Урок по казахскому языку Мәтелдің тұрақты сөз тіркестермен ұқсастығы

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Қазақ тілі

5 «Ә», «Б» сыныбы

Күні: 30.11.16

Тақырыбы:

Мәтелдің тұрақты сөз тіркестермен ұқсастығы

Мақсаты:

Білімділік: Мәтелдердің тұрақты тіркестерден өзгешелігін түсіндіру, мағыналарын ашу, ұғындыру, жаттығулар орындату;

Дамытушылық: Сауатты жазуға , ана тілін сүюге, құрметтеуге, ойын еркін,ашық жеткізе білуқабілеттерін арттыру

Тәрбиелік: Әдебиетке қызығушылығын,ұжымдық жұмыс жасауда белсенділіктерін арттыру

Оқу нәтижесі:

Оқушылардың сан есім туралы түсініктерін ары қарай жалғастыру.

Түйінді идеялар:

Әр сабақта оқушылардың қызығушылығын оятып, қызығушылықтарын арттыру арқылы сабақты жүргізу. Картотекалар қолдану арқылы оқушы білімін нығайта түсіу.

Уақыт – 45 мин

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, зейіндерін сабаққа аудару.

Сабаққа дайын болу, мұғалім аты-жөнін айтқан кезде қолын көтеріп, сабаққа қатысып отырғанын көрсету.

10 мин

Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырмалар тексеріледі.

Оқушылар кезек-кезек үй тапсырмасын айтып шығады.

10 мин

Жаңа тақырыпты Тақтада берілген мысалдардың мағынасына,ерекшеліктеріне қарай оқушылар тұрақты тіркес, мәтелдер екенін ажыратып белгілейді.

Үлгі:


Мәтел


Судың да сұрауы бар


+

Қыздың жиған жүгіндей

+


Ат тонын ала қашты



Сабақты ине сәтімен



Жел тұрмаса шөптің басы қимылдамайды



Тайға таңба басқандай






Оқушылар мұғалімді мұқият тыңдап, топқа бөлінеді, өздері шығарманы бөліктерімен оқып, бір-біріне түсіндіреді.

7 мин

Тапсырма 2. Мәтелдердің ішінен антоним,синоним, омоним болатын сөздердің астын сызыңдар.


Көз-қорқақ,қол-батыр.

Тату үйдің тамағы тәтті.

Балалы үйдің ұрлығы жатпас.


«ББҮ» кестесі беріледі

Оқушылар бірінші «Білемін» торкөзін толтырады.


2мин

Сергіту сәті

Оқушылар орындарынан тұрып, бір-біріне мақал-мәтел, тұрақты сөз тіркесін айта отырып жіптен өрмек жасайды.

5 мин

Сабақты бекіту.

Тұрақты тіркес














Оқушыларға ақ парақ таратылады. Өздерінің түсінгендерін ақ параққа жазып, қорғайды.

«ББҮ» кестесінің екінші «Білдім» торкөзін толтырады.

. «ББҮ» кестесінің үшінші «Үйренгім келеді» бөлігі толтырылады.

3 мин

Бағалау. Оқушылардың үй жұмысы мен сыныптағы белсенділігі ескеріле отырып, баға қойылады.



2 мин

Үй тапсырмасы беріледі. Жаттығулардың қалай жасалатындығы түсіндіріледі.

. Шығарманы толық оқу.

«Үлкеннен бата алу» тақырыбында ой толғау.