Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі
6
04.03.2015
Сыздыкова Б.А.
Сабақтың тақырыбы
Еліктеу сөдің түрлері. Бейнелеуіш сөздер.
Сабақтың мақсаты
Еліктеу сөздерді бір-біріне салыстыра отырып, бейнелуіш сөздердің анықтамасын оқушылардың өздері ойланып шығаруға бағыт беру,оқушының білім мен танымын кеңейту және тез қабылдауына жол ашу, өз пікірін толық жеткізе алуға баулу, ойлау қабілетін арттыру.
Күтілетін нәтиже
Еліктеу сөздердің түрлерін ажырата алады, жасалу жолын түсінеді, топпен жұмыс істеп, ойларын еркін жеткізеді, сөйлемдегі қызметін анықтай алады.
Сабақ түрі
Жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері
Миға шабуыл, сұрақ – жауап,топтық жұмыс, сыни ойлауға үйрету, Диалог әдісі, бірін-бірі бағалау.
Сабақта қолданылатын материалдар
Постерлер , презентация, кестелер, таратылым тест, бағалау парақшалары.
Сабақ барысы
Сабақ кезеңі
Уақыты
Мұғалімнің іс – әрекеті
Оқушының іс – әрекеті
І. Ұйымдастыру кезеңі
1.Оқушылармен сәлемдесу
2.Кезекшімен сұхбат
3.Оқушылардың сабаққа ынталандыру.
1.Мұғаліммен сәлемдеседі.
2.Кезекші сыныпта кім жоқ екенін айтады.
3.Зейінін сабаққа аударады.
ІІ. Үй жұмысын тексеру
1 –топ «Су»;
2 –топ «Жануарлар»;
3–топ «Құстар» ;
4–топ «Жәндіктер» тақырыбында таныстырылым дайындау. 5-6 сөйлем құрау
Оқушылар дайындаған жұмыстарын қорғайды.
Үй тапсырмасын бағалау
Бағалау критерийлерін айтып, түсіндіру:
Топтық таныстырылымды бағалау.
Қорытынды балл
1-т
2-т
3-т
4-т
Топтар бір-бірін бағалап, бағалау парақшаларын толтырады.
ІІІ. Өткенді еске түсіру, тақырыпты байланыстыру
Сұрақтар қою:
Еліктеу сөз дегеніміз не?
Неше түрі бар?
Мысал келтір?
Еліктеуіш сөздер бізге керек пе?
Сұрақтарға жауап береді
ІV. Жаңа сабақ
Оқулықпен жұмыс
Мына мысалдарға назар аудар:
Аттылар бұрылып келіп, дөңгелене отырған жиынға жапыр-жұпыр сәлем берісіп амандасып қалды.
Селк ете қалды кең далам, селк ете қалды тау іші.
Әкем келе жатып, жүрісін кілт тоқтатып, жалт қарады.
Ой қозғау:
-осы айтылған мысалдардан нені байқадыңдар?
-нені білдіріп тұр?
Бейнелеуіш сөздер нені білдіреді? Анықтамасын құрап көр.
-Асты сызылған сөздердің мағынасын түсіндіре аласың ба?
Мағынаны тану: (түсіндіру)
жапыр-жұпыр – бірінен соң бірі рет сақтамай тез сәлемдесу.
селк– шошу, дененің қозғалуы.
кілт– бірден, тез тоқтау.
жалт– шапшаң бұрылу.
Бейнелеуіш сөздердің құрамын және жасалу жолын түсіндіріп өту.
302-жыттығу.
Әр топтан бір оқушыдан шығарып, тақтада орындату.
Жаттығу жұмысын бағалау.
Тап.ны орындауы
Қорытынды балл
1-т
2-т
3-т
4-т
Оқушылар өз ойларын ортаға салып, пікірлерін атады.
Оқушылар өз ойларын ортаға салып, анықтама құрастырады.
Оқушылар мұқият тыңдап, дәптерлеріне жазып алады.
Оқушылар жаттығуды дәптерлерінде орындайды.
Бір-бірін бағалайды.
V.Сергіту сәті
«Өзіңді тап» ойыны.
..... сабақта ыржың-ыржың күледі.
...... тық-тық етіп телефонымен ойнап отыр.
...... Ағыбайға бұрқ-сарқ ренжіді.
Біреу ұрысса, ..... селт етіп шршып кетеді.
.... маң-маң басып мектепке келеді.
..... гүрс етікізіп есікті жапты.
....дың кекілі жалп-жалп етеді.
Оқушылар сөйлемдерді тыңдап, кім туралы айтылып жатқанын табады.
Топтық тапсырма
Әр топқа жануарлардың жүріс-тұрысын қимылмен көрсету тапсырмасы беріледі. Басқа топтар оны тауып, бейнелеуіш сөздерді қолдану керек.
1 –топ «Өгіз бен бақа»
2 –топ «Қарға мен түлкі»
3–топ «Аққу, шортан, һәм шаян»
4–топ «Шегіртке мен құмырсқа»
Топтық жұмысты бағалау.
Оқушылар берілген үзіндіні сөзсіз қимыл арқылы түсіндіреді.
Бір-бірін бағалайды.
VІ.Қорытын
дылау
Бейнелеуіш сөздер дегеніміз не?
Бейнелеуіш сөздер қалай жұмсалады?
Сөйлемдегі қызметі қандай?
Құрамына қарай бейнелеуіш сөздер қалай бөлінеді?
Оқушылар тақырыпқа қатысты өз ойларын смайликтер арқылы жеткізеді:
Жалғастыруға дайынмын.
Бір нәрсе түсінемін, бірақ бәрін емес.
Түсінбеймін, қайталап қарау қажет.
Жауаптарын айтады.
Көңіл-күйін білдіреді.
VІI. Бағалау.
Бағалау парақшалары арқылы критерийалды бағалау жүргізеді.
Топқа баға қойылады.
Алған бағаларын күнделіктеріне қойдырады.
VIІI. Үй тапсырмасы.
Ереже.
303, 304 – жаттығу.
Оқушылар тапсырманы күнделікке жазады. Топқа бөлініп, келіседі.