Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Жүсіп Баласағұни «Құтты білік»дастаны
Мақсаты: Ұлы ойшыл, ғұлама ақынның өмірі мен шығармашылығын, берілген үзінді бойынша сын тұрғысынан ойлау арқылы пікір айтуға, оны қорғауға дағдыландыру.
Негізгі дерек көздер: интербелсенді тақта, суреттер, үлестірме қағаздар, кітаптар, стикер , электронды оқулық, плакат, маркер
Оқып-үйренудің нәтижесі : Тақырыпқа өзбетінше талдау жасап, мазмұнын ұғынады, екі дүниені салыстыра отырып, сын тұрғысынан ойланады.
уақыты
1
Ұйымдастыру кезеңі
Қолайлы психологиялық жағдай қалыптастыру.
Фигуралар арқылы топқа бөлу.
Үй тапсырмасын сұрау.
Математикалық фигуралар арқылы топқа бөлінеді.
"Хикметтен-болашаққа" тақырыбында жазған эсселерін топта талқылап, ең үздік дегенін оқиды.
Интербелсенді тақта
2мин
4мин
2
Қызығушылықты ояту
Электронды оқулықтан Абайдың 27 қара сөзін тыңдаймыз.
-Адам бойында болу керек ең жақсы қасиетті атаймыз.
Қара сөзде келтірілген қасиеттерді саралай отырып, «Даналық ағашына» әр топ бір қасиетті жазып іледі, мақалмен келтіреді.
Жаңа сабақты ашу.
Сурет, интербелсенді тақта
3мин
3
Мағынаны ажырату
Миға шабуыл
Жиксо әдісі
1-топ. Ж.Баласағұни кім?
2-топ. Құтты білік» дастаны
3-топ. Мақал-мәтелдері.
4-топ. Мұрасын танып білу-ұрпақ міндеті.
«Даналық ағашы»ойыны
Жүргізуші сайлап алып,
әр топ қиын сұрақтар құрастырады. Сандық шаға салып араластырады.
Салыстыру
Өзге ойшылдармен үндестігі
Жаңа тақырыпты өздері оқып, әр топ бір- біріне түсіндіреді.
Сұрақ құрастырады. Жауап береді. Өздері қойылған сұрақ пен жауапты бағалайды.
Абай шығармаларымен ұқсастығы және айырмашылығын талқылайды.
Электронды оқулық, интерактивті тақта, суреттер, оқулық
сандықша
Венн диаграммасы
Бес нәрседен қашық бол,
Бес нәрсеге асық бол.
27мин
Ойтолғаныс
Қорытынды
Үйге тапсырма
Пікірталас
«Ақыл», «Әділет», «Қанағат», «Дәулет» топтары ұстанымдарын белгілейді.
«Қос жазба күнделігі»әдісі
«Дастанда көтерілген мәселе-Адам,оның кемелдену жолдары.Сол жолдардан қажетіме жарайды,жүрегімнің түбіне бойлайды»деп ұнаған ойды түсіреміз.
Бағалау
1.Дастаннан бүгінгі күні қолданылып жүрген мақал мәтелдерді жазып келу
2.Дастаннан қалаған шумақтарын жаттау
Жаңа ақпаратта берілген мәселені сын тұрғысынан ойлайды. Дәлелдемелермен нақтылап, қорғайды.Қарсы сұрақтар қояды.
Парақшаның бір бетіне кітаптағы ойды,екінші бетіне:-Бұл ой неге ұнады?Алдағы уақытта қажет болады деп ойлайсың ба? Ойтолғау
Формативті, критерийлер бойынша бағалау,өзін өзі бағалау
Екі жұлдыз, бір тілек
Электронды оқулық
«Ақыл қайда болса, ұлылық сонда»,
«Әділеттің жолын қу,шыншыл бол»,
«Қанағат қарын
тойғызар».
Стикер, бағалау парақтары
8мин