Ашық сабақМ.Әуезовтың проза,драматургия жанрларын өрістетудегі үлесі

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Қысқа мерзімді жоспар

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 3 сәуірде №115 бұйрығымен бекітілген.

Қазақ әдебиеті: Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде). – Астана: Ы. Алтынсарин атындағы ҰБА, 2015. – 23 б.


11

Мерзімі 25.11..2015ж

Сабақтың тақырыбы:


М.Әуезовтің шығармашылық өмірбаяны. Проза және драматургия жанрларын өркендетуге қосқан үлесі.


Нормативті құжат

Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы
10 сәуірде № 8424
тіркелген.

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 18 маусымдағы №393 бұйрығымен оқу бағдарламасына өзгерістер мен толықтырулар енгізілді.

Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы
14 шілдеде № 11659
тіркелген.


Мақсаты



Жазушының әңгімелері «Қорғансыздың күні», «Қыр суреттері», «Көксерек», т.б. Тақырыптық және идеялық ерекшелігін саралайды . Адам мінезін ашудағы психологиялық ізденістері, пьесаларындағы тартыс пен мінезді өз қойылымдары арқылы жүйелейді. Қазақ даласына М.Әуезов әкелген жанр - драматургияның алғаш ұалыптасқан грек театрының ерекшелігімен салыстыра кластер жасайды.Монолог пен диалог.. Сюжет пен характер. Кейіпкер тілінің даралануын, М.Әуезов бейнелеген пейзаж бен портрет, әдебиет теориясы ұғыдарын ажыратады;

Күтілетін

нәтижелер


М.Әуезовтың проза және драматургия жанрларын өркендетуге қосқан үлесін топтық жұмыс барысында

бағыттаушы тапсырмаларды орындай отырып өздігінен меңгере алады.Прозасын тақырыптық түрлеріне саралай алады. Драманың өзіндік ерекшелігін ажыратады,салыстырады,ерекшеліктеріне түсінік картасын жасай алады.Ұлттық құндылықтар мен әлемдік азаматтық құндылықтарды салыстыра пайымдап, дәріптей біледі.

Мұхтар Әуезовтың проза мен драматургияны өрістету арқылы халықтың көзқарасын өзгерту арқылы тұрмысын өзгертуді көздеген озық ойларын өзіне үлгі тұтады.Жинақтаған білімін керек жерінде қолдана біледі.

Жетістік критерийлері:

М.Әуезовтың проза және драматургия жанрларын еуропалық дәрежеге жеткізе өркендеткенін ажыратады,халық тағдырына алаңдаған ұлжанды мінезіне сипаттама береді,қоғам алдында өз жауапкершілігімен байланыстырады .


Түйінді идеялар/бөліктері (подход):

СТО, Миға шабуыл, ДЖИГСО әдісі, топтастыру стратегиясы

АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.



Оқулық:

(ҚР ББҒМ ұсынған)


З.Қабдолов,С.Қирабаев,Х.Әдібаев « Қазақ әдебиеті» 11-сынып « Мектеп»баспасы ,2011 жыл



Сабақ барысы/мұғалімнің ескертпелері:

Бағалау


Ресурстар


Кіріспе

7 мин

Үйге берілген тақырыпты слайд қорғау барысында сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру

Мәтінде берілген сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау

Берілген тапсырма бойынша дайындаған слайд қорғаған топтың жұмыстарын толықтырып,салыстыру, жинақтау жұмыстарын жасайды.

Әр топтан екі спикер шығып, жұмысты қорғайды. Топтар бір-біріне сұрақтар қояды.


Бас бармақ

[pic]

Көңіл-күйге байланысты [pic]

Постер



стикер

[pic]


Негізгі бөлім

13 мин










Негізгі бөлім

19 мин



























Қорытынды

бөлім 5 мин

Жаңа сабақ барысында

пайдалануға берілген әдебиеттер бойынша үзінділер сұрау. Ой қозғау мақсатында оқушыларды сұрақ арқылы диалогқа түсіру.Өз ойларын, пікірлерін ашық айту

ДЖИГСО әдісі бойынша

« Қорғансыздың күні» әңгімесінен әр топқа мәтін бөліп беріледі, оқиды, топ болып талдайды



Драматургия


Берілген тірек сөздер мен суреттерді тақырыпты оқи отырып тиісінше тәртіппен желімдеу арқылы меңгеруге бағыт береді.



















Тест жұмысын флипчартта орындатады.




Рефлексия жазуға стикер таратады.

Үй тапсырмасын беру



Мұхтардың естелігінен үзінділер айтады

Прозалық шығармалары бойынша постер қорғайды.

«Тұжырымдамалық карта» арқылы тақырыпқа толығымен талдау жасайды

Қозғалысқа түсу арқылы бойларын сергіте отырып қима қағазда берілген шығармалардың жанрын анықтау арқылы білімдерін жүйелеп,жаңа топтарға ауысады.

Белсенділік танытып,бойлары сергіп,сабақты жағымды көңіл-күймен жалғастыра отырып кез-келген топта ықпалдаса алуға,өздігінен жұмыстануға бейімделеді.


1-топ « Қорғансыздың күні» әңгімесі бойынша постер ,

2- топ « Адамдық негізі - әйел» мақаласы бойынша постер ,3-топ М.Әуезовтың прозалық шығармаларын тақырыптарына қарай топтастырады.


Драматургия жанрын қазақ даласына әкелуін, театр тарихымен сабақтастыра постер жасау арқылы түсінеді.

1-топ М.Әуезовтың драмалық шығармаларын топтастырады .

2-топ Драма жанрының ерекшелігін көрініс арқылы көрсетеді

3-топ. Театр тарихымен сабақтастырады,қазақ даласына тың өнерді әкелуін сипаттайды.


Тақырып бойынша білім қолдануы сыналады: тест жұмысын орындайды




Рефлексия жазады.

М.Әуезовтің шығармашылық өмірбаяны. Проза және драматургия жанрларындағы еңбектері бойынша пікір жазу.Тест құрастыру :А блогта 5 тест ,Б блогта 8 тест


Бағалау,оқыту үшін бағалау


1).З.Қабдолов,С.Қирабаев,Х.Әдібаев «Қазақ әдебиеті» 11-сынып «Мектеп»баспасы ,2011 жыл


2).Мұхтар Әуезов

шығармаларының елу томдық жинағы І том

А,2014ж « Жібек жолы» баспасы.

3).З.Қабдолов

Таңдамалы шығармалар

ІІ том А,2003

« Санат» баспасы

4).Мұхтар Әуезов

Жиырма томдық шығармалар жинағы І том



Интербелсенді тақта

Қима қағаздар




Мұғалім ескертулері/ Рефлексия:

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Мұғалім: