[pic]
7 – сынып Пән мұғалімі: №167 жалпы білім беретін мектептің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Шормақова Балжан Ботанқызы
Сабақтың тақырыбы:
Шылаудан өткенді қайталау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Шылау сөзден өткенді еске түсіре отырып, шылаулар тақырыбын қорытындылап, пысықтау; тақырыпты толық деңгейде қабылдауға ықпал ету, теорияны практикамен ұштастыруын қалыптастыру.
2. Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, сыни ойлауға баулу, топтық жұмысқа, өз ойын еркін жеткізуге, өтілген тақырыптан үйренгенін саралауға қалыптастыру.
Тәрбиелік: Өнер-білімге, білімді болуға, ана тілін құрметтеуге, бір-бірін сыйлай білуге тәрбиелеу.
Оқыту нәтижесі:
Шылаулар тақырыбын қорытындылау,салыстыру;
Мысал келтіріп, олардың жасалуын ажырату;
Шылау сөздерді пайдалана отырып , морфологиялық талдау жүргізу ;
сыни ойлауға дағдыландыру;
Сабақтың барысы:
1-әрекет
Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу.
( Жемісі төгіліп тұрған алма ағашының макетін пайдалана отырып, оқушылардың алма туралы ой, пікірлерін ортаға салу,)
2-әрекет
3-әрекет
4-әрекет
5-әрекет
6-әрекет
7-әрекет
8 – әрекет
9 - әрекет
Қызығушылықты ояту: Алма ағашының жемістерін жинай отырып, шылаулар туралы сұрақтарға жауап беру.
Сұрақтар:
1. Шылау дегеніміз не, басқа сөз таптарынан айырмашылықтары қандай? 2. Септеулік шылауларды басқа шылаулардан қалай ажыратамыз? 3. Жалғаулық шылаулар өз ішінен қандай түрлерге бөлінеді ? 4. Демеулік шылаулардың мағыналық ерекшеліктері мен басқа шылаулардан айырмашылығын ата. 5. Дефис арқылы жазылатын шылаулар.
6. Толық мағыналы сөзден бұрын тұрса-сын есім,кейін тұрса –шылау(ақ) 7. Екі сөзден құралған шектік демеуліктің бірі- одағай, бірі-үндескен демеулік.Ол қай сөз?(Тек қана) 8. Бір жалғаулық екі сөзден біріккен,біріншісі-есімше түріндегі көмекші етістік,екінші сөзі-жіктеу есімдігі. (дегенмен) 9. Сан есім мен сын есімнен құралған шылау шылаудың қай тобына жатады Мысал айт.(Бір+ақ)
Топтастыру стратегиясы: Интерактивті тақтамен жұмыс.
[pic]
I топ Семантикалық карта
II топ Септеулік шылауларды сөздермен сәйкестендіру
Отан дейін Қалаға туралы Ғылым үшін Сенімен бірге Сонымен кейін Түстен соң Сабақтан арқылы Мұғалім қатар
III топ
Көп нүктенің орнына тиісті демеулік шылауларын қойыңыз.
Емес, түгіл, ше, мыс, әсіресе, ғана, ме, жоқ, тек, ау.
1. Ол өзіне .................... сенеді.
2. Орал тәттіні жақсы көреді, .................. тортты ұнатады.
3. Бұл .................. басы ғана, қызық ертең басталады.
4. Жаным - ..........., не айтып тұрсың?
5. Мына көлік жүре ......... екен?
6. Олар ............. ?
7. Ғалымдар солай айтыпты- ....... .x
8. Кіші .................. үлкеннің өзі қызығып кетті.
9. Олай болған ............. .
10. Кітаптар балалардікі ......... .
Сөз таптарына талдау.
Ұстаз шәкіртіне талмайтын қанат сыйлайды.
Адам еңбектенумен мақсатына жетеді.
Ана тілін құрметтемеу-ештеңені сыйламау деген сөз.
Абай қорықтың шетінде бір қыратқа таман шығып тұр еді.Абай келген сайын олардың сабақтарын сұрастырып жүретін.Мезгіл кешеуілдеп кетті,амалсыз қонуға тура келеді.
338-жаттығу. Шылауларды тауып, мағынасы мен қызметіне қарай ажырату.
Суреттер мен шылауларды байланыстырып сөйлем құраңдар.
[pic] _____ [pic] _____ маған жақсы оқы деп айтады.
[pic] ______ [pic] қазіргі заманғы қажетті мамандықтар.
[pic] ___________ шешен болсам ________ !
Кеше күн _______ [pic] , ________ [pic] болды, сондықтан біз табиғатты тамашалауға шыға алмадық.
Сенде [pic] _______ [pic] бар ____ ?
Ой толғаныс І топ «Алма бағында» тақырыбында әңгіме құрау. ІІ топ Шылау сөздерді пайдалана отырып, диалог құрау. ІІІ топ Синквейн. Шылау тақырыбына 5 жолды өлең.
Бағалау. Әрбір топтың спикері топ мүшелерін жауаптарына қарай бағалап шығады.
Оқуға арналған тапсырмалар
Үйге тапсырма : 1. Көркем әдебиеттен 5 cөйлем жазу,талдау. 2. Шылау сөздерді пайдалана отырып өлең шығару.