Қысқа мерзімді жоспар Әдебиет 8- сынып

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сыныбы 8 ә

Күні Пән мұғалімі: Бактыбаева Д.А

Сабақтың тақырыбы

«Алып Ер Тоңға» дастаны

Мақсаты

Көне замандарда өмір сүрген түркілер көсемі Алып Ер Тоңаның туған жерін сыртқы жаудан қорғауы, түркі жұртын бірлікке үндеуімен танысу. «Алып Ер Тоңа» дастанының ХІғасырда бізге Махмұд Қашғари жазып алып жеткізген, атадан балаға мирас болып қалған жоқтау жыр екендігін білу.

Күтілетін нәтижелер



Алып Ер Тоңа ХІ ғасырдағы Иранның ұлы шайыры Фирдоусидің «Шаһнама» дастанының кейіпкері екендігінен хабардар болады. Шығармашылық қабілеті артады.

Керекті жабдықтар


Интерактивті тақта, смайликтер, «бағдаршам» бағалау қағаздары, қима қағаздар, мәтін, рефлексия парағы, «дұрыс, дұрыс емес» парақшалары, тапсырмалар.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Үй тапсырмасын жоғары және төмен дәрежелі сұрақтар арқылы тексеру, топтық жұмыс: жаңа білімді меңгерту, ой бөлісу, бағалау әдістері, сыни тұрғыдан ойлау стратегиялары, деңгейлік тапсырмалар.

С а б а қ б а р ы с ы :

Сабақ

кезеңдері

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Ұйымдас

тыру














оқушыларды тренинг арқылы 4 топқа бөлу. Әр оқушыға қима қағазадар таратылады.


1.Оқушылармен амандасу, түгелдеу.

- Оқушылар, көңіл-күйіміз қалай? Сабағымызды бастамас бұрын, бір шумақтық өлеңімізді оқып шығайық.

2. Психологиялық дайындық

Қайырлы таң достым,

қайырлы күн болсын,

аптамыздың әр кезі,

сәттілікке толсын,

біздің алар бағамаыз,

кілең бестік болсын.

3.Үй тапсырмасын тексеру:


Оқушылар осы қима қағаздарда салынған сурет бойынша 4 топқа бөлінеді. Бөліну критерийі айтылмағандықтан, оқушылар ақылдасып, бір шешімге келулері керек.

Мұғаліммен амандасады.



Оқушылар бірге қосылып айтады.




Оқушылар үй тапсырмасы бойынша жауап береді. Жауап беруші оқушыға сынып өткен тақырыптар бойынша пысықтау сұрақтарын қояды.



Білу



Оқушылар күннің жады мен сабақтың тақырыбын жазып болған соң, сабақтың мақсатын шығару қажеттігі айтылады.

Топпен жұмыс:

«Алып Ер Тоңға» дастаны қандай жырға жатады?

Басты кейіпкері кім?

Жырда қай кезеңдегі оқиғалар сөз болады?

Жыр сжжеті туралы не айтасыңдар?

Батырдың елі үшін туған ер екенін қай жолдардан көруге болады?

Жжырда халық, заман туралы не айтылған?

Топпен талдайды, қорғайды.

Түсіну

1.Неліктен Алып Ер Тоңғаның қазасы халықтың қабырғасына қатты батты?

2. Жоқтау жырының басты идеясы не?


Талдау

Тақырып бойынша берілген кестені толтырып, талдау жасаңдар.


Тақырып бойынша бұрыннан не білемін?

Бұл туралы енді не білдім?

Жинақтау

«Жоқтау» сөзіне қатысты бестармақ құрастырыңдар.


1-зат есім

2. сын есім

3-етістік

4-төрт сөз

5-синоним

Қолдану

1.Мәтінге сұрақ құрастырңдар.

2.Жырдан ауыпалы мағынадағы сөздерді табу.


Баға беру

1.Жоқтау жырларының адам өміріндегі маңызы қандай?

2.Адам өмірінің өлшеулілігі , мән де мағыналы өмір сүру туралы не айтар едіңдер?

3. «Жақсының аты өлмейді. Ғалымның хаты өлмейд» нақылының жырға қандай қатысы бар?





