11 сынып сабақ жоспары

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Күні:

Пәні: қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: Жолаушы жігіт. Сын есім

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Сыни тұрғыдан ойлау әдісін пайдалана отырып, сын есім туралы толық теориялық білім бере отырып, сөйлем ішінен сын есімді тауып, сұрақ қоюға, сұраққа ынта -ықыластарын аудару.

Дамытушылық: Оқушылардың сөз таптары туралы білімдерін кеңейту, сөздік қорын дамыту.

Тәрбиелік: Оқушылардың тіл байлығын, ақыл –ойын, сана – сезімін дамыту; Кішіпейілділікке, жылдамдыққа, мәнерлі сөйлеуге, сауатты жазуға тәрбиелеу.

Түрі: жаңа сабақты меңгерту

Пәнаралық байланыс:

Әдіс-тәсілдер: СТО, түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу


Сабақтың барысы:

  1. ΙҰйымдастыру кезең:

-Сәлеметсіңдер ме, балалар!

Психологиялық дайындық.

Бір-біріне жақсы тілектер айтыңдар.

  • сен «5» ал;

  • жақсы жұмыс жаса;

  • ақылды бол.

- Оқушыларды түгендеу

- Балалар бізде бүгін ашық сабақ, біздің сабағымызға бүгін қонақтар келді, олар сендерді сырттай бағалайды.

  1. Сабақтың тақырыбын және мақсатын түсіндіру.

  2. Үй тапсырмасын тексеру.

    1. Миға шабуыл

      1. Сын есім дегеніміз не?

    2. Қандай сұраққа жауап береді?

    3. Қандай түрлері бар?

    4. Сөйлемдегі қызметі қандай?

    5. Әл-Фараби қай жылы дүниеге келді?

    6. Қай қалада туған?

1-2 оқушы презантацияларын көрсетеді, оқушылар сұрақтарға жауап береді.

2. Семантикалық карта

Жаңа сабақ
  • Ал, енді балалар сабағымыздың тақырыбы Әл – Фараби туралы тағы да білеміз, Жолаушы жігіт мәтінімен танысамыз.

Сөздік жұмыс.

Оқиға – событие

Қызықты-интересный

Құмар болу – любить музыку

Білдірмейді – не дает знать

Кебіс – ичиги

Қылыш-меч

Шаң-пыль

(Презентация интерак тақта)

Жолаушы жігіт

Әл-Фарабидің Ирандағы өмірінен бір қызықты оқиға. Иранның ұлығы Әл-Фарабидің музыкасына құмар болып, оны сарайына келтіре алмай жүреді.

Бір күні Әл-Фараби келеді, бірақ кім екенін білдірмейді. Оның үстінде шаруа шапаны, басында бөркі, аяғында кебіс болады. Белбеуінде қылышы, үсті - басын шаң басқан, қолында.

Бұл – жіңішке қара мұртты, өткір көзді, қыр мұрынды, кең маңдайлы, бидай өнді, ат жақты, кең жақты, кең иықты, ашаң жігіт екен. Жолаушының бейнесі алыс жердің адамына ұқсайды. Оған ауыз жақтағы асүйден орын береді.

Сауықта отырғандардың киімдері, аспаптары жарқ-жұрқ етеді. Босағады отырған жұпыны киімді жолаушы жігіті ешкім елемейді.

1. Мәтінмен жұмыс.

а) Мұғалім мәтінді мәнерлеп оқийды.

ә) Оқушылар тізбектеп оқып шығады.

б) Оқушылар мәтінді аударады

в)Мәтіннен Әл-Фарабидің киімі суреттелген сөйлемдерді теріп жазыңдар.

г) Мәтіннен Әл-Фарабидің түрі - түсің суреттеген сөз тіркестерін тауып көшіріңдер.

Үлгі: Жіңішке қара мұртты.

Асан жіңішке қара мұрт қойды.

2. «Даналық ағашы» ойыны

Ойынның шарты: Оқушылар мәтінді жылдам, бірақ мұқият оқып шығады. Содан кейін әрқайсысы мәтін бойынша бір сұрақ құрап, қағазға жазады. Жүргізушінің қолындағы дорбаға оқушылар өз сұрақтарын кезекпен салады. Мәтінді тағы бір рет оқып шығады. Әр оқушы сандықшадан бір сұрақты алып оқиды да, оған жауап береді. Жауаптарының толық әрі дұрыс болуын өзім қадағалаймын. Ойынның соңында белсенді қатысқан әрі дұрыс жауап берген оқушыны атап өтемін.

  1. Өзіндік жұмыс

1 тапсырма

Топтық жұмыс

Әл – Фараби мен Аристотельдің суреттері арқылы оқушыларды екі топқа бөлу.

I – топ мәтінен зат есімдерді, II – топ сын есімдерді көшіреді.

[pic] [pic]








I – топ Аристотель II – топ Әл-Фараби

2 тапсырма

5 тапсырма 65 бет

Сөйлемдерге керекті сын есімдерді қойып көшіріңдер.

I – топ

1-4

II – топ

5-8

3 тапсырма

Синквейн 5 жолды өлең құрастыру.

  1. 1 зат есім Әл - Фараби

  2. 2 сын есім ақылды, мейірімді

  3. 3 етістік жазды, зерттеді, үйретті

  4. 1 сөйлем құрастыру Әл – Фараби данышпан болған.

  5. Синоним ғалым

VI. Бекіту

Кластер құрастыру

Ойшыл ақын

жазушы


фольклорист

математик

зерттеуші

ғалым

VII. Үйге тапсырма:

Ережені қайталау

64 бет мүшел жасын жаттау.

VIII. Қорытынды:

Балалар, біз бүгін қандай тақырыппен таныстық?

  1. Сын есім қандай сұраққа жауап береді?

  2. Әл – Фарабиді кім деп атаған?

  3. Қай жылы дүниеден өтті?

IX. Рефлексия

Блоб ағашы

X. Бағалау.