Пән: Қазақ тілі
Күні: 21.12.2015 ж.
Мұғалім: Абжанова А.Н.
Сынып: 6 «Г»,«Д»
Сабақтың тақырыбы: Аққуды атпаңдар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды тақырып төңрегінде әңгімелей білуге, сөз тіркестер, сөйлемдерді құрастырып, сауатты жазуға үйрету;
Дамытушылық: тақырып арқылы оқушылырдың танымдық қабілеттерін, ой-өрісін, ауызекі сөйлеу тілін дамыту, ізденіспен жұмыс істеуге жұмылдырып, шығармашылық белсенділіктерін арттыру;
Тәрбиелік: аққулар туралы мәтінді оқи отырып, аянышты сезімдерін ояту, табиғатқа жанашырлықпен қарап, оны сақтауға, қорғауға тәрбиелеу;
Көрнекілік: аққу туралы бейнетаспа, жаңа сөздер, мәтін, интерактивті тақта
Сабақ түрі: жаңа сабақ
Әдісі: мәтінмен жұмыс, сұрақ-жауап, ой шақыру, ойын элементтері, топтық жұмыс
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
а. Сәлемдесу
ә. Сыныпты түгендеу
б. Жыл мезгілін, ауа райын, бүгінгі күнді сұрау
Үй жұмысын тексеру:
балалар, табиғат деген не?
- табиғат дегеніміз – қоршаған орта.
- Табиғат нешеге бөлінеді?
- Табиғат екіге бөлінеді. Өлі табиғат және тірі табиғат.
- Өлі табиғатқа не жатады?
- жұлдыз, ауа, ай, тас, тау.
- Тірі табиғатқа не жатады?
- жануар, құстар.
Балалар құстарды баяндап, суреттерін алып келеді.
2. Жаңа сабақ
а. Кіріспе
Сұрақ-жауап әдісі арқылы оқушылармен диалогтік тілдесім:
- балалар, құстар қай жерде мекендейді?
-Құстар орманда, далада мекендейді.
- Құстар ұясын қай жерде жасайды?
-Құстар ұясын ағаштың басына, шөптердің арасына, тастардың қуысына жасайды.
-Құстар бізге қандай пайда келтіреді?
-Құстар құрт-құмырсқаны жеп, ормандағы ағаштарға, егістік жерлерге көп пайда келтіреді.
-Біздің құстарға қандай көмек жасауымыз қажет?
-Құстарға ұя жасап, жем-су беріп, қамқорлық жасауымыз керек.
«Кім шапшаң» ойыны. Ойынның шарты: суреттегі құстардың қайсысы үй құсы, қайсысы дала құсы екенін жылдам айту керек.
Үй құстары: әтеш, тауық, үйрек, қаз, күркетауық.
Дала құстары: үкі, бүркіт, аққу, торғай, көгершін, сауысқан.
Үн таспадан аққулар туралы бейнефильм көру.
- балалар, бейнефильм не туралы? Қандай құсты көріп отырсыздар? Сонымен, біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Аққуды атпаңдар деп аталады.
- Аққулар туралы не білесіңдер?
- Аққу киелі құс.
ә. Сабақтың барысын, мақсатын айту.
Сөздікпен жұмыс. Сөз тіркестерін, сөйлем құрастыру.
Қасиетті - святой
Көл – озеро
Ұсақ жәндік – мелкое насекомое
Қамыс - камыш
Ендеше, балалар, аққудың тапсырмасын көрейік:
Оқылым.
«Аққу киелі құс» мәтінімен жұмыс.
Бірінші топ: мәтінді оқып, аударады.
Екінші топ: диалог құрастырады.
Үшінші топ: мазмұнын айтады.
Аққу-киелі құс.
Аққу - қорғауға алынған, мойыны ұзын, сұлу жыл құсы. Наурыздың басы мен сәуірдің аяғында оралып, қазан айында ұшып кетеді. Аққуды халық қасиетті құс санайды. Оны ауламайды, етін жемейді. Аққуды атуға болмайды. Аққу-құстың ең сұлуы. Олар айдын көлдерде әсем жүзеді. Аққулар су өсімдігінің жапырағымен, тамырымен, кейде ұсақ жәндіктермен қоректенеді. Аққу ұясын жұптасып қамысы нулы, суы таза, тұшы көл жағасына салады. 3-7 жұмыртқаны 35-40 күн басып шығарады.
