Сынып: | 11 |
Сабақтың тақырыбы: | Шешендік өнер туралы түсінік |
Сабақтың мақсаты: | Шешендік өнер туралы білімдерін тереңдете отырып, ой белсенділігін дамыту. |
Оқытудың нәтижесі: | Шешендік өнер туралы білім алады. Сыни тұрғыдан ойлап, шешім қабылдауға дағдыланады. Еркін ойлау дағдысы қалыптасады. Бағалау критерийлері бойынша өзін-өзі бағалауға және топты бағалауға үйренеді.Ынтымақтастық одақ қалыптастыруға үйренеді. |
Дереккөздер: | Оқулық, Интербелсенді оқыту әдістемесі, «Мұғалімге арналған нұсқаулық», интерактивті тақта ресурстары, интернет материалдары
|
Сабақтың әдісі: | Блум таксономиясы бойынша сабақ жоспары әзірленді. |
Сабақтың барысы |
Сабақ кезеңдері | Уақыт | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі. | 3 мин. | Сыныпта жақсы психологиялық ахуал туғызу үшін «Жүректен жүрекке» тренингін өткіземін.
| Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып,көңіл-күйлерін көтереді. |
Рефлексия
| 3 мин. | Сұрақ-жауап арқылы өткен тақырыпты еске түсіру:
| Жауап беріп,өз пікірлерін айтады. |
Топқа бөлу | 2 мин. | 1,2,3 санау арқылы 3 топқа бөлу. | 1,2,3 санау арқылы 3 топқа бөлінеді. |
Білу
| 3 мин. | Интербелсенді тақтадан шешендік сөздер жазылған слайд көрсетемін. Асқар таудың өлгені – Басынан бұлттың асқаны. Ай мен күннің өлгені – Еңкейіп барып өлгені. Аққан судың өлгені – Аязда мұз болып қатқаны. Қара жердің өлгені – Қар астында жатқаны. Ажал деген – атқан оқ, Одан ешкім құтылмайды, Бір Алланың қақпаны. Бұл дүниеде не өлмейді? Ғалымның хаты өлмейді – деген Жиренше шешен неге олай жауап берді? Қалай ойлайсыңдар? Деген сұрақтардым қойдым.
| Оқушылар шешендік сөздерді оқи отырып, шешендік өнер туралы білімдерін толықтырады.
|
Түсіну
| 3 мин. | Шешендік өнер жайлы интербелсенді тақтадан мағлұмат беремін. | Оқушылар зейін қойып тыңдайды,жазып алады. |
Қолдану
| 10 мин. | Тапсырма. Сұраққа жауап беру: Қалай ойлайсыңдар, Қазіргі кезде шешендік өнердің қажеттілігі бар ма? Сенімдісіңдер ме? Сенімді дәлелдерің бар ма? | а) Әр топ жеке-жекесұрақтарға жауап беріп, топ болып плакаттарға ментальды карта түзейді, ,қорғайды. Джиксо әдісі бойынша бір-бірлерімен пікір алмасып, ой қоғайды.
|
Сергіту сәті | 3 мин. | Интербелсенді тақтадан «Жануарлар биі» туралы видеоролик арқылы оқушыларды билетіп көңіл-күйлерін көтеру. | Оқушылар экранға қарап билейді. |
Талдау
| 9 мин. | Деңгейлік тапсырмалар беру. 3 топқа 3 түрлі тапсырмалар беріледі. | 1-топ: III деңгей тапсырмалары 2-топ: II деңгей тапсырмалары 3-топ: I деңгей тапсырмалары |
Жинақтау
| 4 мин. | Топтастыру стратегиясын қолданамын. | Оқушылар плакатқа шешендік өнертуралы тірек сызба жасайды.
|
Бағалау | 3 мин. | Бағалау критерийі арқылы өз-өзін бағалайды. «Бағдаршам» бағалау стратегиясы бойынша формативті бағалау.Бірін-бірі бағалайды. | Оқушылар сабақтан алған әсерлері жайлыстикерлерге жазыпғ плакатқа іледі. Оқушылар өз-өзін бағалайды. |
Үйге тапсырма | 2 мин. | Шешендік өнер туралы оқу. | Күнделікке жазып алады. |
Барлығы: | 45 мин. |
|
|