Открытый урок по казахскому языку Аңсау

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Күні 17.03.2015.

Сынып 5 «б»

Сабақ __қазақ тілі.

Мұғалім : Асылханова Г.А.

Сабақтың тақырыбы: Аңсау

Сабақтың типі: Жаңа сабақ.

Сабақтың түрі: Аралас

Білімділік: Оқушылардың жаңа тақырып бойынша білімдерін молайту. Түрлі тапсырмалар арқылы білімдерін бекіту.
Дамытушылық: Тапсырмалар арқылы ойлау қабілеттерді дамыту, ауызекі сөйлеу тілін жетілдіру, жазба тілінің деңгейін көтеру. . Оқушыларға бағыт-бағдар бере отырып, өз беттерінше жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру.

Тәрбиелік: Мектепке деген сүйіспеншілігін арттыру. Адамгершілікке тәрбиелеу.

Жабдықтау: Кесте, оқулық, флипчарт.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі

Оқу материалының мазмұны

ӘЖ

ТӘҰТ

ОЖСБ-ға дайындық

Жеке-түзету жұмыстары

1

2

3

4

5

6

1.Ұйымдастыру кезеңі









2.Үй жұмысын тексеру:





3. Дайындық кезеңі:













4.Жана тақырып:





































































Сергіту сәті:



























4.Сабақты бекіту



5. Үй жұмысы

а)Сәлемдесу

ә)Кезекшімен сұхбат жүргізу

б)Сыныппен сұрақ-жауап жүргізу:

  • Балалар қазір жылдың қай мезгілі?

  • Көктем айларын атап шығыңдар.

  • Көктемде ауа райы қандай болады?

  • Адамдар қалай киінеді?

  • Көктемде не шығады? Не гүлдейді?

  • Көктемде нелер ұшып келеді?


Сөздік диктант жүргізу.

Сызғыш, ұштағыш, желім, тарих, шеберхана, ұғым,мәңгі, белсенді, сауатты , мәдениетті, міндет, білімді, үйретеді, көңіл бөледі, мейірімді, түсіндіреді.

Миға шабуыл. Ребус арқылы тақырыпты ашу.

[pic] [pic] ,,, , [pic]

Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру.

-Балалар, бүгін біз сабақта «Аңсау» тақырыбы бойынша жұмыс жасаймыз. «Ой-қозғау» тәсілдері арқылы сендердің танымдылықтарын, өз бетімен әрекеттену дағдысын дамытамыз.


1.Жаңа сөздермен таныстыру.

  • Аңсау- скучать

  • Балабақша-детский сад

  • Әзірлей бастады-начала подготовку

  • Қызықтырды- заинтересовала

  • Ойнайтын достар – друзья с которыми играл

  • Амал іздеді – искал возсожность

  • Біреу де жоқ- нет ни одного

  • Сезген мамасы- мама почувствовала

  • Түсіндірді -объяснила

  • Ойланып қалды - задумалась


Сөздерді оқу, аудармасын айту,


Сөз тіркестерді құрастыру

  • Менің достарым

  • Балабақшаны сағынамын

  • Мектепке бардым

  • Анам түсіндірді

  • Мені қызықтырады

  • Мектепке әзірледі

  • Достарым көп


Сөздік дәптерге жазып алу.


2. Мәтін бойынша жұмыс жүргізу.

  1. Мәтінді мұғалім мәнерлеп оқиды;

  2. Оқушылар тізбектеп оқиды;

  3. Мәтінді сөздікке сүйіне отырып,орыс тіліне аударады;

  4. Мәтінге сұрақ қоямыз.

3. Жаңа тақырып бойынша миға шабуыл

  1. Мамасы Ермекті қайда әзірлей бастады?

  2. Оны қалай қызықтырды?

  3. Мектеп қандай екен?

  4. Ермектің ойы қайда болды?