Бағалау

Сабақ барысындағы жұмысы бойынша, сабақ критерийлеріне сәйкес оқушыларды сыныппен кеңесе отырып бағалаймын, бағаға түсініктеме беріп, жетілу жолдарын айтамын.



Рефлексия:

1. Бүгінгі сабақта маған____________________

_______________ қызықты болды.

2.Маған________________________________________________қиындық туғызды.

3. Менің көңіл-күйім___________________



(рефлексия парақтарына түсіреді





























Сыныбы 8ә Пән мұғалімі: Бактыбаева Д.А

Сабақтың тақырыбы

«Күлтегін» жыры

Мақсаты

Жазба ескерткіштердің тарихи оқиғалар мен тұлғаларға арнап, тасқа қашалып жазылған жырлар екендігін түсіну


Күтілетін нәтижелер



Орхон-Енисей жазба ескерткіштерінің зерттелу тарихымен танысады. Орхон жазуларының мазмұны, композициялық құрылымы екендігін біледі.

Керекті жабдықтар


Интерактивті тақта, смайликтер, «бағдаршам» бағалау қағаздары, қима қағаздар, мәтін, рефлексия парағы

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Үй тапсырмасын жоғары және төмен дәрежелі сұрақтар арқылы тексеру, топтық жұмыс: жаңа білімді меңгерту, ой бөлісу, бағалау әдістері, сыни тұрғыдан ойлау стратегиялары

С а б а қ б а р ы с ы :

Сабақ

кезеңдері

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Ұйымдас

тыру














оқушыларды тренинг арқылы 4 топқа бөлу.




1.Оқушылармен амандасу, түгелдеу.

- Оқушылар, көңіл-күйіміз қалай? Сабағымызды бастамас бұрын, бір шумақтық өлеңімізді оқып шығайық.

2. Психологиялық дайындық

Қайырлы таң достым,

қайырлы күн болсын,

аптамыздың әр кезі,

сәттілікке толсын,

біздің алар бағамаыз,

кілең бестік болсын.

3.Үй тапсырмасын тексеру:


Оқушылар санамақ бойынша 4 топқа бөлінеді. Бөліну критерийі айтылмағандықтан, оқушылар ақылдасып, бір шешімге келулері керек.

Мұғаліммен амандасады.



Оқушылар бірге қосылып айтады.








Оқушылар үй тапсырмасы бойынша жауап береді. Жауап беруші оқушыға сынып өткен тақырыптар бойынша пысықтау сұрақтарын қояды.



Білу



Оқушылар күннің жады мен сабақтың тақырыбын жазып болған соң, сабақтың мақсатын шығару қажеттігі айтылады.

Топпен жұмыс:

  1. Орхон ескерткіштері қай ғасырда, қайдан табылған?

  2. Оны кім ашқан?

  3. Тоныкөк жырауға аранлған ескерткіш қайдан табылды?

  4. Жәдігерлерді зерттеуге үлес қосқан басқа қандай ғалымдарды білесіңдер?

  5. Түркі халықтарының тарихы туралы не білесіңдер?

Топпен талдайды, қорғайды.

Түсіну

1.Орхон ескерткіштерінің тақырыбы мен идеясы қандай?

2.Зерттеуші ғалым М.Жолдасбеков неліктен бұл мұраларды асыл арналарымыз дейді?

3. Неліктен Күлтегін батырдың аты тарихта ерекше аталады?


Талдау

«Күлтегін» жырының маңызы?

Берілген кесте бойынша Орхон ескерткіштерін қазақтың эпостық жырларымен салыстыр.

Жыр мазмұнын баяндайды..

Жинақтау

Тірек сызба

Тірек сызба құрастырады

Қолдану

Берілген үзіндінің мазмұнын қара сөзбен жазады.


Баға беру

РАФТ әдісі

Рөл-ғаллым

А- парламент

Ф-үндеу

Т-«Күлтегін» жырының маңызы



Өз пікірін атады


Бағалау

Сабақ барысындағы жұмысы бойынша, сабақ критерийлеріне сәйкес оқушыларды сыныппен кеңесе отырып бағалаймын, бағаға түсініктеме беріп, жетілу жолдарын айтамын.





































