Конспект интегрированного урока по теме «We are going camping»
(«Без походка барабыз»)
по УМК «Happy English.ru - 7» Кауфман К.И., Кауфман М.Ю.,
Рус телендә урта гомуми белем бирүче мәктәпнең 7нче сыйныфы өчен дәреслеге буенча (рус телендә сөйләшүче балалар өчен),
с использованием мультимедийной презентации,
онлайн учебника по татарскому языку
Подготовили: учитель английского языка Габдрахманова В.А.,
учитель татарского языка и литературы I квалификационной категории Гизатуллина Г.И.
Тема урока: «Мы идем в поход»
Тип урока: урок обобщения и систематизации знаний.
Цели урока:
учебный аспект – закрепление раннее изученного материала;
развивающий аспект – развитие речевых и языковых способностей, памяти, внимания, восприятия и воображения;
воспитательный аспект – воспитание у учащихся умения внимательно слушать и слышать, воспитание уважительного отношения к интересам и мнению других людей.
Задачи урока:
Обеспечить отработку и закрепление лексического и грамматического материала по теме «Мы идём в поход» через систему упражнений;
Осуществить контроль и самоконтроль уровня обученности в соответствии с задачами данного урока;
Тренировать правильную артикуляцию;
Тренировать навыки аудирования, чтения и устной речи.
Лексический материал: mosquito, черки, to go camping, походка бару, campfire, учак, sweater, свитер, warm jacket, җылы кофта, guitar, гитара, penknife, пәке, mosquito cream, черкиләрдән крем, torch, фонарҗ, matches, шырпы, socks, оекбаш, camera, камера, wellingtons, резин итек, medicine, дарулар белән аптечка, compass, компас, soup bowl, тимер тәлинкә, mug, круңка, spoon, кашык, tent, палатка, cauldron, казан.
Swim, cу коенy. Lie in the sun, кояшта кызыну. Catch fish, балык тоту. Pick up berries and mushrooms, гөмбә белән җиләк җыю. Сook food on a campfire, учакта ашарга әзерләү. Spend time with your friends. Дусларың белән буш вакытыңны әйбәт үткәрү, etc.
Информационные ресурсы:
1) К.И Кауфман, М.Ю. Кауфман Книга для учителя к учебнику Happy English. ru для 7 кл. общеобраз. учреждений.- Обнинск: Титул, 2010.
2) К.И Кауфман, М.Ю. Кауфман Happy English. ru: учебник англ. яз. для 7 кл. общеобраз. учреждений.- Обнинск: Титул, 2010.
3) Рабочая тетрадь к учебнику «Happy English.ru», 7 класс/К.Кауфман, М.Кауфман – .
Обнинск: Титул, 2010.
4) Рус телендә урта гомуми белем бирүче мәктәпнең 7нче сыйныфы өчен дәреслек (рус телендә сөйләшүче балалар өчен), 2007 ел.
5) Укытучылар өчен методик кулланма. Рус телендә сөйләшүче балаларга татар теле һәм уку дәресләре оештыру. Яр Чаллы, 2007. (ТР Мәгариф һәм фән министрлыгы тарафыннан рөхсәт ителгән).
6) Хайдарова Р.З. , Гиниятуллина Л.А. Сборник ситуативных упражнений по татарскому языку для русскоязычных учащихся. Набережные Челны, 2004.
Формы работы: фронтальная, индивидуальная.
Оборудование: компьютер, мультимедийный проектор, экран, раздаточный материал (вещи для похода, тест).
Конспект урока:
Организационный момент. Приветствие
T: Hello, students! I’m glad to see you. Sit down. And who is absent?
St: Nobody.
T: It’s nice. How are you today?
St: Fine
Исәнмесез, укучылар!
Исәнмесез, укытучы апа!
Хәерле көн сезгә!
Хәерле көн сезгә дә!
Целеполагание.
T: Today, guys, we are going camping. We have been looking for it for a long time. And it’s high time to go to the forest.
Систематизация лексического материала.
First of all, let’s pack our backpacks. What do we need? Let’s take only the most important and nessesary things.
Let’s take .Әйдәгез алабыз...
