ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
БҚО БІЛІМ БАСҚАРМАСЫ «БАТЫС ҚАЗАҚСТАН ИНДУСТРИАЛДЫ КОЛЛЕДЖІ» МКҚК
ҚАРАЛДЫ: «Электр байланыс» ЦӘК отырысында
Хаттама №____ ____________
_____ А.Халиуллина
КЕЛІСІЛДІ:
БҚИК әдіскері:
______ Е.Мергенбаева
БЕКІТЕМІН:
Директордың оқу ісі
жөніндегі орынбасары:
_________ М.Сисенгалиева
Ашық сабақтың әдістемелік дайындамасы
тақырыбы:
«Электрлік өлшеулер мен электрлік өлшеуіш аспаптар туралы жалпы мәліметтер»
Дайындаған: Жұмагереева А.С.
Орал қаласы,2015-2016 оқу жылы
Сабақтың тақырыбы: «Электрлік өлшеулер мен электрлік өлшеуіш аспаптар туралы жалпы мәліметтер»
Өткізілетін күні: «10» желтоқсан 2015 ж
Оқу тобы: 1 К
Өткізілу орны: ауд. №20
Сабаққа бөлінген уакыт: - 45 минут
Сабақтың мақсаты: а)білімділік: оқушыларды электрлік өлшеу туралы жалпы мәлімет беріп, өлшеу аспаптарының жіктелуімен, олардың қолдануымен таныстыру;
б) тәрбиелілік: оқушылардың пәнге деген қызығушылығын, сүйіспеншілігін арттыру, тиянақтылық сезімдерін тудыру, білімге деген құштарлығын ашу, этикалық және эстетикалық мәдениетін көтеру;
в)дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін дамыту, ойлау қабілетін арттыру, оқушылардың сабаққа дайындалған материалдарымен жұмыс істеу арқылы логикалық ойлау қабілетін дамыту.
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру сабақ
Сабақтың әдістері: Баяндау, түсіндіру, сөйлесу, сұрақ-жауап, бекіту, оқушылардың өзіндік жұмысына басшылық ету, жаңа ақпараттық технологиямен таныстыру.
Окытудың көрнекілігі және техникалық жабдықталуы: лекциялар, оқу құралдары, оқулықтар, анықтамалар, схемалар, интерактивті тақта, жұмыс дәптерлері, тақта, Prezi, Socrative бағдарламалары.
Сабақтың өту жоспары:
1.Ұйымдастыру бөлімі
1-2 мин.
Оқушылармен амандасып, түгендеу. Оқушылардың оқу – құралдарын тексеру.
2.Өткен тақырыптарды қайталау
5 мин
Оқушылар “Socrative” бағдарламасы арқылы тест сұрақтарын орындайды.
3.Жаңа тақырыпты түсіндіру
20 мин
Жаңа тақырыпты түсіндіру
4.Өлшеуіш аспаптардың жалғауына арналған видео-ролик.
4 мин
Назарларыңызға видео-ролик.
5. Жаңа тақырыпты бекіту
7-10 мин
Бұл кезеңде оқытушы жаңа тақырып бойынша оқушыларды жаңадан алған білімін тереңдету мақсатында сұрақтар қойып, сайыс түрінде өткізіледі.
6.Ой толғаныс (рефлексия)
3 мин
Бұл кезеңде оқушылар не үйренгендігін саралап, ой елегінен өткізеді. Кестені толтырады.
6.Қорытынды
1-2 мин
Сабақты қорытындылап, оқушыларды бағалау
7. Үй тапсырмасын беру
1 мин
Оқушыларға үй тапсырмасын беру
Сабақтың өткізілу барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
а)Оқытушының оқушылармен сәлемдесуі
б)Окушылардың сабаққа қатысуын, дайындығын тексеру.
2.Өткен тақырып бойынша «Socrative» бағдарламасын пайдаланып, оқушылар білімін тексеру. (тест сұрақтары ұсынылады).
Сұрақтар:
Зарядталған бөлшектердің бағытталған қозғалысы?
А)Тұрақты тоқ Ә)Электр тоғы Б)Айнымалы тоқ
Уақыт бойынша бағыты және шамасы өзгермейтін немесе аз өзгеретін тоқ?
А)Тұрақты тоқ Ә)Электр тоғы Б)Айнымалы тоқ
Бағыты мен шамасы периодты түрде өзгеріп отыратын тоқ?
А)Тұрақты тоқ Ә)Электр тоғы Б)Айнымалы тоқ
[link] ) қайталанатын уақыттың (секундтпен берілген) ең қысқа аралығы
А)Жиілік (f) Ә)Период (Т) Б)Кернеу (U)
Уақыт бірлігінде жасалған периодтар саны?