  5. Үйге қайтар кезде Ермек қайда барғысы келді?

  6. Мамасы Ермектен нені сұрады?


4. Мақалдарды толықтыр

  • Күш- білімде, білім кітапта.

  • Оқусыз білім жоқ, Білімсіз күнің жоқ.

  • Оқы да біл, ойна да күл.

  • Мектеп – кеме, білім- теңіз.

  • Кітап – білім бұлағы.


5. Синквеин бойынша жұмыс.

  1. Мектеп.

  2. Мектепке келдік.

  3. Біз мектепке келдік.

  4. Біз жаңа мектепке келдік.

  5. Біз жаңа мектепке бүгін келдік


6. Оқушылар деңгейлік тапсырмаларды орындайды.

3 деңгей: 1)Мәтіннен мектептін сипатын жазып алу, сөз тіркес құрастыру.

2 деңгей: 1)Мәтіннен жақы зат есімді тауып, жіктеу жекеше түрінде.

3 деңгей:1)Сұрақтарға жауап жазыңыз.

  • Мәтінде қай жыл мезгілі?

  • Ермек пен мамасы қайдан шықты?

  • Ермек нені аңсайды?


Оң қолымда 5 саусақ,

Сол қолымда 5 саусақ.

Алақаңды ашамыз,

5-ті 5-ке қосамыз.

Кел, санайық, ал мұны,

Нешеу болды барлығы?

7. Тапсырма.Өлеңді есіңе түсіріп оқы

Мен /в школу/ барамын.

Қолыма /цветок/ аламын.

Дайын /тетрадь/, қаламым.

/Я/ оқушы боламын.

/Ж. Қалжанова/


8. Антонимдерді табу. Ережені еске түсіру.

Жылы - суық

Таза- лас

Бастау-аяқтау

Үлкен-кішкентай

Дос- дұшпаш, жау


9. Орны ауысқан сөздерден сөйлем құрап, етістіктерді көрсет.

1.Айжан, бара жатты, Мәрия, мен, фермаға.

2.Олардың, ұша жөнелді, бір, үйрек, алдынан.

3.Ұшқан, жерге, олар, үйрек, келді.

4.Ұяда, жатыр, жұмыртқа.

5.Олар, алмады, жұмыртқаны.


10. Адасқан әріпті қойып жазыңдар

ор, …ертеж, Гау...ар, жи…аз, …емпион,

ётка, кон...ерт, ...абар.


Сұрақ-жауап арқылы.



35 бет. 2 тапсырма Жаңа сөздерді жаттау.

Оқушыларды бағалау.




Сұрақ-жауап









фронталды




проблемдік








түсіндіру







репродуктивті
















жартылай-ізденіс









Проблемдік






проблемдік








жартылай-ізденіс







проблемдік







түсіндіру

жартылай-ізденіс















проблемдік







проблемдік






проблемдік








проблемдік




Сұрақ-жауап



түсіндіру

топпен


жеке









Топпен




топпен








топпен







Жеке

жұптық















жеке










жеке






жеке








Топпен

жеке







Жеке

топпен






жеке

















жеке







жеке






жеке








жеке




жұптық



топпен

Сәлемдесу түрлерін қайталау


Сұрақ-жауапты білу






















Мақсатты қоя білу







Сөздік қорын байыту

Дауыстап айту

























































ережесін жадында сақтау




































өз білімдерін бекіту



Күнделікпен жұмыс




айтып беру








Қазақ тіліне тән дыбыстардың жазылуын қадағалау





.






Күні 4.04.2013.

Сынып 5 «в»

Сабақ __қазақ тілі.

Мұғалім : Асылханова Г.А.

Сабақтың тақырыбы: Мектеп демалысы

Сабақтың типі: Жаңа сабақ.