P: A cauldron, казан.
T: What for? Нәрсә өчен?
P: To cook food. Ашарга пешерү өчен.
T: Let’s take. Әйдәгез алабыз...
P: A tent, палатка.
T: What for? Нәрсә өчен?
P: To sleep in. Йоклау өчен.
T: Let’s take. Әйдәгез алабыз...
P: Wellingtons (a spoon, кашык; a penknife, пәке; matches, шырпы; socks, оекбаш; a soup bowl, тимер тәлинкә; mosquito cream, черкидән крем; a mug, кружка; a compass, компас; a sweater, свитер; a guitar, гитара; a torch,фонарь; medicine, дарулар белән аптечка).
T: What for? Нәрсә өчен?
P: It may be muddy and wet in the forest (to eat, ашау өчен; to cook, ашарга әзерләү өчен; to make a campfire, учакны яндыру өчен; to warm yourself, тәнне җылыту өчен; to eat, ашау өчен; from mosquitoes, черкиләрдән саклану өчен; to drink, эчү өчен; to look for a way in the forest, урманда юлны табу өчен; to warm yourself, тәнне җылыту өчен; to sing songs, җырлар җырлау өчен; to light the way in the forest, яктырту өчен; somebody may get unwell, авырганда ярдәм итү өчен)
T.: OK. What health problems can be there?
S.: We can be tired, be pale, be ill, have a headache, have a sore throat, have toothache, have stomachache. (Баш авыртса,теш авыртса, эч авыртса, тамак авыртса, ашказаны авыртса).
T: Good! We have taken many useful things.
T: Camping! Is it good? Do you like camping? Put your hands up who likes it. Let’s talk about positive features of camping.
What is good in camping?
P: You can swim.Су коенып була.; You can lie in the sun.Кызынып була.; You can catch fish. Балык тотып була.; You can pick up berries and mushrooms.Гөмбә белән җиләк җыеп була.; You can cook food on a campfire.Учакта ашарга әзерләп була.; You can spend time with your friends.Дусларың белән буш вакытыңны әйбәт үткәреп була.
T: You may be right, and I agree with you somehow. Anyway camping is a good way of spending your pastime hanging out with your friends.
T: What can friends be?
Р: kind-добрый- Игелекле
real –настоящий- Чын
true – правдивый- Хаклы
honest – честный- Гадел
Careful – заботливый -Кайгыртучан
Intelligent – умный- Акыллы
Confident – уверенный- Ышанычлы
Sociable – общительный- Аралашучан
Energetic – энергичный- Дәртле
Loving – любящий- Яратучан
Polite – вежливый- Әдәпле
Patient – терпеливый- Түземле
Calm – спокойный- Тыныч
Responsible – ответственный- Җаваплы
Talkative – разговорчивый- Сөйләшүчән
Cheerful – жизнерадостный- Шат күңелле
Generous- великодушный- Киң күңелле
Friendly- дружелюбный -Дусларча
Сentre of any group – в центре внимания- Игътибар үзәгендә
Curious – любопытный- Кызыксынучан
Witty – остроумный- Үткен акыллы
Strong – сильный- Көчле
Brave – смелый- Кыю
Sporty – спортивный -Спорт сөючән
Romantic – романтичный- Романтик
T: Thanks for your answers. And now let’s repeat the qualities of people. Look at the blackboard!
Динамическая пауза. Физкультминутка для глаз.
T: Students! You worked hard and now let's have a rest
Home work: Chinese Horoscope
T: Let’s check your homework. Each year represents a certain animal. Every person who was born under these symbols of the year has some qualities according to Chinese Horoscope.
T: Students! I think some of these qualities are for the best friend. And do you have a friend in your class?
St: Yes, we have.
T: Award each other with medals. Write one of the qualities on them.
Работа с тестами.
- Ике укучы компьютерлар янына утырыгыз. Сез белемнәрегезне ЦОРларда тикшерәсез
T: Look at the blackboard! And now, pupils, let’s revise the lexis on the topic “Camping”. Let’s do the test. You should fill in the gaps with the words and translate the sentences.
