Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Махмұд Қашқари «Қордайдың аққу -қазы қаңқылдайды»
Мақсаты: Ұлы данышпанның нақыл сөздерінің мәнін терең ұғына отырып, өміршеңдігіне сыни тұрғыда баға беру
Негізгі дерек көздер: интербелсенді тақта, суреттер, стикер , электронды оқулық, үлестірмелі парақшалар
Оқып-үйренудің нәтижесі : Топтасып жұмыс жасауға дағдыланады. Өз ойларын тұжырымды айта білуге машықтанады, бір-бірімен ой бөлісуді үйренеді. Бір-бірінің пікіріне сыни тұрғыда қарайды.
уақыты
1
Ұйымдастыру кезеңі
Қолайлы психологиялық жағдай қалыптастыру. Топқа бөлу."Ыстық орындық"әдісі . Үй тапсырмасын сұрау.
Үй тапсырмасын бекіту сұрақтары
-Шығарманың тәрбиелік мәні?Шығармадағы ойдың бүгінгі күнмен байланысы?
Топқа бөлінеді
Әр топтан оқушылар ыстық орындыққа отырып, «Құтты білік» дастанынан үзінді жатқа айтады.
Қойылған сұрақтарға жауап береді.
Интербелсенді тақта,сұрақтар топтамасы
2мин
5мин
2
Қызығушылықты ояту
Табиғат суреттемесін көре отырып, көлдегі аққу -қаздың үнін тыңдайды.
Жаңа сабақтың тақырыбын ашу
интербелсенді тақта
2мин
3
Мағынаны ажырату
«Кубизм» әдісі
Тақырыпты бірнеше қырынан қарастыру.
1-топ.М.Қашқари жайындағы өмірдерегің әліпби ретімен жаза отырып, тың ақпараттарды талдау.
2-топ.Мақал-мәтелдерін ажырату, мазмұнын ашу.
3-топ.Ұлы данышпанның білім туралы тағлымды ойларын өзіндік дүниетанымымен салыстыра отырып, талқылау.
4-топ. Ақынның ұсынылып отырған өлең үзіндісінің мазмұнын ашу, ұқсас өлең шумақтарын еске түсіру.
АКТ мен жұмыс
Өлең құрылысына талдау.
Әліпби сөздігін құрастырады.
Мақал мен мәтелді ажыратады.
Сыни тұрғыда ойлай отырып,өз ойымен
салыстыра қарайды.
Лирикалық шегініс. Абайдың табиғат лирикасымен ой толғайды. Бір-біріне сұрақтар қояды.
Интербелсенді тақтада жазады.
Бунақ, буын, шумақ тармақ, ұйкасты ажыратады.
Электронды оқулық,
интербелсенді
тақта, суреттер, оқулық
25мин
Ойтолғаныс
«Бес жолды өлең» әдісі
Өлең сайыс
«Қос жазба күнделігі» кестесі
Мақал-мәтел және түсіндірме
«Ыстық орындық»
Лидерлер сайысы
1-топ. М. Қашқари-ұлылық иесі.
2-топ. М Қашқари-түркітанушы.
3-топ. Өнеге болар ғұмыр
4-топ. Өлеңмен өрілген
Аққу-қаз сөзін ұсынамын. Өлең құрастырады, бір-біріне сын айтады.
Жұптық жұмыс. Жазудың ортасында бір бірімен ауысады, ойды аяқтайды.
Әр топтан лидерлер өзіне берілген тақырыпшаны қорғайды.
Үлестірмелі қағаз
8мин
Қорытынды
рефлексия
Бағалау.
Бақылаушы топ екі топтың орындаған тапсырмасын айта отырып, бағалайды. Екі жұлдыз, бір тілектерін жазады.
Стикер, бағалау парақтары
3мин