Қазақ тілі | Тақырыбы: Зеректік. Есімшенің септелуі
|
Күні: 11.02.2016ж | Мұғалімнің есімі: Тауханова Д.А. |
Сынып: 10В | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Мәтін мазмұнын түсіндіре отырып қазіргі технология жаңалықтары туралы өз ойларын айтуға үйрету, есімшенің септелуін меңгерту |
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар: Мәтін бойынша сұрақтар қойып, жауап бере алады. Септік сұрақтары мен жалғауларын біледі. |
Оқушылардың басым бөлігі: Мәтін мазмұнын өз сөзімен айта алады, есімшені септейді.
|
Кейбір оқушылар: Тақырып бойынша пікірін білдіріп, ой қосады, сөйлем ішінен есімшені тауып талдайды, жасалу жолын түсіндіреді; |
Тілдік мақсат | Оқушылар: |
Ойларын жеткізе алады, салыстырады, дәлелдейді. |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
қолайлы көпір, жолдың үстін кесе тартқан, шынжыр, бағана |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: сөз, сөз тіркесі, сөйлем |
Талқылауға арналған тармақтар: |
Етістік, есімше, септік, септік жалғаулары |
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
Жаңа технологияларды ендіруде адам табиғаттан нені үйренді? |
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
сауатты жазу, үндестік заңы |
Алдыңғы оқу | Етістіктің шақтары Салт – дәстүрлер |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы І Ұйымдастыру кезеңі
IV Оқушылардың зейінін жаңа сабаққа аудару | 1.«Досқа лебіз» тренингі. Оқушылар бір – бірінің атының басқы әрпіне сын есім қосып айтады; Мысалы: Ақылды - Артем 2. Топқа бөлу, топ ережесімен таныстыру 3. Миға шабуыл Адам табиғаттан нені үйренді? Сұрақ - жауап | Слайд, топқа бөлуге арналған әр түсті жолақтар 1-слайд 2-3 слайд
4-слайд |
Ортасы
V Жаңа білімді меңгерту
VI Оқушылардың түсінігін тексеру
VII Жаңа сабақты бекіту
| Слайд көмегімен инелікке қарап тікұшақ жасауды үйренді, құстарға қарап ұшақ жасауды үйренді т.б. пікірлерін тыңдаймын.
-Балалар, қалай ойлайсыңдар өрмекші торына қарап нені үйренуге болады? Адам нені үйренген? Жаңа сабақ Ы. Алтынсариннің «Зеректік әңгімесі» 1. Топта оқып талқылауға 3-минут беріледі. 2. Топтар өзара сұрақ қойып жауап береді 3. Берілген сөйлемдерге сұрақ ойлап, сұхбат құрастырады. Сынып болып талқылау
Грамматикалық тақырып Сонымен алғашқы аспалы көпір туралы ойды Броун өрмекші торына қарап ұққан. Ұққан – есімше Есімшенің не екенін мысалдар көмегімен кестеге сүйене отырып түсіндіремін. Жасалу жолын көрсету Есімше септеледі, тәуелденеді, жіктеледі Топ мүшелеріне арналған тапсырмалар: 1.Септіктерді сұрағымен жазады; 2.Берілген есімшені септеу 3.Септік жалғауын бөліп көрсету 5. Бір сөйлем құрастыру Тапсырма критерийлері ұсынылады сол бойынша өзара бағалау жүргізіледі Жалпы сабақты бағалау: 9 – 10 жұлдыз – “5” 7 – 8 жұлдыз – “4” 5 – 6 жұлдыз – “3” | 5-слайд
6-слайд
7-слайд
Мәтін, оқулық, сөздік Бағалау критерийлері парағы
Кестемен жұмыс
Дәптермен жұмыс
|
Аяқталуы VIII Үйге тапсырма беру, бағалау
| Жалпы сабақты бағалау: 9 – 10 жұлдыз – “5” 7 – 8 жұлдыз – “4” 5 – 6 жұлдыз – “3” Үйге тапсырма: мәтіннен есімшелерді тауып септеу; Бүгінгі сабақ туралы ойларын үш жақта айту. Не білетінмін? Не білдім? Не білгім келеді?
|
|
Қосымша ақпарат: Адам табиғаттан нені үйренді» тақырыбы аясында іздену |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс . Құндылықтардағы байланыс. |
| Критерий арқылы бағалау Формотивті бағалау | Орыс тілі, тарих Интербелсенді тақта. |
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|