Өсімдіктер әлемі адамның қамқорлығына мұқтаж.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...



Пән: Дүниетану

Сынып: 3 «ә»

Сабақтың тақырыбы: Өсімдіктер әлемі адамның қамқорлығына мұқтаж.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:

Өсімдіктің адам өміріне,Адамның өсімдік тіршілігіне тікелей қажеттілігін, қамқор болуын түсіндіру.

Дамытушылығы:

Оқушылардың өз бетімен іздену жұмыстарына,есте сақтау қабілетін, жеке тұлғаны шығармашылықпен баулу.

Тәрбиелік:Табиғаттқа қамқор болуға ,таза ұстауға баулу.

Технологиясы: Интерактивтік сабақ

Әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап,

салыстыру,талдау,зерттеу,дербес,жұппен,топтық.

Пәнаралық байланыс: Ана тілі, Бейнелеу, Қазақ тілі.

Сабақтың барысы:Ұйымдастыру кезеңі.Қызығушылығын ояту.

-Сәлеметсіңдер ме?

-Бүгінгі көңіл- күйдерің қалай?

-Қонақтарымызбен амандасып өтейік.

-Үйге қандай тапсырмалар берілді?

Интерактивтік тақтамен жұмыс /Өсімдік суреттері/

Үй тапсырмасын қайталау:

1.Бір жылдық өсімдіктерді ата.

2. Екі жылдық өсімдіктерді ата.

3. Мәдени өсімдіктерді ата.

4.Улы өсімдіктерге ата.

Бүгін бізде 4 орталық бар олар

Дүниетану орталығы,Ана тілі орталығы,

Бейнелеу өнері орталығы,Қазақ тілі орталығы.

І Мағыныны таныту:

Ана тілі оралығы:

-Балалар мына көрніске назар аударайық:Сахналық көрніс:/Музыка/

Даламыз қандай тамаша! Ауамыз кең.

Қызығамын айнала

Қуанамын далама

Табиғатым тамаша

Сырласайық жараса.

Адамдар ежелден өсімдіктің сан түрін пайдаланып келеді,пайдалана береді де. Бірақта қазіргі заманда заводтардың фабрикалардың машиналардың көптігнен ауамыз ластанып, гүлдеріміз солып,даламыз ақ тақырға айналып барды.

Музыка үні:

/ Күннің бетін қара бұл жауып,Гүлдердің бастары салбырап,айналаны қара түнек басады. /

А/

Балалар сендер мына көрністен не ұқтыңдар?

Қалай ойлайсыңдар адам-табиғат байланыстыма?

Қандай қорытынды шығаруға болады.

-Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай?

-Бүгін қандай мақсат қоямыз?

ІІ

Оқулықтың 91-бетін ашып мәтінмен танысайық.

Дүниетану ораталығы:

1.Мәтінді түсініп оқы.

2. Қандай Қазақстанда қорықтар бар?Ол не үшін құрылған?

3.Олар немен қорғалған?


Ана тілінен орталығы:

1.Мәтінді түсініп оқы.

2.Дәрілік өсімдіктер жөнінде не білесің,қолдандың ба? Қалай?

3.Ана тілінен өсімдікке байланысты қандай әңгіме оқыдың үзінді келтір:

Сергіту сәті:


Қазақ тілі орталығы:

1. 1.Мәтінді түсініп оқы.

2.Өсімдікке байланысты теңеулер тап.

3.Мәтінен бір сөзді септе, сурет бойынша сөйлем құра, сөйлем мүшесіне талда.


Бейнелеу өнері орталығы:

1.Мәтінді түсініп оқы.

2. Қызыл кітап жөнінде не айтуға болады?

енген өсімдіктерді ата? Олар қалай қорғалған.

3. Қызыл кітапқа енген өсімдіктерді ата, суретін сал.

ІІІ. Эссе жаз.

R; Нені өттік нені алдың?


Бағалау парағы Үйге тапсырма: 91-бет оқып, Табиғатым-тағдырым сурет салу.



Дүниетану ораталығы:


Р/с

Аты-жөні

Үй /тап

Сұр-жап

бал

бал

бал

Баға

1








2








3








4








5









Қ.Р.Конституциясы

1995 жылы 15 шілдеде қабылданған «Қоршаған ортаны қорғау туралы» Қ.Р. заңы табиғатты қорғау заңы болып табылады.


Қазақстан табиғатты қорғау қызмтін реттейтін арнайы кодекстер бар.2003 жылы 20 маусымда «Жер кодексі», 2003 жылы 9 шілдеде «Су кодексі», 2003 жылы 8 шілдеде«Орман кодексі»

















[pic]



[pic]




Дайындаған:

Батыргужинова Дилара Жеңісқызы


















2015/16 оқу жылы