оқушылар өз топтары арасында қойылған сұрақтардың жауаптарын тауып, талқыға салады.Топ арасында пікірлерін ортаға салып пікр алмасады.
Оқушылар жаңа сөздермен танысып, диалогты жолдасымен оқып, аударады.
Ой қозғау.
Ой қозғау мақсатында проблесмалық сипаттағы сұрақтар беріледі.
« Отбасылық мереке » сөзі талқыға салынып, плакат бетіне түсіріліп, топ арасында дәлелденеді.
Дәптермен жұмыс жасайды:
2- тапсрманы бірлесе орындап дәптерге жазады.
Мы. Ата мен әженің ,әке мен шешенің үйдегі орны қандай?
Үлгерімдеріне байланысты жеке тапсырмалар беріледі.
Қима қағаздары беріледі.
3-тапсырма Диалогты жолдасыңмен оқы
Әр топ өз ойларымен пікірлерін бірігіп, ұжымдаса келе плакат бетіне түсіріп, қорғап шығады.
Тапсырманы дәптерлеріне жазады.
Мы:
Мен үшін « Отбасы ұғымы» ең бағалы ұғым.
Оқушылар үлгерімдеріне қарай тапсырмалар беріледі. (қима қағаздары арқылы)
Топтағы үлгерімі төмен оқушыларға үлгерімі жоғары оқушылар көмек көрсетеді.
Диалогты жолдасымен оқып талқылайды.Ойларын ортаға салады.
Бағалау:
Бағалау критерийлерін ескере отырып, оқушыларға бағалау мүмкіндіктері беріліп өз білімдерін өздері стикерлер арқылы бағалйды
Сынып бұршына ілінген бағалау парақшасына , бағалау стикерлерін стикерлерін іледі.
Үй тапсырмасы:
Келесі жаңа тақырыпты өз беттерінше дайындап келу.
1-тапсырма :Кесте бойынша отбасы мүшелерінің сәйкес келетін сипаттарын тауып айтыңдар.
Тапсырманы күнделіктеріне жазып алады.
Қорытынды:
Оқушыларды сұрақ-жауап әдісі арқылы білгендерін қайта сұрап
Сұрақтарға жауап береді