Әдеби тілдің нормалары сабақ жоспары

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Күні:

Пәні: қазақ тілі

Сыныбы: 7 «а,б» сынып

Сабақтың тақырыбы: Әдеби тіл нормалары

Сабақтың мақсаты.

білімділік – әдеби тіл туралы түсініктерін қалыптастыру , оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру;

дамытушылық – оқушылардың ой-өрісін,сана-сезімін,белсенді ойлау дағдыларын жандандырып,білімін дамыту,сауаттылыққа баулу,сабаққа ынталандыру;

тәрбиелік – ұқыптылыққа, шапшаңдыққа,көркем жазуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: дәстүрлі

Сабақтың типі: Блум таксономиясы

Сабақтың көрнекілігі: сызбалар , түрлі-түсті қағаздар, бағдаршам, дидақтикалық материалдар

Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру,сұрақ-жауап, іздендіру

Пәнаралық байланыс: әдебиет

Сабақтың барысы.

Оқушылармен амандасу,түгелдеу.Оқу құралдарын тексеру және сыныптың тазалығына көңіл бөлу. Балалар бүгін Ахмет атамыздың туылған күні. Оқушылардың зейінін А.Байтұрсынұлының «Оқуға шақыру» өлеңі арқылы сабаққа аудару.


Балалар оқуға бар жатпа қарап

Жуынып киініңдер шапшаңырақ

Шақырды тауық мана әлдеқашан

Қарап тұр терезеден күн жылтырап


Адам да, ұшқан құс та, жүрген аң да, 
Жұмыссыз тек тұрған жоқ ешбір жан да: 
Кішкене қоңыз да жүр жүгін сүйреп, 
Барады аралар да ұшып балға. 


Амандасады, кезекші өз баяндамасын жасайды.

Білу

Үй тапсырмасын тексеру.

  1. Қазақ тілі қашан мемлекеттік мәртебе алды?

  2. Әдеби тіл нешеге бөлінеді?

  3. Әдеби тілдің неше нормасы бар?


Дәптерлерінен үйге берілген «Тіл - қазына» тақырыбына жазып келген эсселерін оқиды.

Сұрақтарға жауап береді.

Түсіну

Дайын схема беріледі. Жаңа тақырыпты осы сызбаға жүйелеп түсіру тапсырылады.

Схеманы сынып болып толтрады., талқылайды. Өз беттерінше жаңа сабақты түсінеді.

Қолдану

Кітаппен жұмыс

5-жаттығу

Орфоэпиялық сөздік түсіндірмесіне сүйене жазылғын мәтінді оқып шыққан соң дыбыс үндестігін еске түсіре отырып, өз мысалдарыңды жазыңдар.

8-жаттығу. Диалект сөздерді бір бағанға, әдеби тілге жататын сөздерді бір бағанға жазу.

Талдау жұмысы:

Сатылай кешенді морфологиялық талдау

Ожаудың

Екі құрамнан тұрады

Тұлғасына қарай: негізгі

Құрылысына қарай: дара

Бір лек. , екі гр мағ. Бар

Лек. мағ: су алып ішетін, тамақ құюға арналған шұңғыл ыдыс.

1 гр.м. : зат есім

2 гр. м.: ілік септігі

Мағ. қарай:

деректі

жалпы

жансыз

Оқулықпен жұмыс жасайды. Дәптерге жазады.







Талдау жұмысын жасау арқылы қазақ тілінің салалары бойынша алған білімдерін нығайтады.

Талдау, жинақтау

Проблемалық сұрақ:

Тіліміз шұбарланбай өз көркемдігін сақтап қалу үшін не жасау керек?

Эссе жазу.


Сұраққа эссе жазу арқылы жауап табады. Ой қоытынды жасайды.

Рефлексия

Traffik lights «Бағдаршам»


Сабаққта кері байланыс орнатылады.

Бағалау

Үйге тапсырма: 7-жаттығу.

Смайликтер арқылы бағалау

Үй тапсырмасы күнделіктеріне жазып алады.