Өмірің өз қолыңда (6 класс)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Ашық сабақ

Пәні: Өзін-өзі тану 6 «Б»Сынып

Күні:13.02.2015жыл

Тақырыбы:«Өмірің өз қолыңда»

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға өмір, оның мәні туралы түсінік беріп, адамның өмірі өз қолында екендігін түсіндіру;

Жұмыс түрлері:Ұжымдық,топтық жұмыс, жеке жұмыс

І.Ұйымдастыру:«Оқу мен оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер»

Сабақты сыныпта ынтымақтастық ахуалды қалыптасырудан бастадым.Шаттық шеңберіне жиналу арқылы оқушылар бір-бірімен қол ұстасып, жылы лебіздерін білдірді.

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:«Диалогты оқыту»әдісін қолдандым. «Айналмалы бекеттер» әдісі бойынша оқушылар үй тапсырмасын сұрадым. Оқушыларүй тапсырмасы бойынша дайындап келген жұмыстарын қорғады.Абайдың «Он жетінші» қарасөзін оқып, түсіну арқылы оқушылар қайрат пен ақыл, жүрек үшеуінің айтысын талдап, өмір сүру үшін ненің жақсы, ненің жаман екенін қалай ажыратқаны жөн және нені басшылыққа алғаны дұрыс екеніне қорытынды жасады. Сұрақ-жауап арқылы өз пікірлерін білдірді.

І.топ Автор қайрат пен ақылдың жүректің ерекшеліктерін қалай жеткізген?

ІІ.топ Қандай адамды « қасиетті адам» дейді және неліктен? (мысал келтіру)

ІІІ.топ Ғылым қандай қорытындыға келді?


[pic] [pic]

[pic] [pic]

ІІІ.Жаңа тақырып:«Көшбасшылық жасау»

«Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлдім. Оқушылар қима суреттерді құрастыру арқылы

Уақыт, Кеме, Теңіз топтарына бөлініп отырды. Сындарлы оқыту бойынша «өмір» құндылығы туралы ойларын білу және сабақтың тақырыбын тереңірек ашу мақсатында АКТ-ның көмегі арқылы «Көр,талқыла» әдісі негізінде «Бәрі өз қолыңда» бейнебаянын көрсетім.Сабақта АКТ –ның мүмкіндіктерін қолдану оқушыларға ғылыми ұғымдарды түсіндіруді және олардың қабылдауын, сыни ойлатып, түсінуін жеңілдетуге мүмкіндік береді. Сонымен қатар сабағымда талдау барысында сұрақ -жауап әдісін қолдандым. «Сұрақ қою маңызды дағдылардың бірі болып табылады, себебі сұрақ дұрыс қойылған жағдайда ғана сабақ берудің тиімді құралына айналады («Мұғалімге арналған нұсқаулық» 41 бет). Сұрақтарды қоя отырып, адам өміріндегі рухани байлықтың маңыздылығы туралы әңгіме жүргізілді.

- Шәкірттің ойы қандай болды?

-Шәкірт не себепті мұндай қадамға барды деп ойлайсыңдар?

-Егер бала көбелекті өлтіргенде не болар еді және өмірде қандай адамға айналар еді?

-Адам баласы не үшін өмір сүреді?

-Сендердің өмірдегі мақсаттарың қандай?

Оқушылар тақырып бойынша өз көзқарастарын білдірді.Өмірлік ұстанымы және мақсаттары туралы, жеке ойларынмен бөлісті.

ІV.Дәйексөзбен жұмыс:«Құндылық спекторы» арқылы Шәкәрім Құдайбердіұлының «Адамның жақсы өмір сүруіне үш сапа негіз бола алады,олар барлығынан басым болатын-адал еңбек,мінсіз ақыл,таза жүрек»деген нақыл сөзімен танысып оның мағынасын қалай түсінетіндерін айтты.Нақыл сөзде айтылған адамның жақсы өмір сүруіне негіз бола алатын адами қасиеттердің мәнін ұғыну оқушылардың өз бойларында адамгершілік қасиеттерді дамытуға ықпал етеді.

V.Сергіту жаттығу:Сонымен қатар сабақта тақырыпқа сай интерактивті тақтаны пайдалана отырып,музыка әуенімен «Шөжелер»биі сергіту сәтін ұйымдастырдым.Оқушылар көрсетілген анимациялық сурет бойынша қимыл-қозыс жаттығуларын жасап көңілдерін сергітті. 

VІ.Мәтінмен жұмыс: «Шегенің ізі» Оқушылар әңгіме мазмұны бойынша сұрақтарға жауап бере отырып,өмірдің мәні туралы пікірлерін ортаға салды.

Әңгіме мазмұны бойынша сұрақтар:

- Қалай ойлайсыздар, қарт баласын ұстамдылыққа қалай үйретті

-Ашуыңды ақылға жеңе біл дегенді қалай түсінесіңдер?

-Осы әңгімеден қандай ой түйуге болады?

(Оқушылардың жауаптары тыңдалды)

VІІ.Шығармашылық жұмыс : «Менің түсінігімдегі өмір» тақырыбында шығарма жазуға тапсырма бердім.Тапсырманы орындау барысында , сыни тұрғыдан ойлау қабілетін: тыңдау мен зерттеу арқылы білім алу, шешім қабылдауға пайдалы кеңес бердім.Оқушылыар өздері өмірлік ұстанымдарын айқындай түскендей болды. Шығармашылық жұмысты алған білімдерін жинақтап,ой елегінен өткізе отырып орындады.Жазған шығармаларын әр топтан бірнеше оқушы

оқып шықты.

