Сабақтың тақырыбы: «Жаз».
Сабақтың мақсаты:
Жаз туралы қосымша білімдерін толықтыру, жіктік жалғаулардан өткенді қайталау.
Логикалық ойлау мен есте сақтау қабілеттерін қалыптастыру, оқушылардың дүниетанымын, тіл байлықтарын дамыту;
Туған жерін, Отанын құрмет тұтуға, Қазақстан Республикасының табиғатын аялауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа білімді игеру сабағы.
Сабақтың әдіс – тәсілдері: баяндау, сұрақ-жауап, мәнерлеп оқу.
Сабақтың көрнекілігі: табиғат суреттері, қосымша материалдар.
Пәнаралық байланыс: орыс тілі.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
А) Сәлемдесу.
Б) Кезекшімен сұхбаттасу.
Үй тапсырмасын тексеру.
Ережелерді қайталау;
Мәтін мамұндау.
Сабақтың мақсат-міндеттерімен таныстыру.
Жаңа сабақ:
Сабақтың эпиграфы:
Тамылжыған жас иісті,
Жазғы жасыл көк дала.
Жайылған жібек кілемдей,
Қызылды-жасыл, көк дала.
С.Сейфуллин
Сөздік жұмысын жүргізу:
Маусым – июнь
Шілде – июль
Тамыз – август
Ыстық – горячий, жаркий
Шөп – трава
Жайлау – джайлау(луг)
Қызық – интересно
Орақ – коса
Қызып кетеді – горячо нагревается
Қонақ қылу – приглашать в гости
Көк дала – зеленая степь
Жасыл – зеленый
Жібек кілем – шелковый ковер
Бозбалалар – дети
Тынығу – Отдыхать
Мәтінмен жұмыс:
2-тапсырма 161 бет. Мәтінді оқып, түсінгендеріңді айтып беріңдер.
Тірек сызбамен жұмыс:
«Жаз» туралы ассоциациативті толтыру
Сабақты бекіту:
3-тапсырма 161 бет. Бос орынға сұрақтар қойыңдар.
Үлгі: Күн мен түн қандай болады?
Күн ұзақ, түн қысқа болады.
Сабақты қорытындылау, оқушылар білімін бағалау:
«Азамат», «Қайраткер» сөздерді жіктеңдер.
Үй тапсырмасы: