ҮЛГЕРІМІ ТӨМЕН ОҚУШЫЛАРМЕН ЖҮРГІЗІЛЕТІН ЖҰМЫС
МАҚСАТЫ:
1.Пән бойынша оқушының білімін дамыту, сабақ үлгерімін жақсарту.
2.Оқушының жекелеме тапсырмалар арқылы пәнге қызығушылығын ояту.
3.Сабаққа белсенді қатысуын қамтамасыз ете отырып, шығармашылықпен ойлау, есте сақтау қабілеттерін жетілдіру.
4.Оқушыларды әдеби мәдениетке баули отырып, математика жайлы, рухани дүниесін байыту, есеп шығаруға, негізгі ойды табуға, ой қорытындысын табуға, ізденісіміз, ұлтжанды дара тұлға тәрбиелеу.
КІРІСПЕ
Бала тәрбиесі қай заманның, қай қоғамның болсын ойшылдары мен зерделі зиялыларын толассыз толғанысқа, үздіксіз ізденіске түсірген ізгі мұрат екені даусыз.
Балаға берілетін алғашқы тәрбие ата-анасын, туған-туысқандарын, жолдасын сыйлаудан басталады, себебі ата-анасын сыйламайтын жолдасына да, қоғамға да пайда келтіре алмайды, ал қоғамға пайда келтіре алмаса бұл тәрбие одан әрі шиеленісіп, ақыры үлгермеуші балаларға әкеп соқтырады.
Әрине үлгермеуші балалардың пайда болуы көптеген үлгермеуші себептерге байланысты.
Психологгар мен педагогтардың зерттеулері бойынша баланың шығуына үш фактор себепші болады екен.
Біріншіден, бұған қоғамдық жағдай мен өмірдегі тұрмыс жағдайы себепші болады.
Екіншіден, балалардың мінез- құлқындағы жағымсыз ерекшеліктері мен психикасының өзгеше қалыптасуынан немесе қалыпты нормадан ауытқуы.
Үшінщіден, педагогикалық тәрбиенің дұрыс болмауы.
«Үлгермеуші балаларды қалай тәрбиелеуге болады?» деген өзіме қоя отырып мынадай жұмыс жоспарын жасадым.
1.Ата – анасымен әңгіме.
Балаңыздың жүріс – тұрысына, оқуына көңіліңіз тола ма?
Сізді не қиналдырады, сіз оған қалай көмектесесіз?
Ол үйде не істейді, сізге қалай көмектеседі?
Сіз қалай көмектесесіз?
2.Үлгерімі төмен оқушылармен жүргізілетін әңгіме.
3.Сынып жетекшісімен әңгіме.
Бұл оқушының үлгермеуі неден тұрады?
Қандай жұмыс түрін қолданасың? Оның нәтижесі бар ма?
Оқушының үйдегі тәртібі қандай?
Оқушының мектептегі тәртібі қандай?
Қатарға мқосылады деп ойлайсың ба?
4.Мұғалімдермен әңгіме
жүріс – тұрысы қандай?
оған сіздің берген ақыл – кеңесіңіз?
Үлгерімі төмен балаларды болдырмау үшін әсіресе бастауыш сыныптарда ата – анамен және ұстазбен шәкірт арасында тартыс тумауы қажет. "Егер бала бұзақы болса, онда оған бала кінәлі емес. Педагогикалық әдістер кінәлі" деген А.С.Макаренко.
Олай болса мұғалім,
сабағын жан-жақты даярлану арқылы саналы,
тиімді қызғылықты етіп өткізсе, оқушылар
сабаққа зейін аударады да, басқа нәрсеге көңіл бөлмейді.
шәлкем-шалыстығының себебін анықтап көз жеткізіп
алып барып, шара мен жазаны соған лайықтап қолдану керек.
Үшіншіден, мұғалім шыншыл, әділетті болуы керек.
Төртіншіден, ұстаз кекшіл болмай, кеңпейілді, кешірімді,
мейірімді, сабырлы, ұстамды болғаны жөн.
ҮЛГЕРМЕУШІ ОҚУШЫЛАРМЕН ЖҰМЫС ЖАСАУ БАРЫСЫ:
Әрбір сабақты жан-жақты дамыта оқыту.
Оқушы бойында қызығұшылығын ояту және қалыптастыру.
Оқушымен жеке жұмыс жасау.
Үй тапсырмаларының арнайы дайындалуы.
Ата-аналармен байланысты күшейту.
Үлгермеуші оқушылардың жауапкершілігін арттыруда сынып ұжымының ықпал етуіне жағдай жасау.
2016-2017 оқу жылына арналған оқу үлгерімі
төмен оқушыларымен жұмыс жоспары
Қазан Қаңтар
Ақпан
Наурыз
«Теңдік» және «теңсіздік»
«Теңдік» және «теңсіздік» ұғымдарына дайындық ретінде заттардың екі тобын салыстыру.
6
Мамыр
Қосу және азайту
Қосу және азайту амалдарын оқытып үйретуге, сондай – ақ сан ұғымын анықтауға тірек білім болып табылатын заттардың екі тобын біріктіру және топтан бірнеше затты бөліп алуға үйрету.
7
Қараша
Қантар
Ақпан
Наурыз
Мамыр
«Шама» және «сан»
«Шама» және «сан» ұғымдарын оқытуға дайыңдық ретіндегі заттардың ұзындықтарын салыстыру, заттың, кесіндінің ұзындығын өлшеу және өлшем бірлігі - 1 см-ді енгізу сияқты ұғымдарды меңгеру.
8
Қараша
Қаңтар
Ақпан
Наурыз
Мамыр
Қарапайым геометтриялық фигуралар
Геометриялық фигуралардың қарапайым түрлері, заттардың бір - біріне қатысты орналасуымен және амалдар мен әрекетің өту ретімен кеңінен таныстыру.
9
Желтоқсан
Қаңтар
Ақпан
Наурыз
Мамыр
Бүтін және бөлшек
Бүтін және бөлшек ұғымдарына дайындық ретінде фигураны бөлшектерге бөлу және оны бөлшектерден құрастыру біліктерін қалыптастыру.
10
Үнемі
Дәптермен жұмыс істеу
Дәптермен жұмыс істеу: оның беттерін шамалай алу, жаза білуге дайындық ретінде қарапайым элементтерді жазуға үйрету.
ҮЛГЕРІМІ ТӨМЕН ОҚУШЫЛАРҒА
АРНАЛҒАН ЖЕКЕ ЖҰМЫС ЖОСПАРЫ
2016-2017 ОҚУ ЖЫЛЫ
- №
ЖЕКЕ ЖҰМЫС ЖҮРГІЗУДІҢ ТАҚЫРЫПТАРЫ
Сағат
ЖҰМЫСТЫҢ ТҮРІ
МЕРЗІМІ
I-жартыжылдық
16сағ
I-ТОҚСАН
8сағ
1
Арифметикалық амалдар қолдану
1сағ
Дәріс
2
Арифметикалық амалдар қолдану
1сағ
Есептер шығару
3
Логикалық есептер
1сағ
Дәріс
4
Логикалық есептер
1сағ
Есептер шығару
5
Теңдеу шешу, өрнекті ықшамдау
1сағ
Дәріс
6
Теңдеу шешу, өрнекті ықшамдау
1сағ
Есептер шығару
7
Өрнектің мәнін табу
1сағ
Дәріс
8
Өрнектің мәнін табу
1сағ
Есептер шығару
II-ТОҚСАН
8сағ
9
Прапортция
1сағ
Дәріс
10
Прапорция
1сағ
Есептер шығару
11
Жуықтау.
1сағ
Дәріс
12
Жуықтау.
1сағ
Есептер шығару
13
Таңбалары қарама-қарсы сандарға амалдар қолдану.
1сағ
Дәріс
14
Таңбалары қарама-қарсы сандарға амалдар қолдану.
1сағ
Есептер шығару
15
Логикалық есептер
1сағ
Дәріс
16
Логикалық есептер
1сағ
Есептер шығару
II-жартыжылдық
III-ТОҚСАН
10сағ
17
Функция
1сағ
Дәріс
18
Функция
1сағ
Есептер шығару
19
Логикалық есептер
1сағ
Есептер шығару
20
Логикалық есептер
1сағ
Есептер шығару
21
Теңсіздіктерді шешу,сан аралықтары.
1сағ
Дәріс
22
Теңсіздіктерді шешу,сан аралықтары.
1сағ
Есептер шығару
23
Таңбалар ережесі
1сағ
Дәріс
24
Таңбалар ережесі
1сағ
Есептер шығару
25
Натурал, бүтін көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері
1сағ
Дәріс
26
Натурал, бүтін көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері
1сағ
Есептер шығару
IV-ТОҚСАН
8сағ
27
Логикалық есептер
1сағ
Есептер шығару
28
Логикалық есептер
1сағ
Есептер шығару
29
Бір мүше, копмүшеге амалдар қолдану
1сағ
Дәріс
30
Бір мүше, копмүшеге амалдар қолдану
1сағ
Есептер шығару
31
Екі өрнектің квадыраттарының айырымының формуласы
1сағ
Дәріс
32
Екі өрнектің квадыраттарының айырымының формуласы
1сағ
Есептер шығару
33
Логикалық есептер
1сағ
Есептер шығару
34
Логикалық есептер
1сағ
Есептер шығару
Пән мұғалімі: Рысхожин Азамат Мерболатович
ҮЛГЕРМЕУШІ ОҚУШЫЛАРМЕН ЖҰМЫС ЖАСАУ ЖОСПАРЫ
Сабақ үстінде үлгермеуші оқушыларға көмек беру.
Сабақ барысында тақырыптық көрнекі құралдарды пайдалану.
Оқушыны бағалауда мақтау, мадақтау сөздер арқылы ынта ықыласын арттыру.
Жаңа сабақты түсіндіру барысында
Тақырыпты меңгертуге қызығушылығын арттыру.
Сабақ түсіндіру барысында үлгермеуші оқушыларға сұрақтар қою арқылы тақырыпты қаншалықты меңгергенін байқау.
Үлгермеуші оқушыларды қандайда бір приборлар жасауда және тәжірибе өткізуде көмекші ретінде іске тарту.
Үздік оқушылардың айтқан түсіндірмелеріне үлгермеушілердің өз пікірін білдіруге және нәтиже шығаруға жағдай туғызу.
Жұмыс нәтижесі .
Сабақ барысында
Оқыту деңгейі
Оқушылардың дайындығын бақылау
Үлгермеушілердің өздеріне қиын болып табылған сұрақтарды меңгеруіне қатаң бақылау жасау
Ауызша жауап беруде жазбаша жұмыстарында жіберілген қателеріне сараптама жасау, қателіктерді жоюға назарын аудару, ықпал жасау
Қатыспаған тақырыптарды меңгеруіне бақылау жасау
Тақырыпты немесе тарауды құрастырып болғанда негізгі түсініктермен заңдылықтарды ережелерді қайталау, үлгермеу себептерін анықтау, түсініктер беру
Сабақ барысында міндетті түрде тақырыптың негізгі элементтерін қалай түсінгенін қадағалау
Жаңа сабақты түсіндіру барысында
Тақырыпты қарастыру барысында оқушыларды сұрақтар қойып, оларға жауап алуын жолға қою
Білім алуда қызығушылығын арттыру, қолдау жасау
Сабақ түсіндіру барысында әнбебап тәсілдерді қолдану