А)Жиілік (f) Ә)Период (Т) Б)Кернеу (U)
Бір секунд ішінде жасалған жұмыс?
А)Тоқ күші (I) Ә)Қуат (P) Б)Кернеу (U)
Үш фазалы тізбектің активті қуатының формуласы?
А)Р = Ра + Рв + Рс Ә)Q = Qa + Qв + Qc Б)S = √P2 + Q2
Үш фазалы тізбектің реактивті қуатының формуласы?
А)Р = Ра + Рв + Рс Ә)Q = Qa + Qв + Qc Б)S = √P2 + Q2
Үш фазалы тізбектің толық қуатының формуласы?
А)Р = Ра + Рв + Рс Ә)Q = Qa + Qв + Qc Б)S = √P2 + Q2
Егер электр қабылдағыш симметриялы болса, онда толық қуатының формуласы көрсетіңіз?
А)S = Uф∙ Iф Ә) S =3∙ Uф∙ Iф Б) S =2∙ Uф∙ Iф
Потенциалдар айырымы болып табылатын шама және өлшем бірлігін атаңыз?
А)Кедергі (R - Ом ) Ә)Период (Т - секунд) Б)Кернеу (U - Вольт)
Токтың өтуіне бөгет жасайтын шама? Оның өлшем бірлігі қандай? А)Кедергі (R - Ом ) Ә)Период (Т - секунд) Б)Кернеу (U - Вольт)
Өткен тақырып бойынша оқушылардың білімін талдап, оқытушының қорытындылауы. Оқушылардың бағаларын хабарлап, кемшілігі мен жетістіктерін атап өтуі.
3. ЖАҢА САБАҚ БАРЫСЫ:
Оқушылардың өздігімен немесе топтасып жұмыс жасауы:
1-ші кезең. Қызығушылықты ояту
- Оқушылар, қазір біз «Электрлік өлшеу туралы жалпы мәліметімен және өлшеу аспаптары» атты тақырыпты өтеміз. Әр қайсымыз электрлік өлшеу және өлшеу аспаптары туралы не білеміз, ойымызға не келеді соны жазып шығайық.
Амперметр тізбекке қалай жалғанады? (Тізбектеліп)
Вольтметр тізбекке қалай жалғанады? (Параллель)
Өлшеу аспаптары не үшін қажет? (Әртүрлі физикалық шамаларды өлшеу үшін қажет)
Амперметр және вольтметрден басқа қандай өлшеу аспаптарын білесіздер және олар қандай шамаларды өлшеуге мүмкіншілік береді? (Омметр, ваттметр, варметр тағы басқалары)- Оқушылар өз білгендерін атап, ол аспаптарға сипаттама береді.
Өлшеу аспаптары қайда қолданылады? (электроэнергетика саласында: тоқты, кернеуді т.б. шамаларды өлшеген кезде қолданылады, металл өңдеу т.б.)
Өлшеу дәлдіктері қалай анықталады? (Қателіктің және оның мәнінің дұрыс табылуы )
Тақтаға электрлік өлшеулері және өлщеу аспаптары жайында не білетінімізді жазайық. (Оқытушы жазады, оқушылар кезектесіп айтып отырады). Енді ойымызды тізбектеп жазып шықтық.
Оқушыларды жаңа сабақтың тақырыбымен, мақсатымен және қаралатын сұрақтармен таныстыру:
2-ші кезең. Жаңа тақырып бойынша қысқаша мәлімет беріп, түсіндіру (қосымша 1).
Сабақтың жоспары:
1. Электрлік өлшеулердің негізгі анықтамалары мен түсінігі
2. Өлшеу жабдықтарының метрологиялық көрсеткіштері
3. Нақты дәлдік және машиналар мөлшерленетін параметрлерінің ауытқуы туралы ақпарат беретін техникалық өлшеулер
4. Өлшеу түрлері және әдістері
5. Өлшеу қателіктері
6. Өлшеуіш аспаптардың жіктелуі
3 -ші кезең. Мағынаны түсіндіру (түсіне білу)
Бұл кезеңде оқушылар, сіздер жаңа сабақтың материалымен танысып, тақырып бойынша жұмыс істейсіңдер, тапсырмалар орындайсыңдар. (Оқушы өз бетімен жұмыс жасап, белсенділік танытуға жағдай жасалады. Ол үшін алдын-ала оқытушы жаңа тақырып бойынша тапсырма беріледі, сол бойынша оқушылар жұмыс жасайды).
