Сабақтың тақырыбы: «Түркістан» Сабақтың мақсаты: Түркістан қаласымен таныстыру. Түркістан қаласы туралы мәлімет беру. Білімділік: Оқушыларды мәнерлеп оқуға, сұраққа жауап беруге, мазмұндауға, өз ойларын толық айтуға, сауатты жазуға үйрету. Дамытушылық: Балардың сөздік қорын байыту, ауызекі сөйлеу дағдыларын арттыру.
Тәрбиелік мәні: Өз елінің тарихын құрметтеуге тәрбиелеу. Сабақтың түрі: Жаңа сабақ. Сабақтың әдісі: сөздікпен жұмыс, мәтінмен жұмыс, суретпен жұмыс, сұрақ-жауап Көрнекілігі: суреттер, интерактивті тақта.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, түгелдеу. ІІ. Үй жұмысын тексеру. Өткен сабақта біз жаңа сөздермен таныстық.
сәулетші – архитектор
жобалаған – спроектировал
«Бейбітшілік қаласы» - «Город мира»
«Достық пен келісім» сарайы – Дворец дружбы и согласия
мемлекет басшылары – главы государства
тәуелсіздік – незавасимость
20 жыл – 20 лет
16 желтоқсан – 16 декабря
Сұрақтарға жауап беру
Қазақстанның Президенті кім?
Қазақстанның бас қаласы?
Астана қаласы қашан құрылған?
Қазақстанның Тәуелсіздігіне неше жыл?
Қазақстанның Тәуелсіздігінің мерей тойын қашан тойлаймыз?
Сонымен балалар бүгінгі сабағымыз Қазақстан Тәуелсіздігіне 20 жыл мерей тойы аясында өткізіліп жатыр.
43 бет, 1-жаттығу. Мәтінді оқу, мәтінді түсініп оқу, сұраққа жауап беру.
Бейбітшілік қаласы
Астананың символы – Бәйтерек монументі. Бәйтерек монументін сәулетші Ақмырза Рүстемов жобалаған.
Боливияда өткен «Әлемдік қалалар» конкурсында Астана «Бейбітшілік қаласы» аталды.
Астана «Достық пен келісім» сарайы бар. Ондағы үкімет үйіне түрлі мемлекеттердің басшылары келеді.
Астана символы не?
Бәйтерек монументін кім жобалаған?
«Әлемдік қалалар» конкурсында Астана қандай атақ алды?
ІІІ. Жаңа сабақ.
Ескі Түркістан қаласымен таныстыру және қаламен таныстыру. Суреттер көрсетіледі.
Балалар бүгінгі сабағымызда «Түркістан» қаласымен танысамыз. Түркістан – Орта Азия мен Қазақстандағы ең көне қалалардың бірі. Түркістан қаласы қазақ хандығының ең бірінші астанасы. Қаланың көне атауы – Яссы. Яссы Ұлы Жібек Жолының суда орталығы және округі болады. ХІІ ғасырда әсіресе, Қ.А Яссауи көшіп келген соң ерекше атаққа ие болған. Түркістанға 1500 жыл. Яссауи – орта ғасырлардың ерекше сәулеті болып табылады. Керемет орналасуы және әдемі мозаика суреттермен апталған қоршау. 1500 жыл ішінде Түркістан атақты шейх-көріпкел ақын Хазрет-сұлтан аталған Қожа Ахмет Яссауидің арқасында әлемге әйгілі болған. Ол кезде қала атауы – Яссы болатын ХІV ғасыр аяғында Түркістан Ұлы Әмір арқасында Қожа Ахмет Яссауи кесенесі салынған соң атақты болды.
Түркістан – ер жүрек батыр қала. Орта ғасырдағы Сыр бойындағы Сығанақ, Сунақ, Сауран сияқты үлкен шаһарлардан біздің ғасырға жеткені де осы қала. XVII ғасырдың басынан Түркістан қазақ хандығының, яғни қазақ мемлекетінің астанасы болды. Түркістан ауданы 1932 жылы құрылған.
Қала аумағының жалпы жер көлемі 7,4 мың шаршы км.