Сабақтың түрі: Аралас

Білімділік: Оқушылардың жаңа тақырып бойынша керекті сөздермен таныстыру, білімдерін молайту. Түрлі тапсырмалар арқылы білімдерін бекіту.
Дамытушылық: Тапсырмалар арқылы ойлау қабілеттерді дамыту, ауызекі сөйлеу тілін жетілдіру, жазба тілінің деңгейін көтеру. . Оқушыларға бағыт-бағдар бере отырып, өз беттерінше жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру.

Тәрбиелік: Мектепке деген сүйіспеншілігін арттыру. Білімге деген қызығушылығын арттыру.

Жабдықтау: Кесте, оқулық, флипчарт.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі

Оқу материалының мазмұны

ӘЖ

ТӘҰТ

ОЖСБ-ға дайындық

Жеке-түзету жұмыстары

1

2

3

4

5

6

1.Ұйымдастыру кезеңі









2.Үй жұмысын тексеру:



3. Дайындық кезеңі:
















4.Жана тақырып:


















































Сергіту сәті:









































4.Сабақты бекіту










5. Үй жұмысы

а)Сәлемдесу

ә)Кезекшімен сұхбат жүргізу

б)Сыныппен сұрақ-жауап жүргізу:

  • Балалар қазір жылдың қай мезгілі?

  • Көктем айларын атап шығыңдар.

  • Көктемде ауа райы қандай болады?

  • Адамдар қалай киінеді?

  • Көктемде не шығады? Не гүлдейді?

  • Көктемде нелер ұшып келеді?


Жаңа сөздерді сұрау. Жазбаша дәптерде тапсырманы тексеру.

Сөзжұмбақты шешу.

1. «Друзья» сөзінің аудармасы.

2.Корабль сөзі қазақша қалай болады?

3.Балалардың білім алатын жері.

4. Алтай, Тарбағатай, Тянь-Шань бұл не?

5. Цветок сөзінің аудармасы.

6. «Рыба» сзінің аудармасы.

7. Грибы сөзінің аудармасы.

СӨЗЖҰМБАҚ: достар, кеме, мектеп, тау, гүл, балық, саңырауқұлақ.


Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру.

-Балалар, бүгін біз сабақта «Мектеп демалысы» тақырыбы бойынша жұмыс жасаймыз. «Ой-қозғау» тәсілдері арқылы сендердің танымдылықтарын, өз бетімен әрекеттену дағдысын дамытамыз.


1.Жаңа сөздермен таныстыру.

Демалыс-отдых

Тамаша-прекрасно

Қызықты-интересно

Тауға шықтық- поднимались в горы

Қайық-лодка

Қарағай-сосна

Көл-озеро

Балық-рыба

Аулау-ловить

Шомылу-купаться

Қызық-интересно


Сөздерді оқу, аудармасын айту, Сөз тіркестерді құрастыру

Сөздік дәптерге жазып алу.


2. Мәтінмен жұмыс «Лагерь»

Жаз басталды. Күн ыстық. Жазда балалар лагерьге барды. Лагерь Тобыл жағасында орналасқан. Лагерьде балалар көп. Олар көлге шомылады. Балық аулайды, ойнайды. Орманға барады. Балалар лагерьде жақсы демалады. Келесі жазғы демалыста қайтадан осы лагерьге демалуға армандайды.


1. Мәтінді мұғалім мәнерлеп оқиды;

2.Оқушылар тізбектеп оқиды;

3.Мәтінді сөздікке сүйіне отырып,орыс тіліне аударады;

4.Мәтінбойынша сұраққа жауап береміз.


3. Жаңа тақырып бойынша миға шабуыл

  1. Не басталды?

  2. Күн қандай екен?

  3. Жазда балалар қайда барды?

  4. Лагерь қайда орналасқан?


4. Сурет бойынша жұмыс. Сұрақтарға жауап беріп, әңгіме құрастыру.

Қандай демалыс басталды?

Оқушылар қайда кетті?

Лагерь қайда орналасқан?

