Пәні: Қазақ тілі Сынып: 6 «Б» Пән мұғалімі: Д. С. Сламбек
Тақырыбы: Қолөнер үйірмесі
Мақсаты: Қолөнер үйірмесі туралы біледі және оларды өмірде қолдануға үйренеді.
Міндеті: Қолөнер үйірмесінің өзіне тән ерекшеліктері туралы айта алу, берілген заттармен бір нәрсе жасай алу, деректермен жұмыс істеу қабілеттерін дамыту.
Сабақ түрі: Жаңа сабақты меңгерту
Құрал-жабдықтар: лента, әр түрлі маталар, бисер, сіріңке таяқшалары, маркер, постер, интербелсенді тақта.
Әдіс-тәсілдері: СТО, Диалогті оқыту, « Сұрақты ұстап ал» , «Тақырыптық түйінді сөздер», «Сөздер банкісі» әдісі, жеке жұмыс, топпен, жұппен.
Күтілетін нәтиже: Жаңа әдіс-тәсілдерді қолдана алады.Оқушылар өздерін бағалайды, оқушылар бір-бірінің жауаптарын талқылайды, оқыту үрдісін түсінеді.
Сабақ кезеңдері Уақыт
Мұғалім іс-әрекеті
Оқушы іс-әрекеті
Ұйымдастыру түрі
Бағалау
Қолданылатын модуль
Үй тапсырмасы
Білу.
Тақырыпқа шығу.
3 мин
5 мин.
« Сұрақты ұстап ал» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру.Оқушылармен бірге менде мақал-мәтел айту арқылы жаңа тақырыпқа шығамыз.
Негізгі сөзді атамай тақырыпқа қатысты сөздерді атау арқылы жаңа тақырыпқа шығу.Интербелсенді тақтаға қолөнер жұмысы үлгілерінің және қолөнерге қажетті құралдардың суреттерін бейнелеп, атауларын жазып қоямын.
1-тапсырма.
Фасольді қапшықты ұстап алу арқылы тіл туралы жаттаған мақал- мәтелдерді айтып беру. Интербелсенді тақтадан қолөнер жұмысы үлгілерінің және қолөнерге қажетті құралдардың суреттерін тамашалап, атауларымен танысып, барлығына ортақ сөзді табу үшін ойлану.
Жеке
Топпен
Өзін-өзі бағалау
Тақтаға бағалау парағын іліп қою керек. Қойған бағасын дәлелдейді
АКТ
СТО
Түсіну
10 мин.
«Тақырыптық түйінді сөздер» әдісі арқылы бүгінгі тақырыпқа қатысты сөздермен танысу.
2-тапсырма.Мәтінді оқу, талдау.
Бір-біріне сұрақ дайындасын.
«Сөздер банкісінен» тақырыпқа қатысты сөздерді теріп алу.
Жеке.
Жұппен.
Топтық
Шапалақ арқылы бағалау ( 5рет соқса, жақсы. 4 рет соқса, орташа, 3 рет соқса, төмен)
СТО
Оқытудағы жаңа әдіс- тәсілдер.
Қолдану.
5мин.
Жауабы тақтада тұрады.
3-тапсырма. Берілген мәтіннен сын есімдердің теріп жазу.
Жұппен.
Өздері бағалайды.
Критерийі тақтаға жазу керек.
Талдау.
7 мин.
Төрт топқа төрт түрлі заттың суретін беремін. Сол заттардың ерекшеліктерін, қолдану аясы бойынша оқушылар сипаттайды. ( суретте ағаш, ою, саз, жіптер)
4- тапсырма. Оқушылар конверттен алған суретке сипаттама береді.
Топпен,
Топтық бағалау.
Дарынды және талантты. Басқаршы мен көшбасшылық.
Жинақтау
10 мин.
Берілген түрлі материалдар бойынша нақты зат жасау. (бисер, лента,сіріңке таяқшасы, түрлі-түсті мата)
5- тапсырма. Берілген заттарды қолдана отырып, бір зат жасап шығару, қорғау.
Топпен.
Бармақпен бағалау
СТО. Дарынды және талантты Басқаршы мен көшбасшылық. Оқытудағы жаңа әдіс- тәсілдер.
Бағалау.
5 мин
Бағыт беруші.
Оқушылардың жасаған заттарынан көрме ұйымдастыру және оларды аукционға қою.Аукционнан сатып алуын дәлелдеу.
Жеке, жұппен
Бірін –бірі бағалау
ТжД
Бағалау: Үй тапсырмасы: Қолөнер тақырыбына шағын шығарма жазу.