Оқу бағдарламасы, орта мерзімді жоспар, қазақ әдебиеті оқулығы
Мақсаты
Оқушыларға лиро-эпостық жыр туралы түсінік беру, батырлар жыры мен ғашықтық жырларын ажырата білуге үйрету.
Міндеттер
Лиро-эпостық жырын, Қозы Көрпеш-Баян сұлу жырын оқып танысамын.
Күтілетін нәтиже
Лиро-эпостық жырп туралы түсінік алады, батырлар жыры мен ғашықтық жырларын бір-бірінен ажырата білуге үйренеді.
Негізгі идея
Қозы мен Баянның шынайы махаббатын ұғындыру.
Тапсырмалар
Топтық,жеке жұмыстар
Ресурстар
интернет матер. Қазақ әдебиеті оқулығы 7-сынып
№
Сабақ кезеңдері
уақыты
Мұғалім іс-әрекеті
Оқушы іс-әрекеті
Әдіс-тәсілдер
1
Ұйымдастыру
2 мин.
Амандасып,көңілді ахуал орнату,сабаққа дайындығын тексеру
Ынтымақтастық орта қалыптастырады, амандасады.
Шаттық шеңбері
2
Үй тапсырмасын сұрау
5 мин
Үйге берілген тапсырманы сұраймын.
Оқушылар жауап береді.
Сұрақ-жауап
3
Қызығушылықты ояту
2мин
Сыныптағы оқушыларды 2 топқа бөліп, « адалдық, адамгершілік, махаббат дегенді қалай түсінесіңдер?» -деген сұрақ қоямын.
Оқушылар жауап береді
Түрткі сұрақ
4
5
6
Мағынаны тану
Білімді жинақтау, қорытындылау
Кері байланыс
15 мин
10 мин.
6 мин
3 мин
«Сұрақ қою және қайта сұрақ қою» әдісі бойынша тақырыпты өздеріне оқытып, бір-біріне қоятын сұрақтар дайындау керектігін ескертемін.
Өз-өздерін бағалау.
«Үш түрлі күнделік» әдісі
Мәтіннен ерекше әсер еткен тұсына дәйексөз келтіру Жеке түсінік беру.
Қандай ой тудырды? Сұрақ?
«Мұғалімге хат»
«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»
Батырлар жыры мен ғашықтық жырларының ұқсастығы мен айырмашылығын жазу үшін ВЕНН диаграммасын толтыртамын
Ғашық.жыр. Бат.жыры
[pic] [pic]
Топ бірін-бірі бағалайды.
«Мақсат ағашына» бүгінгі сабаққа пікірлерін жаздырып ілдіремін.
Оқушылар берілген тапсырманы оқып, сұрақтар дайындайды.
Оқушылар берілген тапсырманы орындайды
Оқушылар берілген тапсырманы орындайды..
«Сұрақ қою және қайта сұрақ қою» әдісі
«Үш түрлі күнделік» әдісі
ВЕНН диаграммасы
Кері байланыс
7
Үйге тапсырма
2мин
Тақырыпты оқып түсінік айтып келу
Үйге тапсырма алады.