Ашық сабақ тақырыбы ДИАЛЕКТ СӨЗДЕР (5-сынып)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


ІІІ тоқсан

Пән: Қазақ тілі 1 сабақ

Сынып: 5- сынып

Мұғалімі: Ш.Д.Халелова

Сабақтың тақырыбы: Диалект сөздер

Мақсаттары: Диалект сөздер туралы түсінік алу. Диалект сөздердің мағынасын түсінеді

Күтілетін нәтиже: Оқушылар өткен тақырыптарды біледі, түсінеді, диалект сөздер туралы біліп, мағынасын ажыратады және шығармашылық қабілеттерін дамыту арқылы сөздік қорларын дамытуға пайдаланады.

Модульдер: АКТ, СТО, ОЖЕ, ТжДОЖ, ОБжК, ОҮБжОБ, ДО

Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)

Деректер: тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары

Әдіс тәсілдер: «Сызбаны сөйлет», «Аквариум» , «Ой жинақта талдаумен»


Уақыт


Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті


Білім



2мин

Сызбаны сөйлет әдісі арқылы сұрақ жауап өткізу

Үй тапсырмасын кайталау.

Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы оқушылар өзі бір- біріне қоя отырып өткен сабақ туралы не білгендерін ортаға салады. Берілген сызбаны толтырады.


  1. Бірлесе отырып өткен тақырыптар бойынша сызбаны толтырады.

атауы

Мысал

  1. Тура мағына


  1. Ауыспалы мағына


  1. Көп мағыналы сөз


  1. Омоним


  1. Антоним


  1. Синоним



атауы

Мысал

  1. Табу


  1. Эвфемизм


  1. Дисфемизм


  1. Тұрақты тіркес


  1. Мақал


  1. Мәтел



  1. Қазақ тілінің сөздік құрамы

атауы

Мысал

  1. Байырғы төл сөз


  1. Кірме сөз


  1. Тарихи сөз


  1. Архаизм


  1. Жаңа сөз



ДО

Түсіну

7мин

Бағыт сұрақтарын қоя отырып 82 беттегі жаңа тақырыпқа көшу. «Диалект сөз»

Тақырып көлемінде топ болып талқылау, мұғалімнің бағыт беруі мен жетелеу сұрақтарына жауап беруге тырысу.

Фонетикалық ерекшелігі:

Грамматиикалық ерекшелігі:

Лексикалық ерекшелігі:

Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тақырыпқа қатысты не біліп, не үйренгендерін, тақырып туралы әсерлерін топ болып талдай отырып ортаға жеткізу.

ОЖЕ

Қолдану

10мин

Аквариум. Тақырыпты меңгеру мақсатында мәтін таратылып, диалект сөздерді

ажырату тапсырмасы беріледі.

1. Мәтіннің ішінде кездескен диалект сөздерді табу. Диалект сөздерді өз баламаларын келтіре отырып айтуға машықтандыру. (диктофонға жазылған мәтінді тыңдату).

Бес жасар Бейсенбай азанда ерте тұрып, бақшадан екі-үш бәдірен үзіп алып, дәу тамның артындағы әткеншекке жайғасты. Кенет әулінің дарбазаға тақау бұрышындағы тауық кепеден біресе мекиеннің, біресе қораздың жарыса шыққан дауыстары естілді. Ол әткеншектен секіріп түсіп, солай қарай тұқым алуға беттеді.


2. Шашылған сөздерден диалект сөздердің баламасын табу.


Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту.

Мәтіннің ішінен диалект сөздерді тауып алып, мағынасын ашады.

Азан – таңертең

Бәдірен – қияр

Дәу – үлкен

Там – үй

Әулі – аула

Дарбаза – қақпа

Кепе – күрке, тауық қора

Мекиен – тауық

Тұқым – жұмыртқа

Әуен ырғағымен билеп отырып, шашылған сөздерден диалект сөздерінің баламасын табу.

СТО

АКТ

Сергіту сәті

1 мин

«Қара жорға биі» атты жаттығу жасау

Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау

Интербелсеңді тақтадағы жаттығулар жасайды.

АКТ

Талдау

15мин

Оқулықпен жұмыс жасау. Бет 82 185-жаттығу «Ой жинақта талдаумен» әдісін қолдану.

Сатылай кешенді талдау үлгісімен таныстыру. Жаттығудағы сөздерді талдауға салып үйрету.

Диалект, түсіндірмелі сөздік қолдану.

Берілген тапсырманы уақытылы орындау, талдауға берілген сөздерді үлгіге салу.

Сатылай кешенді талдау:

  1. Сөз жазу диалект сөз

  2. Әдеби тілдегі баламасы

  3. Тура мағынасы -

  4. Ауыспалы мағынасы -

  5. Сөздің көп мағыналылығы:

  6. Омонимі:

  7. Синонимі:

  8. Антонимі:

  9. Тұрақты тіркес:

  10. Мақал:

  11. Мәтел:

ТжДОЖ

Жинақтау

5мин

Бекіту сұрақтарына қою.

Топ бойынша тақырыпты жинақтау үшін тақырыпқа қатысты сұрақ қою, түйіндеу.

Тақырыпты жинақтайды, бір бірін толықтырады.

ОБжК

Бағалау

2 мин

Өзін-өзі бағалау, бағалау парақшалары

Оқушының аты-жөні

«Сызбаны сөйлет»

«Аквариум»

«Оқулықпен жұмыс»

Қорытынды

1






2






3






4






5






6






2-5 ұпай саны

Ұпайды бағаға айналдыру: 15-13 ұпайдың бағасы « 5»

12-10 ұпайдың бағасы «4»

9-7 ұпайдың бағасым «3»

Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату

Топ басшысына сөз беріліп, бағалау парақшалары талқыланады.

Бағалау парағы


ОҮБжОБ

Рефлексия

2 мин

Стикерлерді толтыру.

Ү/ж бет 83 186-тап

Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну.

Ұсынылған стикерді толтыру.

Кері байланыс жасау.