Қазақ тілі пәнінен ашық сабақ Толықтауыш

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Бекітемін_________

Сабақ жоспары

Күні: 24.10.2016ж.

Пәні: қазақ тілі

Сынып: 8«Ә»

Сабақтың тақырыбы: Толықтауыш

Мақсаттары:

Тәрбиелік: ана тілін құрметтеуге,ұқыптылыққа,ұйымшылдыққа,тазалыққа тәрбиеленеді.

Білімділік: толықтауыш және оның жасалу жолымен,түрлерімен танысады.

Дамытушылық: ойын арқылы ойлау,есте сақтау,шығармашылық қабілеттері дамиды.

Күтілетін нәтиже: оқушылар шығармашылық қабілеттерін жетілдіреді,топпен жұмыс істей білу дағдылары дамиды.

Көрнекі құралдар: стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары,тест парақшалары,кеспе қағаздар.

Әдіс-тәсілдер: топпен жұмыс,«Ыстық орындық», ойын,тест жұмысы .

Уақыт


Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті


Ұйымдастыру



Қызығу

шылық

тарын ояту

5мин

Үй тапсыр

масын тексеру.

48-жаттығу 61-62-беттер.

Әр топтан 1 оқушыны шығарып сабақ сұрау «Ыстық орындық» әдісі



Оқушылармен сәлемдесу.Сабақтың мақсат-міндеттерімен таныстыру.

Психологиялық ахуал орнату.

-Көңіл-күйлерің қалай?

Топқа бөлу.

Мұғаліммен сәлемдеседі.

Топпен жұмыс жасайды.


Түсіну

15мин

Жаңа сабақтың тақырыбы айтылады.


46-жаттығу. Тура және жанама толықтауыштарды табыңдар.






Толықтауыш

Толықтауыш тұрлаусыз мүшелердің бірі.

Толықтауыш деп баяндауыш білдіретін амал-әрекеті,іс-оқиғаны заттық мағына жағынан толықтыру үшін жұмсалатын сөйлем мүшесін атаймыз.

Толықтауыш көбінесе баяндауышпен байланысқа түседі.


Топпен жұмыс.

Оқушылар өздіктерінен мәтінді оқып, бір-бірімен талқылайды. Сұрақтар қояды.

Жаттығу жұмысын орындайды. Тақтаға шығып қорғайды.


Қолдану

5мин

«Ізденген ақыл» ойыны

1-топ Толықтауыш,сұрақтары

2-топ

Тура және жанама толықтауыш

3-топ

Дара,күрделі,үйірлі толықтауыш


Топтарға тапсырма беремін. Тәжірибенің орындалуын, сапалық нәтижесін айтамын.

Оқушылар жұмыс жасайды, түсіндіреді, Постермен айтады.

Сергіту сәті

5мин

«Топқа саяхат» әр топтан 1 оқушы басқа топқа қонаққа барады.

Тапсырма береді.

Топтар өзіне келген оқушыға түсінбеген сұрағы болса түсіндіреді.

Талдау

4 мин

Әр топқа деңгейлік тапсырмаларды тест түрінде беріледі.


Топ жетекшілеріне топ мүшелерін бағалау үшін критерийлер беріледі.

Оқушылар тест шешіп, критерий арқылы топ жетекшісі топ мүшелерін бағалайды, топ жетекшісін топ мүшелерінің бірі бағалайды.


Жинақтау

5 мин

«Сөздер сөйлесін» Әңгіме жазу

1-топ мейірімділік

2-топ адамгершілік

3-топ имандылық

Тарау бойынша білімдерін жинақтау үшін әр топқа тапсырмалар таратылады, тақырып арқылы әңгіме жазу тапсырылады.

Әр топ өзара тақырыпқа қатысты шағын әңгіме жаза отырып өз ойларын жинақтайы ортаға шығып әңгімелерін оқиды.

Бағалау

3 мин

Критерилері:

Үй тапсырмасы бойынша;

Жаттығу жұмысы;

Тапсырма

Топқа саяхат

Тест;

Әңгіме жазу



Оқушыларды мадақтау арқылы және ынталандыра отырып бағалаймын. Олардың топқа берген бағаларын тыңдаймын. Жалпы бағасын шығарамын.

Өзін өзі топпен бағалайды.

Оқушылар алдарына берілген бағалау парағын толтырады. Тақтаға шығып топқа баға береді. Ал қасындағылардың бағаларын ауызша айтады.

Рефлексия

2 мин

Стикерлер таратылады.

1.Бүгін мен не үйрендім?

2.Сабақтан алған әсерім?

3.Бүгінгі көңіл-күйім?

Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну

Ұсынылған стикерді толтыру

Үйге тапсырма

1мин

47-жаттығу

Түсіндіру

Күнделіктеріне жазады.













Тест


1.Толықтауыштың байланысу түрі

А.қабысу,жанасу

Ә.меңгеру,жанасу

Б.матасу,меңгеру


2.Сөйлесуге уақыт жоқ. Толықтауыштың түрі

А.Жанама

Ә.Тура


3.Тура толықтауыштың сұрақтары

А.кімге,неге?

Ә.кімді,нені?

Б.кімнен,неден?


4.Жанама толықтауыштың сұрақтары

А.кіммен,немен?

Ә.кімді,нені?

Б.кім,не?






























Бағалау парақшасы


Топтар

1-топ

2-топ

3-топ

1.Үй тапсырмасы

«Ыстық орындық»






2.Жаттығу жұмысы

Постер






3. «Ізденген ақыл»ойыны

Постер






4.Топқа саяхат






5.Тест






6. «Сөздер сөйлесін» әңгіме жазу