Қасында не бар?

Балалар неге мініп, серуендеді?

Балалар не істеді?

Балалар қалай демалды?


Жазғы демалыс басталды. Оқушылар лагерьге кетті. Лагерь қалың қарағайдың ішінде. Қасында үлкен көл бар. Көлдің жалғасында кішкене қайық тұр. Балалар қайыққа мініп, серуендейді. Балалар көлге шомылады, балық аулайды. Лагерьде өте қызық. Балалар жақсы демалады.


Оң қолымда 5 саусақ,

Сол қолымда 5 саусақ.

Алақаңды ашамыз,

5-ті 5-ке қосамыз.

Кел, санайық, ал мұны,

Нешеу болды барлығы?


5. Тапсырма боынша жұмыс. Керекті сөздерді қою.

1. Жазғы демалыс....................

2. Оқушылар лагерьге .....................

3.Лагерь .................қарағайдың ішінде.

4. Қасында ............көл бар.

5. Көлдің жалғасында кішкене ................тұр.

6. Балалар қайыққа мініп,.............................

7. Балалар көлге шомылады, балық аулайды.

8. Лагерьде өте қызық.

9. ........................жақсы демалады.

Керекті сөздер: үлкен, кетті ,басталды, қалың, қайық, серуендейді, балалар.

6. Оқушылар деңгейлік тапсырмаларды орындайды.

3 деңгей: 1)Мәтіннен етістіктерді теріп жазып алу, сөз тіркес құрастыру.

2 деңгей: 1) Мына етістіктерді пайдаланып сөйлем құрастырыңдар.

Ыстық, аулау, шомылу, секіру, жүзу, қыдыру.


3 деңгей:1) Мәтінін мазмұнын айтып беріңдер.


7. Берілген сөздерден сөйлем құра

1.Жазда, ауылда, көремін, жақсы, демалғанды.

2.Табиғат, жаздыгүні, тамаш, ауылда.

3.Жаз, биыл, ауылда, демалдым, бойы.

4.Жанында, тоғай, қалың, бар, аулдың.

5.Атама, жаздыгүні, ауылда, шөп көмектестім, шабуға.

6.Ауылда, жақсы, көп, менің, қалды, достарым


8. Тест орындау.

1.Жаз қандай жыл мезгілі?

А/ ыстық В/ салқын С/ суық Д/ аязды

2. Жаз айын тап.

А/ ақпан В/ шілде С/мамыр Д/ қараша

3. Көлде немен серуендейді?

А/ кеме В/ балық С/ суда Д/ қайықпен

4. Өзеннен, көлден не аулайды?

А/ піл В/ кит С/ балық Д/ акула

5. Балалар көлде не істейді?

А/ оқиды В/ ұшады С/ шомылады Д/ өседі

6. Лагерь қайда орналасқан?

А/ орманда В/ қарағай С/ тау Д/ Тобыл жағасында


Жауаптары: 1.А 2.В 3.Д 4.С 5.С 6.Д


Мәтіннің мазмұнын айту.


Оқушыларды бағалау.




Сұрақ-жауап









фронталды



жартылай-ізденіс












түсіндіру







репродуктивті
















Репродуктивті










жартылай-ізденіс


Проблемдік






проблемдік






















жартылай-ізденіс















проблемдік









жартылай-ізденіс








проблемдік








түсіндіру

топпен


жеке









Топпен



топпен













топпен







Жеке

жұптық















жеке










жеке



жеке






Топпен

жеке





















Жеке
















жеке









жеке









Жеке








топпен

Сәлемдесу түрлерін қайталау


Сұрақ-жауапты білу




















Мақсатты қоя білу







Сөздік қорын байыту

Дауыстап айту

























































ережесін жадында сақтау




































өз білімдерін бекіту








Күнделікпен жұмыс




айтып беру








Қазақ тіліне тән дыбыстардың жазылуын қадағалау





.