Конспект №1 (Амперметр туралы конспект тарату)
Конспект №2 (Вольтметр туралы конспект тарату)
Конспект №3 (Ваттметр туралы конспект тарату)
Конспект №4 (Өлшеу аспаптарының жіктелуі туралы конспект тарату)
Оқушылар өздігімен немесе топтасып жұмыс жасау. Әр оқушы немесе әр топ осы тұста шығармашылығын көрсете алады.
4-ші кезең. Өлшеуіш аспаптардың жалғауына арналған видео-ролик.
Назарларыңызға видео-ролик.
5-ші кезең. Сабақты қорыту, пысықтау
Бұл кезеңде оқытушы жаңа тақырып бойынша оқушыларды жаңадан алған білімін тереңдету мақсатында сұрақтар қойып, жауап алып, кемшіліктері болған жағдайда, оқушының жауабын толықтырып, қорытындылайды.
«Бас қатырғыш» сайысы
Оқушылар жеке-жеке шығып берілген тапсырмалар мен формулалардың қатесін тауып дұрыстау қажет.
F=g1*4π/g2E r2
І=R / U
Шунт дегеніміз-өлшеуіш механизмге тізбектей жалғанатын мейлінше көп бірақ дәл өлшенген кедергі.
Шунт дегеніміз-өлшеуіш механизмге тізбектей жалғанатын мейлінше көп бірақ дәл өлшенген кедергі.
Амперметр-V
Вольтметр-W
Ватметр-Ω
Омметр-A
Айнымалы ───
Тұрақты [pic]
Үш фазалы [pic]
Магнит электрлік [pic]
Электромагниттік [pic]
Ферродинамикалық [pic]
Индукциялық [pic]
[pic] -Пайдалану тобы
Амперметр-V
Вольтметр-W
Ватметр-Ω
Омметр-A
Айнымалы ───
Тұрақты [pic]
Үш фазалы [pic]
Магнит электрлік [pic]
Электромагниттік [pic]
Ферродинамикалық [pic]
Индукциялық [pic]
[pic] -Пайдалану тобы
Дұрыс жауаптары;F=g1*g2/4πEr2 I=U / R
Шунт дегеніміз-өлшеуіш механизмге паралелль жалғанатын мейлінше аз бірақ дәл өлшенген кедергі.
Амперметр-А
Вольтметр-V
Ватметр-W
Омметр-Ω
Айнымалы [pic]
Тұрақты ───
Үш фазалы [pic]
Магнит электрлік [pic]
Электромагниттік [pic]
Ферродинамикалық [pic]
Индукциялық [pic]
[pic] -2 кВ кернеумен сыналған
«Ғалымдардың инновациясы» сайысы:
Бұл сайыста оқушылар берілген сұрақтарға дұрыс жауап таңдауы қажет.
1. Электромагниттік индукция құбылысын ойлап тапқан ғалым?
1) И.Ньютон
2) М.Фарадей
3) Э.Галуа (Жауабы: М.Фарадей)
2. Радионы кім ойлап тапты?
1) Попов А.С.
2) У.Гильберт
3) Г.Кавендиш (Жауабы: Попов А.С., 1895 жылы)
3. Электростатиканың негізгі заңы тұжырымдаған ғалым?
1) Ш.Кулон
2) М.Фарадей
3) Дж.Максвелл (Жауабы:Ш.Кулон)
4. Тұтас ортада энергияны сақталу заңының жалпы тұжырымдамасын кім берді?
1) Н.А.Умов
2) Попов А.С.
3) И.Ньютон (Жауабы: Н.А. Умов 1874 ж.)
Оқушылардың өздігімен жұмыс жасауы:
6-ші кезең. Ой толғаныс (рефлексия)
Бұл кезеңде оқушылар не үйренгендігін саралап, ой елегінен өткізеді.
- Оқушылар, осы сабақта не түсінгендеріңді тұжырымдай отырып, түсінгендеріңді өз беттеріңше кестеге түсіріңдер.
V - білемін
- - білмеймін
+ - жаңа білім
* - мені таң қалдырды
P.S.: Кестені төмендегі көрсетілген белгілеу арқылы белгілеп толтырған соң, оқушы өз парағын оқытушыға тапсырады.
Оқытушының оқушыларды бағалап, сабақты қорытындылау.
Оқытушы оқушылардың сабақ өту барысында белсенді қатысқан оқушыларды атап өтіп, олардың жауабын бағалайды. Оқытушы сабақты қорытындылайды.
Үй тапсырмасы:
1. Оқулықпен жұмыс: Китаев В.Е. «Жалпы электротехника»
2. Қосымша әдебиетпен жұмыс
3. Жаңа тақырып бойынша оқушыларға реферат жазып келуі, слайд жасап келуі ұсынылады.
Сабақтың аякталуын хабарлау.
Оқытушы:______________________Жұмагереева Айдана Серікқызы