ТЕМА: ВОДА НА ЗЕМЛІ. ВЛАСТИВОСТІ ВОДИ. ТРИ СТАНИ ВОДИ. КРУГООБІГ ВОДИ.
Мета уроку: поглибити знання школярів про воду, ознайомити їх з основними властивостями води, видами води на Землі;
розвивати пам’ять, увагу, мислення учнів, відпрацьовувати навички пошукової діяльності, спостереження, учити робити висновки;
формувати природознавчу компетентність шляхом вивчення властивостей та станів води;
виховувати дбайливе ставлення до водних ресурсів планети, любов до природи.
Обладнання: мультимедійна презентація, підручники, робочі зошити.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
1. Тестування з теми «Повітря »
2. Розгадування кросворда з ключовим словом
Учитель пропонує учням розгадати ребус та дізнатись про тему уроку.
РО=ДА Я = І
3. Створення «асоціативного куща».
III. Засвоєння нових знань
Повідомлення теми уроку.
Формулювання мети й завдань уроку разом з учнями.
Ознайомлення з планом пояснення нового матеріалу.
1) Вода на Землі.
Вода — це хімічна речовина у вигляді прозорої безбарвної рідини, яка не має запаху та смаку. Хімічна формула води — Н2O. Молекула води складається з одного атома оксигену і двох атомів гідрогену.
Уся вода світу утворює водну оболонку Землі — гідросферу.
Гідросфера складається з прісних та солоних водойм.
2) Властивості води.
Властивості води тісно пов’язані з її структурою.
3) Три стани води.
Відомо, що вода може перебувати у трьох різних станах: твердому, рідкому або газоподібному. Їх можна спостерігати як у природі, так і просто в наших оселях.
За звичайних атмосферних умов вода зберігає рідкий агрегатний стан
4) Кругообіг води.
Процес циклічного (тобто такого, що постійно повторюється) переміщення води на Землі називають круговоротом води в природі. Цей процес включає в себе потрапляння води в атмосферу під час випаровування та повертання її назад до водойм у результаті випаду опадів.
Загалом цей процес складається з трьох ланок:
— поверхневі води (процеси, під час яких атмосферна вода стає частиною поверхневих вод);
— випаровування (процеси, під час яких вода, що всмокталась у ґрунт або та, що міститься у водоймах, повертається в атмосферу у вигляді водяної пари);
— ґрунтові води (вода випадає у вигляді опадів, потрапляє до ґрунту і рухається крізь нього, впадаючи у джерела, колодязі та знову повертаючись до поверхневих вод).
IV. Закріплення нового матеріалу.
Вправа «Збери речення».
Гра «Хто у воді живе?» Фронтальна робота.
Відгадування загадок.
Якщо руки ваші в ваксі,
Якщо на ніс сіли клякси,
Хто тоді ваш перший друг,
Змиє бруд з лиця і рук? (Вода.)
Не ставок і не ріка,
Мох росте і осока.
Там земля — неначе тісто,
Що воно за дивне місце? (Болото.)
Що за струмінь-водоспад?
В спеку кожен йому радий;
В нашім парку — гарний, гожий —
Веселить він перехожих.
В’ються вгору води потоки,
Краплі бризкають нівроку…
Знають Юля та Роман,
Ця загадка про… (фонтан.)
Стоїть корито,
Повне води налите. (Ставок або озеро.)
Що за хатка — дивина?
Зі скла прозорого вона.
Табунцями, як у річці,
Рибки плещуться в водичці. (Акваріум.)
Він скрізь: у полі і в саду,
А в дім не попаде,
І я тоді лиш з дому йду,
Коли вже він не йде. (Дощ.)
Спробуй, друже, відгадати,
Що за стрій у небесах:
Чи клубки пухкої вати,
Чи то пір’я з крупних птах,
Чи біжить овець отара?
Ні, пливуть це білі … (хмари.)
Щось у небі синім — блим!
Розкотився в небі грім
Та гуркоче вдалині.
Що за дивні ці вогні? (Блискавка.)
Він шепоче: «Шу-шу-шу…
Листя обірвать спішу.
З ним я у осіннім гаї
У таночку покружляю». (Вітер.)
З небесної діжки
Крижані горішки
На землю упали,
Шкоди нам завдали. (Град.)
Уночі понад водою
Білий дим пливе рікою.
Тільки сонечко засяє —
Білий дим кудись тікає. (Туман.)
З небокраю, з-за діброви,
Вийшли воли чорноброві:
Принесли водиці дзбан,
Полили і ліс, і лан. (Хмари.
V. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
1. Опрацювати у підручнику § 32
2. Робочий зошит ст.. 49, 51, 52
VI. Підбиття підсумків уроку.
4