Қаланың әкімшілік территориялық құрылымы Түркістан қалалық мәтіннен және 11 ауылдық округтердегі 40 ауылдардан тұрады.
Тұрақты халық саны – 193626 адам.
Оның ішінде қалада – 93381 адам.
Ауылдық жерде – 100245 адам.
ІV. Сөздікпен жұмыс.
көне – древний, старый
түріктер мекені – земля тюрков
кесене – мавзолей
қасиетті жер – священная земля (мұғалім оқып, мағынасын түсінреді, балалар хормен оқиды.)
V. Оқулықпен жұмыс.
Оқулықтарымызды ашып, 45-бет, 1-жаттығу. Мәтінді оқу. (2-3 бала оқиды)
Түркістан – көне қала. Ол Қаратау мен Сырдария өзенінің ортасында орналасқан. Қаланың көне аттары – Шабғар, Йасы.
Түркістан – «түріктер мекені» деген сөз. Түркістанда Қожа Ахмет Йассауи кесенесі бар. Бұл – ғажайып ғимарат. Қожа Ахмет Йссауи – белгілі түрік ғалымы.
Түркістан – қасиетті жер.
Сұраққа жауап беру.
Түркістан қандай қала?
Ол қайда орналасқан?
Қаланың көне атаулары қандай?
Түрекістанда қандай кесене бар?
Қожа Ахмет Йссауи кім?
VІ. Дәптермен жұмыс. Дәптерді ашып, бүгінгі күнін жұлдызын жазамыз.
2-жаттығу. Берілген сөздерді топтап жаз.
Қатаң дауыссызы бар сөздер:
Ұяң дауыссызы бар сөздер:
Үнді дауыссызы бар сөздер:
Мен, көше, аз, ескі, алаң, мекен, көне, жер, қала, ел, кітап, Йассы, ол, ат, баға, жүз, жаз, жаға.
VІІ. Тақтамен жұмыс.
3-жаттығу. Берілген сздермен сөйлем құра.
Қала, көне, кесене, қасиетті жер, ғажайып, ғимарат, өзен, тау.
4-жаттығу. Сөзжұмбақ шеш (Түркістан)
Священная
Разные
Земля
Государство
Известный
Мавзолей
Здание
Учёный
Древний
Балалар, енді бүгінгі тақырыбымызға байланысты «Түркістан» әнін
тыңдаймыз.
VІІІ. Қорытындылау.
Түркістан қандай қала?
Түркістан қандай жер?
Түркістанда қандай кесенелар бар?
ІХ. Бағалау.
Х. Үйге тапсырма. Мәтінді оқу, мазмұндау.
-
СПРАВКА ПО ПРОВЕРКЕ ДНЕВНИКОВ УЧАЩИХСЯ 5 «Б» КЛССА
Цель проверки: 1. Выполнение требований по ведению дневников.
2. Проконтролировать работу учителей-предметников и классных руководителей с дневниками.
Методы контроля: проверка дневников учащихся, анализ. 5 «Б» класс – классный руководитель Умбетова Маншук Жаксылыковна В классе 14 учеников, на момент проверки 2 дневника отсутствовало. Учитель своевременно проверяет дневники, выставляет оценки, записывает достижения ученика, замечания, записи о родительском собрании. Замечания: У некоторых учащихся не заполнена страница со списком преподавателей, нет подписи родителей, нет расписания уроков за 1-ю четверть, нет расписании звонков. Худшие дневники с эстетической точки зрения у Кирьянова, Копенова. Очень хороший и аккуратный дневник у Скаковской, Алдабергеновой, Садуакасовой. Рекомендации классному руководителю по итогам проверки: 1. Обратить внимание учащихся и их родителей: необходимо указать расписание уроков и домашними заданиями; за чистоту дневника, и подписи родителей. 2. Обратить внимание учителей-предметников н то, что отметки в дневники следует выставлять сразу. 3. Предоставить на повторную проверку дневники следующих учащихся: Кирьянова, Копенова.
Провел проверку учитель казахского языка Умарова А.М.