«Бекітемін»
Мектеп директоры
Утешова Ж.С_________
«___»________2014 ж
№15 жалпы білім беретін орта мектептің қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Масатова Майжанның қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімдік жоспары.
Сабақ 1
Сабақтың тақырыбы:
Зат есімнің түрленуі.Зат есімнің көптелуі
Мақсаты:
Зат есімнің түрленуін түсінеді.Көптік жалғау өзі жалғанған сөзге ортақ екендігін ұғынады..
Жұмыс нәтижесі:
Зат есімнің түрленуін түсінеді, анықтайды,жаттығуларды талдайды,топпен, жұппен жұмыс істеуге қалыптасады. Көптік жалғауын дұрыс жалғайды.
Сілтеме:
Алматы «Атамұра» 2012ж Қазақ тілі 7-сынып 14-16 бет
Негізгі идея:
Қазақ тілінде жалғау төрт түрлі: көптік,септік,тәуелдік,жіктік жалғауы.Көптік жалғауы алты түрлі болады:-лар,-лер,-дар,-дер,-тар,-тер.
Ресурстар
Электронды оқулық , кластер, түрлі түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, компьютер, проектор, желім, қайшы, электронды оқулық
Сабақ барысы
Мұғалімнің іс-әрекеті:
1 Тренинг «Жағымды сөздер»
. «Алтын ереже» құру
2.Сөзжұмбақ .
2. Оқушыларды ақшалар арқылы топқа бөлу.
3. «Миға шабул» Қалам,дәптер,кітап,қоржын беру
4. «Шеңберлеп» оқыта үйрету ойыны
6. Түрлі оқыта үйрету ойындары арқылы грамматикалық тапсырма орындату
7. кластер жұмысы
8. «Кубизм» стратегиясы бойынша жинақтау
Оқушының іс-әрекеті:
1.Оқушылар жағымды сөздер айтадық.
2. Бір топта 4 оқушыдан топқа бөлінді
3. Оқушылардың жауабы.
4.Мәтінмен жұмыс, АКТ қолдану арқылы (ұялы телефон), қосымша мәлімет жинау.
5. «Өрмекші» оқыта үйрету ойынын қолданып, жауап беру арқылы бағаланады.
6. Тапсырманы орындау, дәлелдеу.
7. Жасалған постерді қорғау
8. Бағалау өзін, өзара, топтық.
Ойлауды
Блум
бойынша жіктеу
Мақсат
Тапсырма түрі.
Түрткілер.
Нәтиже
Бағалау
критерийлер
дескриптор
Ұпай
Жиынтық баға
Білу
Сөзжұмбақ шешу көмегімен өткен тақырыптар бойынша жаңа сабақты меңгеруге негіз болатын ашық сұрақтар беру.
«Алтын ереже»
құру
«Миға шабул» Қалам,дәптер,кітап,қоржын беру
Мәтін дегеніміз не? Орфография дегеніміз? Орфоэпия? Әдеби тілдің лексикалық нормасы қалай аталады? Зат есім дегеніміз не?
Зат есім қалай түрленеді? Зат есім қандай сұраққа жауап береді?Сияқты сұрақтарға жауап беретін ой түрткі тастау.
Тыңдалым, сөйлесім, айтылым, жазылым арқылы қызығушылығы оянады, білімін көрсетеді.
Білім көлемін зерделеу
Сөзжұмбақты толық шешті
3
Сөзжұмбақты толық шеше алмады
2
Сөзжұмбақты мүлдем шеше алмады
1
Түсіну
Оқулық мәтінін игерту.
«Шеңберлеп» оқыта үйрету ойыны арқылы
Оқулық бойынша топтық жұмыс, жж жұмыс, мәтінмен жұмыс, бейнефильммен жұмыс, түртіп алу.
Тақырыптың басты идеясын табу
Тақырыптың басты идеясын табу
Тапсырманы толық орындады
3
Қателіктері болды
2
Мүлдем орындай алмады
1
Қолдану
Тақырыпқа сәйкес тапсырмаларды орындау дағдысын қалыптастыру. Сөйлеу тілін дамыту. Зат есімнің көптік жалғауларын көрсету. Кімдер?Не-лер?-лар,-лер,-дар,-дер, -тар,-тер.
Топтық жұмыс жүреді, мақсат қояды,міндеттерін белгілейді, постер қорғайды,АВС оқушылары мен жұмыс жүреді.1-топ берілген сөздерді септейді,2-топ сурет бойынша әңгіме жазады және септіктерді табады.3-топ мақал-мәтелдерден септелген сөздерді табады.
Сергіту сәті
«Торай мен күшік»
бейнежазба бойынша
Алған білімін тәжірибеде қолдана
алады.
Іс-тәжірибе жасау дағдысын қалыптастыру
Қалыптасқан
3
Толық емес
2
Қиын
1
Талдау
Берілген мәтін бойынша постер қорғау, талдау, әңгімелеу.
Слайд.
Салыстыру арқылы пікірталасқа түседі.
Пікірталасқа түсу
диалог құрып,қорытынды жасайды
3
тек диалог құрайды
2
жұмысқа қатыспайды
1
Жинақтау
«Кубизм» стратегиясы көмегімен
Оқулықтан тапсырмалар орындату.22-жаттығу
Қажеттілігін салыстыра нақтылайды
Жағдаяттан шыға білу құзыреті
Толық шықты
3
Қиналды
2
Шыға алмады
1
Бағалау
Дүниетанымын кеңейту.
«Қатені тап!» жұмысын орындау.
Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді. Топтарға бір-бірін бағалату.
Топ бір-бірін «Екі жұлдыз бір тілек» арқылы бағалайды.
Мұғалім бағалайды.
Логикалық ойы
Креативті
3
Ойы жүйелі, тың ойы емес
2
Жалпыға ортақ ой
1
Үйге тапсырма:
28-жаттығу орындау,эссе жазу.