Сергіту сәті.
Қане, қанат жазайық,
Қарлығаш боп ұшайық.
Ұшып, ұшып алайық,
Орнымызға қонайық.
Жазылым.
Бірінші топ: атпау етістігін ауыспалы осы шақта жіктейді.
Екінші топ: аққу деген сөзді септейді.
Үшінші топ: киелі құс деген сөз тіркесін тәуелдейді.
Тілдесім: «Ең, ең, ең...» ойыны.
1. Ең кішкентай құс( колибри – тропикалық ормандарда тіршілік етеді)
2. Ең терең жүзе алатын құс ( Император пингвині – Антарктидада өмір сүреді)
3. Ең жыртқыш тотықұс ( кеа – тропикалық ормандарда тіршілік етеді)
4. Жер бетінде ең көп таралған құстар( Тауықтар)
5. Ең тілі ұзын құс ( Тоқылдақ 15 см)
Айтылым: бірінші топ: көптік жалғауының ережесін айтады. Екінші топ: Көптік жалғауларын атайды. Үшінші топ: Көптік жалғауы жалғанған сөздерге мысал келтіреді. Мәтіннен көптік жалғауы жалғанған сөздерді табады: көлдерде, аққулар, жәндіктермен.
Сабақты бекіту. Қазақ халқы ертеден аң - құстарды киелі санаған. Сұлуды – аққуға, әншіні – бұлбұлға, ержігітті – қыранға, ез жігітті – жапалаққа тенеген. Мінеки, аққу – киелі құс, сондықтанда оны аттуға тыйым салынған.
Үй жұмысы: аққудың суретін салып келу.
Бағалау.
Сөздікпен жұмыс.
Қасиетті - святой
Көл – озеро
Ұсақ жәндік – мелкое насекомое
Қамыс - камыш
Аққу-киелі құс.
Аққу - қорғауға алынған, мойыны ұзын, сұлу жыл құсы. Наурыздың басы мен сәуірдің аяғында оралып, қазан айында ұшып кетеді. Аққуды халық қасиетті құс санайды. Оны ауламайды, етін жемейді. Аққуды атуға болмайды. Аққу-құстың ең сұлуы. Олар айдын көлдерде әсем жүзеді. Аққулар су өсімдігінің жапырағымен, тамырымен, кейде ұсақ жәндіктермен қоректенеді. Аққу ұясын жұптасып қамысы нулы, суы таза, тұшы көл жағасына салады. 3-7 жұмыртқаны 35-40 күн басып шығарады.
Сөздікпен жұмыс.
Қасиетті - святой
Көл – озеро
Ұсақ жәндік – мелкое насекомое
Қамыс - камыш
Аққу-киелі құс.
Аққу - қорғауға алынған, мойыны ұзын, сұлу жыл құсы. Наурыздың басы мен сәуірдің аяғында оралып, қазан айында ұшып кетеді. Аққуды халық қасиетті құс санайды. Оны ауламайды, етін жемейді. Аққуды атуға болмайды. Аққу-құстың ең сұлуы. Олар айдын көлдерде әсем жүзеді. Аққулар су өсімдігінің жапырағымен, тамырымен, кейде ұсақ жәндіктермен қоректенеді. Аққу ұясын жұптасып қамысы нулы, суы таза, тұшы көл жағасына салады. 3-7 жұмыртқаны 35-40 күн басып шығарады.
Сөздікпен жұмыс.
Қасиетті - святой
Көл – озеро
Ұсақ жәндік – мелкое насекомое
Қамыс - камыш
Аққу-киелі құс.
Аққу - қорғауға алынған, мойыны ұзын, сұлу жыл құсы. Наурыздың басы мен сәуірдің аяғында оралып, қазан айында ұшып кетеді. Аққуды халық қасиетті құс санайды. Оны ауламайды, етін жемейді. Аққуды атуға болмайды. Аққу-құстың ең сұлуы. Олар айдын көлдерде әсем жүзеді. Аққулар су өсімдігінің жапырағымен, тамырымен, кейде ұсақ жәндіктермен қоректенеді. Аққу ұясын жұптасып қамысы нулы, суы таза, тұшы көл жағасына салады. 3-7 жұмыртқаны 35-40 күн басып шығарады.