6-сынып Сын есімнің мағыналық түрлері

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...



Пәні: қазақ тілі Сыныбы: 6

I Сабақтың тақырыбы: Сын есімнің мағыналық түрлері

II Сабақтың мақсаты:

а) білімділік: есімдер деп аталатын сөздердің ішіндегі зат есімнен кейінгі сөз табы – сын есімнің мағыналық түрлеріне тоқталып, жасалу жолдарын түсіндіру, меңгерту, түрлі әдіс-тәсілдер арқылы жаңа сабақты бекіту;

ә) дамытушылық: жеке тұлғаның ой-қабілетіне әсер ету арқылы өздігінен ізденуге, кез келген сөздің сөз табылық ерекшеліктерін анықтап, талдау жасай білуге дағдыландыру, топтық тапсырмалармен жұмыс істеуге машықтандыру, мәтінді оқи отырып, өзіндік ой-пікір қалыптастыруға, идеясын ашып, түйін жасай білу дағдысын дамыту;

б) тәрбиелік: тарихын, жерін, салт-дәстүрін, тілін қастерлей білуге баулу, ұлттық -: дәстүрлі сабақ

IV Сабақтың түрі: аралас сабақ

VI Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, іздендіру, талдау, топтық жұмыс, өздік жұмыс, мәтінмен жұмыс, т.б.

VII Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, үлестірмелі парақшалар, суретті слайдтар, кестелер;

VIII Сабақтың пәнаралық байланысы: әдебиет, тарих, география;

IX Пайдаланған әдебиеттер:

1. Ахмет Байтұрсынов «Тіл тағылымы», А., 1992 ж.

  1. А. Ысқақов «Қазіргі қазақ тілі», А., 1991 ж.

3. Ж.Түймебаев «Қазақ тілі (грамматикалық анықтағыш )», А.,1991 ж.

  1. Синонимдер сөздігі, А.,2007 ж.

  2. Қазақ тілінің сөздігі, А., 1999 ж.

X Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

а) сәлемдесу, ә) оқушыларды түгендеу, б) оқушы назарын сабаққа аудару;

Мұғалім сөзі:

Баяғыда хан болыпты. Оның бір баласы бар екен. Баласы еш нәрсеге қызықпайды, білгісі келмейді. Бос, той томалақ қуалап жүре береді екен.

Хан баласын ғалымға тәрбиелеп , оқытуға береді. Баласын ғалымға берерде «өзіңнің балаларыңмен бірге оқыт, тәрбиеле» деп тапсырады. Жылдар өтеді. Ғалым балаларды бірдей киіндіріп, оқытып тәрбиелейді. Баласын көруге хан келеді. Баласын сынайды. Бала баяғы қалпынан өзгермеген.

Хан ғалымға ренжіп былай дейді

-сен баламды дұрыс тәрбиелеп, білім бермепсің,өз балаларың сияқты білімі, санасы жоқ. деп ренжиді.

Сонда ғалым ханға былай деп жауап беріпті

Мәселе білім беруде, емес

Ал балалар мәселе неде деп ойлайсыңдар?


Өткен материалды пысықтау





Өткенді қайталау – білім сапасының кепілі








.





















3оқушы тақтаға шығып фонетикалық, морфологиялық талдау жасайды.


Жаңа сабаққа кіріспе


Мұғалімнің сөзі

Баяғыда бір ана жалғыз қызымен бірге тұрыпты. Үйлері әдемі екен.Үйдің барлық бөлмелері ашық екен. Тек мына бір бөлме үнемі құлыптаулы тұрады екен. Қызы анасына мына бөлмеге неге кіруге болмайды деп сұрайды. Онда не бар деп сұрайды. Анасы онда «Жақсылардың жақсысы бар» дейді. Кезі келеді сен сонда кіресің дейді.

Бір күні анасы қызына бүгін сен бұл бөлмеге кіруге болады. Қызы бөлмеге кіреді. Кірсе бөлмеде стол үстінде кітап жатыр екен. Анасына ренжиді. Осы ма

«Жақсылардың жақсысы » дегенің .Анасы барлық дүние кітапта, яғни білімде

Есігін ашады.

Кітапты көреді

Кітаптың мазмұны бойынша жаңа сабақты түсіндіреді.


Кітаппен жұмыс

146 жаттығу. Берілгенін оқимыз. Тақтаға орындайды.

147 –жаттығу тақтаға орындайды.

Жаңа сабақты бекіту


Ашық тест

Сұраққа нақты әрі қысқа жауап жазыңыз.





2

Ақылды, өнерлі, сөзшең, сазандай сөздерінің түбірі қай сөз табынан жасалып тұр?




3

-ғыш, -гіш,-қыш, -кіш жұрнақтары арқылы жасалған қандай сын есімдерді (4) білесіз?




4

Қатыстық сын есім дегеніміз не ?




[pic]




Үйге тапсырма беру. 149- жаттығу