Урок на тему: Сөйлемнің бірыңғай мүшелері

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сынып

8A

Күні


Пән

Қазақ тілі

Тақырып

Сөйлемнің бірыңғай мүшелері

Мақсаты:


білімділік – Сөйлемнің бірыңғай мүшелеріне қатысты оқушылар білімін нығайту,

дамытушылық – топтық жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру, сын тұрғысынан ойлауға, салыстырмалы талдау жасауға үйрету,

тәрбиелік – ұжымдасып өзара көмек көрсете білуге баулу, топтық жұмыстағы өзара сыйластыққа үйрету,

Сабақтың типі

Аралас сабақ

Сабақтың түрі

Топтық түрдегі сабақ

Көрнекілік

Үлестірмелі материал: маркер, ашық сұрақ парағы, бағалау критерийлерінің парағы.

Әдіс-тәсіл:


Топтастыру, сын тұрғысынан ойлау, өзара бағалау, диалогтік тәсіл.

Күтілетін нәтиже


Оқушылар өз ойларын жеткізеді, бір-бірін мұқият тыңдау арқылы өзара сыйластық ахуалды қалыптасады, бағалау критерийлері берілгендіктен оқушылар талапты алдын-ала біледі, ортақ қорытынды шығарады.

Тапсырмалар

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті



1.Ұйымдастыру

2. Қызығушылығын ояту:

қызықтыру әдісімен сұрақтар

3. Жаттығулар орындау:

4 Ережелер сөйлейді

Жаттығумен жұмыс

Үй жұмысы

Қалай орындау керектігін түсіндіру

1.Топқа бөлінеді


2. «Миға шабуыл» (сұраққа жауап беру арқылы тақырыпқа назары ауады

3 Жаттығуды орындауды (сөйлемде бірыңғай бастауышты табады)

4 Ережелердің анықтамасын айтады

5 Жаттығу жұмысын жасау.

.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру: 1. Сәлемдесу 2. Оқушыларды түгендеу

3. оқушыларды 4 топқа бөлу, топ атауын құрастыру, топ басшысын анықтау.

Үй жұмысын сұрау:

Үйге берілген 60-жаттығуды сұрау

«Миға шабуыл» әдісі:

1. Тұрлаусыз мүше дегеніміз не?

2. Сөйлемнің айқындауыш мүшелері дегеніміз не?

3. Оңашаланған айқындауышқа мысал айт.

Қосарлы айқындауышқа мысал айт.

Жаңа тақырып:

Сөйлемдегі қызметі,тұлғасы,сұрақтары бірдей және бір ана ортақ мүшемен байланысатын сөздер бірыңғай мүшелерболады.

Сөйлемнің тұрлаулы мүшелері де,тұрлаусыз мүшелері де бірыңғай мүше бола алады.


Мысалдар

құрылысы

Түйе,жылқы,өгіз көлік ретінде пайдаланылады.

Бірыңғай бастауыш

Арбаны арбаға жегеді, мінеді.

Бірыңғай баяндауыш


Бірыңғай мүшелер жалғаулықсыз да, жалғаулықтар арқылы да байланысады.

Кейде бірыңғай мүшелердің алдында немесе соңында жалпылауыш сөздер болады.Жалпылауыш сөздер ретінде жалпылау, сілтеу есімдіктері және сан есімдер жұмсалады.

Мысалы: Үйге Әсия, шешем, мен үшеуміз ғана кірдік. Мінезі де,түрі де өзім.

Егер жалпылауыш сөзбірыңғай мүшелердің алдынан келсе, онда жалпылауыш сөзден кейін қос нүкте, сөйлемнің бірыңғай мүшелерінің арасына үтір қойылады.

Мысалы: Өнеркәсіпке керекті заттар мыналар: таскөмір, мұнай, газ,мыс, жез.


Топтық жұмыс. 62-жаттығу. Мәтіннен бірыңғай мүшелерді табыңдар.


2-тапсырма. «Сұрақ қою»

Әр топ қарсы топтарға бір жабық сұрақтан қояды. Сонда әр топ барлығы 3 сұрақ құрастырады. Сабақта осы тапсырма бойынша 6 сұрақ, 6 жауап қаралады. Сұрақты құру топтық жұмысына 2 минут беріледі.

Бағалау критерийлері үлестіріледі:


«сұрақ қою». Бағалау критерийлері

Топтың аты, балы


  1. Сұрақ нақты, түсінікті, дұрыс құрастырылған болу керек.


  1. Жауап қысқа да нұсқа болу керек.


Сұрақ қою, жауап беру жұмысына 3 минут беріледі.

Мысалы: Сөйлемнен толықтауышты тап

Кітаппен жұмыс 63-жаттығуды орындату

Мәтіннен бірыңғай мүшелерді тауып, қай түрі екенін табу.

Кеспе қағаздағы тапсырманы орындау:

1.Біздерге, қарттарға, жастар сияқты өмір сүруге тура келеді( айқындауышты түрлеріне тауып, талдау)

2.Ауылға Біржан сал келді.

( сөйлемде қандай айқындауыш түрі кездеседі)

Бекіту тапсырмасы: Сөйлемнің бірыңғай мүшелері дегеніміз не?

Сөйлемнің бірыңғай мүшелері қандай түрге бөлінеді?

Жалпылауышқа мысал айт ?

Бірыңғай мүшелердің тыныс белгісі байланысты мысал айт.

Топтық жұмыс.64-жаттығу. Мәтіннен бірыңғай мүшелерді тауып,қандай тұлғада тұратынын табыңдар.

Үйге тапсырма 65- жаттығу. Мәтіндегі сөйлемдерден бірыңғай мүшелерді тауып, ерекшеліктерін анықтау

Сабаққа қатысқан оқушыларды бағалау :

Әр оқушы өзін бағалайды.

Бүгінгі тақырып бойынша өзін қаншалықты білгенін бағалау. Оған жұбы көмектесуге болады.

Жақсы білемін.

Орташа білемін

Нашар білемін

Сабақ соңында рефлексия