Тақырыбы: Роботтың қолын қозғалту: Орташа Мотордың блогы.
Изтурганова Светлана
№21 мектептің информатика пәнінің мұғалімі
Ақтау қаласы, Маңғыстау облысы
Күні: Сыныбы:
Сабақтың
тақырыбы
2.3. Роботтың қолын қозғалту: Орташа Мотордың блогы.
Мақсаты
Мақсаты: Оқушыларға Роботтың қолын қозғалту: Орташа Мотордың блогы жобасын жасауды меңгерту және оны практикада қолдана білуге дағдыландыру.Оқушылардың қоғамға деген өзіндік көзқарастарының қалыптасуына ықпал ету
Күтілетін
нәтижелер
Топтық жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, диалогтік қарым-қатынаста тыңдау және сөйлеу әдебіне көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді, сыни көзқарасын білдіру арқылы сөз байлығы молаяды, өз бетінше ізденіп, жоба қорғауға үйренеді.
Сабақтың түрі
Жаңа білімді меңгерту
Пәнаралық байланыс
Математика, информатика
Қолданылатын әдістер
Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолданамын: қызығушылығын ояту, мағынаны ашу, « Жоба қорғау технологиясы», БЛУМ таксономиясы, АКТ, талантты және дарынды балалардың сабақты терең меңгерулеріне ықпал жасаймын. Білім беру үшін және оқуды бағалау тәсілдері бойынша жиынтық бағалау, көшбасшы.
Керекті жабдықтар
Оқулық, интербелсенді тақта, семантикалық карта, кеспеқағаздар, ватман, стикер, маркер т.б.
Сабақтың барысы:
Сабақ
кезеңдері
Уақыт
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Кіріспе
1 мин
3 мин
Ұйымдастыру
Топқа бөлу 1,2,3 деп санау арқылы топқа бөлу
Психологиялық ахуал туғызу өз бойындағы жақсы қасиеттерді айтып шығу.
2.Үй тапсырмасын тексеру.
Оқушылардың өткен білімдерін тексеру үшін, топтар бір біріне сұрақтар қояды. Жауап парағы арқылы көршіңді тексер.
Оқушылар санау арқылы үш топқа бөлінеді
Оқушылар, бір-біріне жақсы қасиеттерін айтады.
Оқушылар жұппен бір-бірін жауап парағы арқылы тексеріп, бағалайды.
Тұсаукесер
2 мин
«Сыни тұрғыдан ойлау» арқылы жұмыс жүргізеді. Тақтадан бірнеше суреттерді көрсету арқылы оқушылардың көзқарастарын ескере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашу.
Оқушылар өз жауаптарын айтады.
Негізгі бөлім
Білу
5 минут
Мотордың орташа блогы (Рис 1) орталық моторды басқару үшін қажет. Сіз білетіндей, өткен сабақтарда біз орташа моторды роботтың қолына қосқан болатынбыз.
Біздің мақсатымыз:
Қазір орташа мотордың көмегімен роботтың қолын жоғары және төмен қозғалтамыз.
[pic]
Оқушылар нұсқаулықты дәптерлеріне жазып алады.
Түсіну
5 мин
Мақсаты:Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау.
Алдыңғы жобаңызды ашыңыз. «Srednii_Motor» атты бағдарламаны құрыңыз.
Жаңа бағдарламаны құру үшін төмендегі тапсырмаларды орындаңыз:
1. «+» батырмасын басыңыз. Ол проектке Бағдарламаны қосу (Add Program/Experiment) дегенді білдіреді.
Жаңа бағдарламада СТАРТ блогы бар.
[pic]
Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды. Әр топтан бір оқушы баяндайды.
Қолдану
5 мин
Мақсаты:
Алған теориялық білімді практикада қолдана білу.
2. «Program» сөзіне екі рет басыңыз.
3. «Srednii_Motor» деген жаңа атау жазып, Enter пернесін басыңыз.
[pic]
[pic]
Қолды түсіру үшін бізге Орталша мотор блогы керек.»
Бағдарламалау палитрасынан Орташа моторды таңдаңыз.
Оны СТАРТ блогына қосыңыз.
[pic]
[pic]
Оқушылар нұсқаулық бойынша тапсырмаларды орындайды.
Тарату
5 мин
Мақсаты: Әр топ орындаған жұмыстарын ортаға салу өз ойларымен бөлісу
Әр топ өз жұмыстарын қорғап шығады.
Жинақтау
8 мин
Мақсаты:
Оқушылардың салыстыру және ажырата алуын қадағалау
Робот дөңгелегі 480 градусқа айналу үшін қанша рет айналым жасау керек?
Робот дөңгелегі 53 градусқа айналу үшін қанша рет айналым жасау керек?
Робот дөңгелегі 8.7 айналым жасау үшін қанша градусқа айналу керек?
Робот дөңгелегі 2.6 айналым жасау үшін қанша градусқа айналу керек?
Оқушылар сұрақтарға жауап бередң
Оқушылар топ ішінде өздерін бағалайды.
Қорытынды
Рефлексия
6 мин
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін қағаздан қиылған саусақтың ішіне жазып шығу
Саусақтың ішіне өз ойларын жазып, плакатқа іледі.
Үйге тапсырма
1мин
Жаңа сабақ бойынша түсініктерін қайталау, алған білімдерін практикажүзінде тағы да қайталап орындау.
Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.
Бағалау
2 мин
Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды.
Оқушылар бағалау критерийлер арқылы топтағы көршілестерін бағалайды.