Сынып: 2
Пәні: қазақ тілі
1. Сабақтың тақырыбы: Біздің ауыл
2. Сабақтың мақсаты.
1. Білімділік.Оқушылардың сөздік қорын қалыптастыру. Оқылым, тыңдалым, айтылым, жазылым түрлерін қолдану, тілдесім әрекетін жетелеу.
2. Дамытушылық. Еске сақтау және байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту.
3. Тәрбиелік. Оқушыларды үй жануарларға деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
3.Сабақтың типі: дәстүрлі емес
4. Сабақтың түрі: аралас сабақ
5. Сабақтың әдіс- тәсілі: түсіндіру, оқыту, сұрақ- жауап.
6. Жұмыс формалары: топтық, жұптық, жекелей.
7. Көрнекілігі: Суреттер, презентация.
Сабақ барысы Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Үлгерімі төмен оқушының әрекеті
уақыт
Ұйымдастыру кезеңі
а) сәлемдесу,түгендеу;
ә) сабақтың мақсатын хабарлау;
б) фонетикалық жаттығу өткізу:
ал-әл, сал-сәл, қол-көл, бол-бөл, қалды-келді, барды-берді
а) сәлемдеседі;
ә) тыңдайды;
б) қайталайды:
ал-әл, сал-сәл, қол-көл, бол-бөл, қалды-келді, барды-берді
2мин
Тіл дамыту
«Интервью» ойны. Балаларға сұрақ қою:
-Сенің атың кім?
-Сен неше жастасың?
-Сен нешінші сыныпта оқисың?
-Сенің досың бар ма? Аты кім?
-Сенің мысығың бар ма?
Балалар сұрақтарға жауап береді:
-Менің атым ...
-Мен сегіз жастамын.
-Мен екінші сыныпта оқимын
-Менің досым бар. Аты ...
-Менің мысығым бар /жоқ.
Сұраққа жауап беруде мүмкін болатын жауаптарын ұсыну
2 мин
Үй тапсырмасын сұрау
Сөздер. 52бет, 4тапсырма
2-3 оқушыны өзім сұраймын
Сөздер. 52бет, 4тапсырма
Оқушылар бір-бірін тексереді.
Карточкамен жұмыс істейді
7 мин
Жаңа сабақты бекіту
1) Жаңа сөздерді бекіту
білесің – знаешь
білесің бе? – знаешь ли?
болдың ба? – был ли?
1)Жаңа сөздерді қайталайды (бірге, қатар бойынша, жекеше); сөздік дәптерлеріне жазады.
5мин.
Сергіту сәті
Көз гимнастиканы жасайды
2мин
2) Оқулықпен жұмыс . Жұптық жұмыс. Сұхбат.
46 бет, 2-тап.
3) Топтық жұмыс
4) Дәптермен жұмыс
2) 1 жұп тақтаға шығады, сұхбат оқиды. Қалған оқушылар жұптық жұмысын орындарында жүргізеді.
Берілген сөздерден «Қандай?», «Неше?» деген сұрақтарға жауап беретін сөздерді теріп екі бағанға жазу. Аяқтап болғасын, өз жұмыстарын «қорғайды».
«Құлын» сөзіне дыбыстық талдау жасайды.
Дәптерлерін ауыстырып, бір-бірін тексереді.
Таблица бойынша жұмыс істейді
3 мин
10 мин
5 мин
Сабақты қорытындылау
Сурет бойынша сұрақ қоямын.
-Бұл не?
-Ауыл қандай?
-Сен ауылда болдың ба?
«Күн-түн» ойыны. Балалар шеңбер жасап тұрады. Тақтада үй жануарларының суреттері ілулі тұр. Балалар көздерін жұмғанда, бір суретті тығып қоямын.
Сурет бойынша сұрақтарға жауап береді:
-Бұл ауыл.
-Ауыл ..., ...?
-Иә, мен ауылда болдым. /Жоқ, мен ауылда болмадым.
«Түн» сөзін айтсам, балалар көздерін жұмып, «ұйықтап қалады». «Күн» сөзін естігенде , «оянады», қандай үй жануары жоқ , қандай бар деп айтады
2мин
3 мин
Бағалау
Оқушыларды бағалау
Күнделіктерін әкеледі
2мин
Үйге:
сөздік, 46 бет, 2тапсырма –жаттау, 4-тапсырма –жазу.
Күнделіктеріне жазады
2мин