ҚМЖ қазақ тілі пәнінен Ауыз тию (10 сынып)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


САБАҚ: «Ауыз тию»

МЕКТЕП: «№20 ЖОББДОМ» КММ

Күні: 01.10.15

Мұғалімнің есімі: Жаирбаева Аманкайша Кокуевна

Сынып: 10 «А»

Қатысқандар саны:14

Қатыспағандар саны: 3


Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)


Оқушыларға қазақ халқының әдет-ғұрыптары мен салт-дәстүрінің маңыздылығын үйрету.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:

жұппен, топпен жұмыс жасайды, ойларын ортаға салады. АКТ-ны қолданады.

Оқушылардың басым бөлігі:

Мәтінді түсініп оқып, сұрақтарға жауап бере алады.

Кейбір оқушылар:.

«Ауыз тию» ғұрпы туралы түсінеді, жаттығу орындау барысында сұрақтарға жауап бере алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

тапсырмаларды орындау кезінде өз ойларын дәлелдей отырып жеткізеді, мысал келтіреді, сұрақтарға жауап бере алады. Постер қорғау кезінде оқушылардың тіл байлықтары шыңдалады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Менің ойымша, талаптанған оқушы қандай қиын істі де орындайды.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар

: Ауыз тиюді қалай түсінесің? Ауыз тию қандай дәстүрге жатады?

Сіз неліктен... екенін айта аласыз ба?

Тапсырмаларды дәлелдеме түрінде айту.

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Үйге берілген тапсырманы «сиқырлы конверт» ішіндегі сұрақтар арқылы өткен сабаққа шолу жасау.

Алдыңғы оқу

Өткен сабақты жаңа сабақпен байланыстыру, сұрақ-жауап әдісін қолдану.

Жоспар


Мұғалімнің іс-әрекеті

  • Ұйымдастыру

Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы оқушылар

өзі бір-біріне қоя отырып, өткен сабақтар туралы не білгендерін ортаға салады. Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу.

Оқушы іс-әрекеті

Оқу құралдарын дайындау, топқа бөлінеді, «Ыстық орындық» әдісі арқылы тапсырманы орындау.


Жоспарланған уақыт

Жоспарланаған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

5 минут

Психологиялық ахуал туғызу. Сынып оқушыларын топқа бөлу, ұйымдастыру.

АКТ-ны пайдалану.

Ортасы

30 имнут

Сергіту сәті, сұрақ-жауап, постер құрау.

Маркерлер, стикерлер, плакаттар, суреттер.

Аяқталуы

10 минут

«Екі жұлдыз, бір тілек» . Бас бармақ.

Стикерлер,таратпа қағаздар.

Қосымша ақпарат

Саралау- сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс . Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс құндылықтардағы байланыс

А деңгейі: топта өзін биік ұстайды. Кез-келген тапсырмаға жауап бере алады.

В деңгейі: оқиғаны тізбектеп айта алады.

С деңгейі: өз ойын сөйлеу арқылы слайдқа қарап жеткізе алады.

Кері байланыс, «Екі жұлдыз, бір тілек», «Бас бармақ», жиынтық бағалау, смайликтер.


Тіл,әдебиет,әдеп пәнімен байланыс, Слайд пайдалану,суреттер,

интерактивті тақта.

Рефлексия

Сабақ/ оқу мақсаттары мен шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төменде бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.






Мәтінді түсініп, аударма жұмыстарын қалыптастыра отырып, ой-пікірлері, сөйлеу әрекеттері арта түсті. Оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтары топтық, жұптық жұмыстар, постер құрау, «Ыстық орындық» әдісі арқылы артып отырды. Сабақтар барысында оқушылар бірін-бірі бағалауды үйренді. Сабақ барысында оқушыларға тапсырмаларды нақтылап, ықшамдап беруін уақытқа үлгеруге әрекет жасауды білдім.

Қорытынды бағымдау.


Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)


1: Кері байланыс арқылы оқушылар бір-бірлеріне түсіндіру табысты болды.

2: Топтық, жұптық жұмыс арқылы сөздердің мағынасын ашады, өз ойларын дәлелдей алады.


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?))

1: Өзін-өзі бағалау, бағдаршам, бағалау парақшалары .

2: Мәтін арқылы нақты жауап, құнды пікір айта алады.


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Сабақтың оң нәтижеге жетіп, табысты болу үшін мұғалім құзіреттілігі жоғары дәрежеде болуы керек.