Қысқа мерзімді жоспар
САБАҚ: Жемістер мен көкөністер(1)
Мектеп: "№ 17 орта мектебі"КММ
Риддер қаласы
Күні:
Мұғалімнің аты – жөні: Ерғасымова А.Т.
Сынып: 1
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
Т3. Хабарламаны тыңдау жəне мұғалімнің көмегімен мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, сəйкес иллюстрация/заттық сурет/сызба таңдау;
Ж4. Берілген суретке (зат) қатысты сипаттау сөздерін жазу;
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады
1.«Жемістер мен көкөністер» тақырыбы бойынша бейне жазбаны тыңдайды жəне мұғалімнің көмегімен мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді, сəйкес суретті таңдайды;
2.«Жемістер мен көкөністер» тақырыбы бойынша берілген суретке қатысты сипаттау сөздерін жазады;
Оқушылардың көпшілігі орындай алады
1.Жемістер мен көкөністерді ажырата алады
2.«Жемістер мен көкөністер» тақырыбы бойынша берілген суретке қатысты сипаттау сөздеріндегі дауысты дыбыстарды ажыратады;
Кейбір оқушылар орындай алады:
1.Сурет бойынша мұғалімнің көмегімен сөз тіркестерін, сөйлемдер құрастырады;
2.Жемістер мен көкөністердің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын салыстырып жазады;
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады:
Бейне жазба бойынша хабарламаның мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді, сәйкес затты таңдайды;Берілген суретке қатысты сипаттау сөздерін жазады;Жемістер мен көкөністерді ажыратады. Дауысты дыбыстарды ажыратып жазады. Сөйлем мен сөз тіркестерін құрастырады. Жемістер мен көкөністерді салыстырады;
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Алма, алмұрт, жүзім, сәбіз, картоп, өрік,бұрыш, қызыл,дәмді,сары, жұмсақ,жасыл,пайдалы, тәтті, ащы, дәмді,қышқыл....
Дискрипторлар
1.Бейне жазбадағы хабарлама мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді.
2. Берілген тапсырма бойынша сәйкес суретті таңдайды.
3.Жемістер мен көкөністерге сипаттама береді,салыстырады.
4. Жемістер мен көкөністерді ажыратады.
5.Дауысты дыбыстарды ажыратады.
6.Сөз тіркесін,сөйлем құрастырады.
Талқылауға арналған сұрақтар:
Жемістерге не жатады?
Көкөністерге не жатады?
Алма қандай?
Алмұрт қандай?
Жүзім қандай?
Сәбіз қандай?
Жемістер мен көкөністердің қандай пайдасы бар?
Алдыңғы оқу
Қызығушылықты ояту
3 минут
Таныстырылым
[pic] [pic]
Суретте не көрсетілген?
Бүгінгі сабақ не туралы деп ойлайсыңдар?
Сабақтың тақырыбы анықталады.
Мақсаты хабарланады.
ЖОСПАР
Жоспарлан
ған уақыт
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурс
тар
Баға
лау
Сабақтың басы
10 минут
Мағынаны тану. Бейне жазба.
1-тапсырма С
Бейне жазба бойынша
қойылған сұрақтарға жауап береді. (барлық оқушылар)
Жемістерге не жатады?
Көкөністерге не жатады?
Алма қандай?
Алмұрт қандай?
Жүзім қандай?
Сәбіз қандай?
Жемістер мен көкөністердің қандай пайдасы бар?
Жемістер мен көкөністерге сипаттама беріп жаз. (барлық оқушылар)
Алма-қызыл,дәмді.
Алмұрт-жасыл,жұмсақ.
Картоп-қоңыр,дәмді
Сәбіз-сарғыш,қатты
Бейне
жазба
[pic]
Сабақтың ортасы
5 минут
2-тапсырма Ж
«Сәйкесін тап» (барлық оқушылар)
Үлестірме қағаз
Оқушылар бір-бірін тексереді (дұрыс үлгісі тақтада көрсетіледі)
Бағалау критериі «5»-қатесі жоқ,
«4»-1-2қате,
«3»-3-4 қате
10 минут
Сергіту сәті
2 минут
3минут
8 минут
3-тапсырма ЖЖ
Сурет бойынша сөз тіркесін немесе сөйлем құрастырып, дауысты дыбыстарды ажырат. (көпшілігі,кейбірі)
[pic]
Сурет бойын
ша
[pic]
тамаша
[pic]
жақсы
[pic]
нашар
Оқушылар видео роликтегі қимылдарды қайталайды
Видео
ролик
4-тапсырма Т
«Кім жылдам» (көпшілігі)
Әр топ өз жемісін себетіне жинайды.
Жемістер Көкөністер
Алма Картоп
Алмұрт Орамжапырақ
Анар Сәбіз
Жеміс
тер мен көкөніс
тердің суретте
рі
[pic]
[pic]
[pic]
5-тапсырма. Т (кейбір оқушылар)
Жемістер мен көкөністердің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын жаз.
[pic] [pic]
[pic] [pic] [pic]
[pic] [pic]
[pic] [pic] [pic] [pic]
[pic] [pic] [pic] [pic] [pic]
[pic] [pic] [pic] [pic]
[pic] [pic] [pic]
[pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic]
[pic] [pic]
Қос диаграмма
[pic]
Сабақтың соңы
4 минут
Рефлексия
«Алма ағашы» әдісі
[pic]
Жасыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын, менің көңіл – күйім көтеріңкі.
Қызыл түсті алма – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл – күйім жоқ.
Ауызша кері байланыс
Қосымша ақпарат
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
Қабілетті оқушыларға бағалау, салыстыру тапсырмалары берілді.
Оқушыларға қолдау көрсетемін, бағыт беремін.
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Қол шапалақтау, мадақтау, смайликтермен, бас бармақ, бағалау критерийі
Пəнаралық байланыс –
АКТ-мен байланыс.
Биология
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге?
Сабақ мақсаттары мен оқу міндеттері орындалды.
Оқушылар тақырыппен танысты, бір-бірін бағалады, жемістер мен көкөністерді салыстырып үйренді.
Сабақ қызықты өтті.
Жоспарланған тапсырмалардың барлығы орындалды.
Уақытты үнемді пайдаландым.
Қорытынды бағалау