Ашық сабақ қазақ тілінен Жануарлар (4 сынып)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


4 сынып ___________ 
Сабақтың тақырыбы:  Жануарлар

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Модуль бойынша жаңа ережені меңгеру, мәтінді әңгемелеуге, сұраққа дұрыс жауап беруге баулу.

Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорын молайту. 
Тәрбиелік : Жануарларға қамқорлық танытуға тәрбиелеу. 
                                                    Сабақтың барысы: 

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Фонетикалық сәті

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру

ІV. Өткенді қайталау

V. Жаңа сабақ

1.     Сөздікпен жұмыс
әлем- мир 

керік- жираф 
Ірі- крупный 

зіл- бегемот 
Ғаламшар- планета 

қоңыз-жук 
2. Келер шақ кестесі.

Грамматикалық тақырып.

Көрнекілік бойынша келер шақтың жасалу жолдарын үйрету. 

аш+а+мын                    (открою)   

айт+а+мын                   (буду говорить)

жүр+е+мін                   (буду ходить) 

барма+й+мын              (не пойду)

Келер шақ етістіктің түбіріне –а, -е, -й жұрнақтары және жіктік жалғауы жалғану арқылы жасалады.

3. Суретпен жұмыс

1) Жануарлардың атын ата.

2) Сөз тіркесін құра.

3) Сөйлемдер құра.

4. Оқулықпен жұмыс

1-тапсырма - диалогті досымен оқу
2-тапсырма - сурет бойынша әңгіме құрау
5. Сергіту сәті



6. Дәптермен жұмыс

Ең ірі жануар – көк кит.

Ең ауыр салмақты жануар – піл.

Ең биік жануар – керік.

Ең жүйрік аң – гепард.

Ең үлкен құс – африкалық түйеқұс.

Ең ірі қоңыз – дровосек.

Ең ірі көбелек – агриппина.

7. Мәтінмен жұмыс

5-тапсырма

- мәтінді оқы, аудар

8. Ойын «Иә – жоқ»

«Иә- жоқ» ойыны . Мұғалім сұрақтар қояды, оқушылар иә не жоқ деп жауап береді: 
- Бір жылда 5 жыл мезгілі бар? 
- Бір жылда он екі ай бар? 
- Қыс айлары: наурыз, сәуір, мамыр.? 
- Әлемде аздаған жануарлар кездеседі? 
- Қазақ тіліне тән 10 дауысты дыбыстар бар? 
- Жер бетіндегі ең ірі, ауыр салмақты жануар - қоян? 

VI. Сабақты қорытындылау

VII. Бағалау

VIIIҮйге тапсырма беру

Жануар туралы сөйлемдер құрастыру және реферат жазу

Ү. Жаңа білімді пысықтау.

1. Жазылым 4-тапсырмадағы жұмбақты көркем етіп көшіріп жазып алу. 
2. Жіктік жалғауы туралы түсінік беру, мысалдармен дәлелдеу.Мыс: мен баламын, оқушымын, әдемімін. 
І жақ –мын, -мін,-пын,-пін,-бын,-бін 
ІІ жақ - сың,-сің 
Сыпайы -сыз,-сіз 
ІІІ жақ- сы,-сі,-ы,-і 
3.Оқылым -5-тапсырмадағы мәтінді оқу, аудару. 
ҮІ. Сабақты қорыту: 1. Ой толғаныс –«Жануарлар» кластерін толтыру. 
2. 

ҮІІ. Үйге тапсырма беру: 6-тапсырмадағы сұрақтарға жазбаша жауап беру, сөздік жаттау. 
Мыс: Ең ірі жануар не?- Ең ірі жануар- көк кит. 
ҮІІІ. Оқушыларды бағалау: А) әділ бағалау, мадақтау, ынталандыру Ә) қоштасу

Сөздерді оқушыларға қайталатып, сөз тіркестерін, сөйлем құрату.

Топтық жұмыс

Сурет бойынша грамматикалық тақырыпты пайдаланып, сөйлемдер құрау.

Үлгі

Мен пілді жақсы көр+е+мін.

Шөлде түйеге мініп жүр+е+мін.

Мен арыстаннан қорық+па+й+мын.

Тасбақа жай жүр+е+ді.

Түйе шөлге көп шыда+й+ды.

Бүгін жануарлар туралы айт+а+мын.

3. Жануарлардың аттарын мұқият есте сақтау жән тыныс белгілерін дұрыс қойып оқи білу мақсатында сөйлесуді екі-екіден жұптастырып оқыту.

3. Жануарлар туралы кең көлемде мәлімет беру мақсатында 3-тапсырманы орындау. Сұраққа ауызша жауап беріп қана қоймай, оны дәптерге көркем етіп көшіріп жазу.

Үлгі эталоны

5. Жуан, жіңішке буынды сөздерді оқу, ажырата білу, көшіріп жазу.

6. Тіл дамыту мақсатында мәтінмен жұмыс.

1) Мәтінді кезекпен оқу.

2) Сұхбаттасу.

VI. Қорытындылау.

VII. Үйге тапсырма.

Жануарлар әлемі туралы әңгімелей білу. Сөздікті жаттау.