[pic] [pic]

VІІІ.Жинақтау кезеңі: Бүгінгі тақырып бойынша алған білімдерін ой елегінен өткізе отырып, «Кезбе тілші»әдісі бойынша топ арасында сұрақ-жауап арқылы сабақты қорытындылады.Сабақтың соңын М .Мақатаевтың өлең шумақтарынан үзінді оқып,аяқтадым:

Көтеріп тұрып, құлатады өмір.

Күлдіріп тұрып, жылатады өмір.

Етегің толып еңіреген кезде

Қайтадан өзі жұбатады өмір.

Үмітіңді үзіп,түңіле көрме,

Құлап барып та гүл атады өмір.

Үп еткен желге дірілдей берме

Шыдамдылықты ұнатады өмір.

ІX.Үйге тапсырма: 90-бет Қ .Қайсеновтың «Елдің иесі сендерсіңдер,қарақтарым» өсиет әңгімесін оқып мазмұнын айту.

X. Бағалау: Оқыту үшін және оқуды бағалау модулі .Балалардың белсенділіктерін байқап, ынталандыру мадақтама сөздер айту арқылы бағаладым.

XІ.Кері байланыс:«Өмір теңізіне кеме жіберіңіз» әдісі негізінде кері байланыс орнаттым.

[pic] [pic]

Бүгінгі сабақта қандай ақпарат алдым ?

Не қызықты болды?

Мен өзімді қалай сезіндім?

Топта қалай жұмыс істедім?

Қандай қиыншылықтар болды?

Өзім үшін не білдім, не алдым?

Қорыта келгенде, оқушылардың шығармашылығын, ізденушілігін дамытып, әрқайсысына жеке тұлға ретінде қарап, олардың өздеріне деген сенімін, білімге ынтасын арттыруға үлесімді қосудамын. 


Өзін-өзі тану пәні бойынша қысқа мерзімді ашық сабақ жоспар



Сынып:5 «А»

Мерзімі:18.04.2015ж

Сабақтың тақырыбы: Табиғат ғажаптары №28 сабақ

Жалпы мақсаты:

:

а) табиғаттың адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру:

ә) табиғатқа қамқорлық жасай білу іскерліктерін дамыту;

б) табиғат ғажаптарын тани білуге және онымен үйлесімді өмір сүруге тәрбиелеу:

Күтілетін нәтиже:

Табиғат ғажаптарымен үйлесімді өмір сүруге бейімделеді.

Әдіс - тәсілдер:

СТО, диалогтік әңгіме,топқа бөлу.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі:

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар







2 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру. «Тілектер тізбегі» арқылы жылы сөздер айтып амандасады. [pic]

Сабаққа қажетті құрал жабдықтарын әзірлейді. Шеңбер бойымен тұрып кезекпен бір-біріне жылы сөздер айтады.

Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлінеді.




Үн таспа


3 мин

Топқа бөлу: Табиғаттың ғажап суреттерін тарату арқылы топқа бөлу.


Қима суреттерді құрастыру арқылы 4 топқа бөлініп отырады.



Кіріспе


6 мин

Үй тапсырмасы:

«Түртіп алу»әдісі негізінде үй тапсырмасына шолу «Табиғат тіршілік иесі»тақырыбында жазып келген эсселерін оқыту.

Табиғаттың қандай көріні балаларды таңғалдырды?
● Табиғатты аялаудың мәні неде?
● Табиғат баланы қандай сезімге бөлейді?

Кейіпкерлер күнделіктеріне не жазды деп ойлайсыңдар?


Жазып келген шығармаларын оқиды.Өткен материалды еске түсіреді,сұрақтарға жүйелі жауап береді. Қорытындылайды.

«Анкета» әдісі арқылы бағаланады





Негізгі бөлім



























Қорытынды



10 мин









8 мин







1 мин





2мин




7 мин






Жаңа сабақ:

«Ғажап» сөзіне ассоциация құру туралы бағыт беру. Оқушылар сыни тұрғыдан ойлау тәсілін қолдана отырып, «Табиғат ғажаптары» бейнебаян көрсету.







Мәтінмен жұмыс:

«ЖИГСО»әдісі бойынша мәтінмен жұмыс.









«Басбармақ» әдісі арқылы мәтінді түсіну дәрежесін анықтау.





Сергіту сәті

"Жаңбырдың тырсылы»





«Балалар филасофиясы» әдісі бойынша жағдаяттарды талдау.



«Мен түйген ой» әдісі арқылы бүгінгі сабақты қорытындылау


Көз алдыларына елестету арқылы,өздері бұрын қандай мәлімет білетіндерін айтады. Тақырып бойынша пікір алмасады. Топтық барысында дарынды оқушы белсенділік танытады.



Мәтінді жеке оқып, танысады. Әңгіме мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. Ой пікірлерін ортаға салады.



Көрсетілген қимыл жаттығуларын қайталайды.

Жағдаяттарды жеке оқып, танысыды.Өз пікірлерімен бөліседі.











«Басбармақ» әдісі арқылы мәтінді түсіну деңгейін анықтау. [pic]




[pic]

[pic]



[pic]

АКТ пайдалану. Слайдпен жұмыс. Маркер, постер, түрлі-түсті қағаздар, стикер.



Рефлексия


5 мин

Үйге тапсырма: «Түртіп алу» әдісі негізінде «Қазақстанның гулденуіне қандай үлес қосар едің» тақырыбында ой толғау жазып келу.

Кері байланыс: Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін «Өрмекшінің торы» әдісі бойынша кері байланыс жасату.

Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады.

Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін өрмекшінің торын құру арқылы өз ойларын білдіреді.



Өзін-өзі бағалау парақшасын толтырады.


Бағалау тақтасы