Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі: Г.С. Байгулова
Сынып: 6
Тақырып; «Дос»
Сілтеме: оқулық,6 сынып,Алматы «Атамұра» 2011 Т.М. Артыкова, А.С. Жаканбаева, М.Х. Толеуова
Мақсат; Бұрын алған ақпаратты еске түсіре отырып,дос,достық құндылығы туралы білімдерін кеңейту,тақырып бойынша өзара әңгімелесуге,.әңгімелеу барысында өз ойын жеткізе білуге үйрену.Сабақта алған жаңа ақпаратты өмірде қолдана алуға бейімдеу.Жеке,жұппен,топта жұмыс істеуге дағдыландыру.
Күтілетін нәтиже; Тақырып бойынша ұсынылған ақпараттан негізг3 ойды іріктей алады.Алған ақпаратты сабақ барысында қолдана алады.Диалог,монолог арқылы өз ойын жетік жеткізе алады.
Сабақтың түрі:Жаңа сабақ
Құрал-жабдықтар;Интербелсенді тақта,флипчарт,маркер,қима қағаздар.
Жаңа тәсілдер (Диалогтік оқыту)
Жас ерекшелік
теріне сәйкес
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
3 мин
«Менің досымның жексенбі күні» диалог құрастыру
Оқушылар диалогтарын оқиды.
Бағалау
«Сенгвич» әдісі
1 мин
Топқа бөлу
1 мин
Түрлі-түсті қағаздар бойынша топқа бөлемін
Екі түрлі қағаздар бойынша оқушылар топқа бөлінеді
«Ізетті дос»,, «Сабырлы дос» дос деп екі топқа бөлінеді.
ІІІ Қызығушылықты ояту
АКТ
«Ой қозғау»
3 мин
Достардың суретін көрсету. «Дос» атты өлеңді оқу.Сұрақтар қою.
-Суретте нені байқадыңдар?
-Өлеңді тыңдап отырып нені түсіндіңдер?
-Өлеңнің негізгі ойы неде жатыр?
-Осы презентация не үшін көрсетілді? Қалай ойлайсыңдар?
Бейнематериалды көру арқылы сұрақтарға жауап береді.Өлеңді тыңдап,өлеңнің негізгі ойы неде жатқанын айтады.Сабақ тақырыбын болжайды,
Мақсатын болжап айтады.
АКТ
СТО
(диалогтік)
Жаңа сабаққа көшу
(білу,түсіну)
ЖИГСО әдісі
Мәтінмен жұмыс
2 мин
Мәтін таратамын
Спикер,хатшы,бақылаушы,
барлаушы
1.Мәтінді мұқият оқиды
2.Мәтіннің негізгі ойын түсінеді
3.Мәтіннің мазмұнын ашады
М әтіннің мазмұнымен танысады.Бір-біріне түсіндіреді.
1 тапсырма
Қолдану,талдау
Жеке,жұппен,топпен
Бақылайды
1 Постерге .мәтіннің мазмұнын ашатын суреттер салады , сөз тіркестерін жазады
Топтан спикер шығып қорғайды.
Мәтіннің негізгі ойын түсіне біледі,керекті апқаратты сұрыптап қолдана біледі.
Талантты және дарынды
Көшбасшылық пен басқару
Жас ерекшеліктеріне сай
Бағалау.
«Екі жұлдыз,бір тілек»
Жұмыстың екі ұнамды жағы және бір ұсыныс
Сергіту сәті
«Қара жорға»
2 мин
2 тапсырма
«Аялдама» әдісі
1 Аялдама.
Екі досқа сипаттама бер.
2 Аялдама.
Балалар арасындағы достық қарым-қатынас қай жерден көрініс тапты?
3 Аялдама
Сенің досыңның әрекеті қандай болатын еді деп ойлайсың? Неліктен? Себебін түсіндір.
Оқушылар сұрақтарды талдап,талқылап бір шешімге келіп жауап береді. Жауап беру барысында оқушылар диалогқа түседі,әркім өз пікірін айтып дәлелдейді.
Бағалау.
«Бас бармақ» әдісі
3 тапсырма
Деңгейлік тапсырмалар
5 мин
Әр топқа тапсырмалар
Таратамын
А Досы туралы өлең шығару
Б Сурет бойынша диалог құрастыру.
С «Дос» сөзін тірек сызбаға сапу арқылы өз ойың жеткізу
А Досы туралы өлең шығарады
Б Сурет бойынша диалог құрастырады
С «Дос» сөзін тірек сызбаға сапу арқылы өз ойын жеткізеді.
Сурет бойынша диалог құрастыра біледі. Тірек сызба арқылы өз ойын жеткізуге дағдыланады,өлең шығаруға үйренеді.
Жас ерекшеліктеріне сай
Жаңа әдіс-тәсілдер
(диалогтік)
Дарынды және талантты.
Бағалау.
Ламинат әдісі арқылы
Не ұнады,не нәрсені жақсарту керек,маған ұнады,бірақ келесі жолы .....сияқты комментарийларын айтады.
.
Жаңа әдіс-тәсіл
3 тапсырма
Флипчарт
Интербелсенді тақтада мақал-мәтелдер берілген. Көп нүктенің орнына сандықтан керекті сөзді алып қою керек.
Керекті сөздерді қойып,мақал-мәтелдерді толығымен оқиды,мағынасын ашады. Орыс тілінен баламасын келтіреді.
Қазақ мақа-мәтелдердің сөздерінің түсініп,мақал-мәтелдің негізгі ойын аша білуге дағдыланады.
АКТ
Бағалау
Смайликтер арқылы
ІҮ Сабақты қорытындылау
(жинақтау)
Эссе
Бақылайды
Тақтада берілген мақал-мәтелдің біреуін таңдап алып,сол тақырып бойынша эссе жазады.
Эссе жазу барысында алған білімдерін жинақтап жүйелейді.
Дарынды және талантты
Жас ерекшеліктеріне сай
Бағалау
Критерий бойынша
Бағалау критерийлерін таратамын
Бір-бірін бағалайды.
Ү.Үйге тапсырма;
1 мин
СТО
ҮІ Рефлексия
Кері байланыс
2 мин
Кері байланыс парақтарын таратамын.
Оқушылар кері байланыс парақтарын толтырады. «Маған ұнағаны,менің көңіл-күйім тамаша,бүгін мен нені үйрендім,бүгін алғаным көп,тәжірибемде қолданамын,менде қалған сұрақ»
Сабақта жақсы меңгерген және қиындыққа түскен кезеңдерді анықтай алады.