Лексический тест с вариантами ответов на вопросы по теме “camping”. What kind a camper are you?
Choose your answer.
1. At the weekend you normally…
A. spend a day on the sofa and watch TV?
B. spend your time with friends?
C. walk your dog or go jogging?
2. Which character do you like best?
A. Harry Potter
B. Robin Hood
C. Peter Pen
3. You are lost in the forest. What will you do?
A. climb on the tree and cry
B. sit on the ground and wait for help
C. use the compass and try to find the way
4. You are camping near the lake.
There is no hot water to wash your hair.
you won’t wash your hair and wait for your cosy bathroom
you’ll warm up some water in the cauldron and ask someone to help you
you’ll wash your hair in the lake
5. What is fun about sleeping in the tent?
A. it’s not my idea of fun
B. you can have a good fight and a good laugh in a tent
C. it’s good for you to sleep on fresh air
6. You are camping. You get up early in the morning. Everybody is asleep. What will you do?
A. read a book
B. cook breakfast
C. make a campfire
7. You are going by car, so you can take one heavy thing. What will you take?
A. a TV
B. a cassette recorder
C. a boat
8. When you go camping, your backpack is normally very heavy because you carry
A. a lot of warm clothes
B. a lot of tasty snacks
C. a lot of things for your friends
9. When you get home after camping what is the first thing you do?
A. go to the bathroom and have a long hot bath
B. phone all your friends and tell them all about your adventures
C. go to the kitchen and have something to eat
YOUR RESULTS
Mostly As – You are a SLEEPING BAG. Camping isn’t your idea of fun. The ground is cold and the backpack is heavy. So it’s better for you to go by car. But you are clever. If something happens. you have good ideas which help everybody. And your friend really like to listen to your stories by the campfire.
Mostly Bs – You are a CAMPFIRE. Everybody likes you. You are always the centre of any group. You sing, you dance, and you make jokes. Camping without you isn’t fun. But you are always ready for difficult situations – you need your friends like a campfire needs a lot of wood.
Mostly Cs – You are a TORCH. You are a very good camper and will survive in any situation. You always help your friends if they ask for help. You can make a campfire and cook food, you can carry heavy things. There is one problem: Your light is very important, but it is not warm enough.
Подведение итогов урока, выставление отметок и их анализ.
- Балалар, без бүген кызыклы походка барганбыз. Барыгыз да тырышкансыз. Дәрес өчен рәхмәт.
T: Students! Our lesson is over. Thank you for your work today. You were so clever and active.
Объяснение домашнего задания.
T: And your homework is: Teacher: Open your diaries and write down your home work. Ex. А at page 42 in your textbooks,
be ready for the test.
На столе лежат предметы, которые берут в поход.
Ученик показывает котелок, хором класс повторяет, ученик складывает котелок в рюкзак.
Другой ученик показывает палатку, ученики отвечают хором.
Ученик складывает палатку в рюкзак.
Третий ученик показывает резиновые сапоги (ложку, перочинный нож, спички, носки, миску, крем от комаров, кружку, компас, свитер, гитару, фонарь, таблетки, рюкзак), ученики отвечают хором.
Ученики складывают вещи в рюкзак.
Слайд №2. Учитель повторяет вещи, взятые в поход
Ученики отмечают положительные стороны похода
Слайд №4
Ученики называют качества друга, которого хотели бы взять с собой в поход.
Слайды №6,7,8
Слайд №8
Переход к домашнему заданию.
Слайд №9
«Китайский гороскоп»
(На подготовленных заранее медалях учащиеся пишут одну из черт характера одноклассника- друга , называют имя друга, его черту характера и дарят медали ).
Работа в ЦОР (Работа с онлайн учебником по татарскому языку).
Слайд №10
Ике бала [link] сайтындагы ЦОРлар белән, калганнары тактадагы тестлар белән эшлиләр.
Слайды 11,12
Звучит рефлексирующая музыка (“Щебетание птиц»).
(Ученикам, а также гостям было предложено пройти веселый тест на английском языке на определение личного отношения к походу и туристической деятельности. По итогам теста ребята называли свой тип «туриста».)
Слайд №13
Слайд №14