Сабақтың тақырыбы

Қорқыт ата

Мақсаты

Аңызға айналған Қорқыт айтқан нақыл сөздердің тəрбиелік мəнін түсіну. Қорқыттан қалған нақыл сөздердің қазіргі қолданыстағы қазақ мақал-мəтелдерімен ұқсастығын анықтау.

Күтілетін нәтижелер



Қорқыт ата кітабының зерттелуімен, жырдың сюжеті, композициялық құрылымымен танысады. «Қорқыт ата» кітабындағы кейіпкерлердің «Алпамыс батыр» жырымен ұқсастығын анықтайды. нақыл сөздерінің тәрбиелік мәнін түсінеді, өмірмен байланыстырады.

Керекті жабдықтар


Интерактивті тақта, смайликтер, «бағдаршам» бағалау қағаздары, қима қағаздар, мәтін, рефлексия парағы

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Үй тапсырмасын жоғары және төмен дәрежелі сұрақтар арқылы тексеру, топтық жұмыс: жаңа білімді меңгерту, ой бөлісу, бағалау әдістері, сыни тұрғыдан ойлау стратегиялары

С а б а қ б а р ы с ы :

Сабақ

кезеңдері

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Ұйымдас

тыру














оқушыларды тренинг арқылы 4 топқа бөлу.




1.Оқушылармен амандасу, түгелдеу.

- Оқушылар, көңіл-күйіміз қалай? Сабағымызды бастамас бұрын, бір шумақтық өлеңімізді оқып шығайық.

2. Психологиялық дайындық

Қайырлы таң достым,

қайырлы күн болсын,

аптамыздың әр кезі,

сәттілікке толсын,

біздің алар бағамаыз,

кілең бестік болсын.

3.Үй тапсырмасын тексеру:


Оқушылар санамақ бойынша 4 топқа бөлінеді. Бөліну критерийі айтылмағандықтан, оқушылар ақылдасып, бір шешімге келулері керек.

Мұғаліммен амандасады.



Оқушылар бірге қосылып айтады.








Оқушылар үй тапсырмасы бойынша жауап береді. Жауап беруші оқушыға сынып өткен тақырыптар бойынша пысықтау сұрақтарын қояды.



Білу



Оқушылар күннің жады мен сабақтың тақырыбын жазып болған соң, сабақтың мақсатын шығару қажеттігі айтылады.

Топпен жұмыс:

1.Қорқыт туралы не білесіңдер?

2.Қорқыт ата туралы қандай аңыз әңгімелер оқыдыңдар?

Топпен талдайды, қорғайды.

Түсіну

1.Неліктен «Қорқыттың дүниеге келуі қандай өзгеше болса, оның бүкіл өмірі де сондай ерекше болды?


Мәтінді түсінгендерін өз ойымен қорытындылайды.

Талдау

Қорқыттан қалған нақыл –сөздерді мақал-мәтелдермен салыстырыңдар.

Венн диаграммасын толтыру

Жинақтау

1.Қорқыт ата туралы аңыздардың тақырыбы мен идеяларын анықтаңдар.

2.Қорқыт ата туралы т.сініктеріңді тірек сызбаға түсіріңдер.


Тірек сызба құрастырады

Қолдану

Оптимистер- «Қорқыт аңсаған мәңгілік өмір-адамның артына өшпес із қалдыруы»

Пессимистер-«Қайда бармсаң –Қорқыттың көрі»

Реалистер-Қорқыттың бойындағы асыл қасиеттер

Ой қозғайды


Баға беру

Қалай ойлайсыңдар, бүгінде Қорқыт ата мұрасының маңызы қандай?

Өз пікірін атады


Бағалау

Сабақ барысындағы жұмысы бойынша, сабақ критерийлеріне сәйкес оқушыларды сыныппен кеңесе отырып бағалаймын, бағаға түсініктеме беріп, жетілу жолдарын айтамын.


Тапсырма

Өздерің тұрған жерден шыққан атақты адамдарға байланысты туған аңыздарды біліп келіңдер.

Күнделіктеріне жазады.