Қазақ тілі пәнінен сабақ жоспары Ас мәзірі (8 сынып)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Алдыңғы оқу


Мектеп асханасы, ас мәзірі жайлы біледі.

ЖОСПАР

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар


Басталуы

(10 мин)









«Ыстық алақан» тренингісін өткізу.

Мақсаты: Оқушыларға жағымды психологиялық ахуал тудыру

Күтілетін нәтиже:Оқушылар бір-бірімен қол алысып, бір-біріне жақсы тілектер айтады


Ой шақыру әдісі

Мақсаты: Сабаққа кірісу үшін қызығушылықты ояту,1-ші сағатта алған лексикалық білімдерін пысықтау

Күтілетін нәтиже: «Ас мәзірі» сөзіне ассоциаграмма құрады. Әр оқушы маркермен флипчатқа өз түсінігін жазады.Алдыңғы білімдерін пайдаланады.


Үй тапсырмасы тексеріледі:

Диалогтегі етістіктерді тауып,ырықсыз етістікке айналдырып, ақпараттың дұрыстығын тексереді.


Бағалау: смайликтер арқылы жұпта тексереді.


3. «Пазл» әдісі

Мақсаты: Бір-біріне қолдау көрсету, жұптық, топтық жұмыстар жасау үшін сынып оқушыларын топқа бөлу

Күтілетін нәтиже:

а/ Кесілген суреттерді пазл ретінде сәйкестендіріп топ құрады

б/Пазл артына жазылатын 5 ұстанымға топппен жұмыс барысында бағынады.

1.тынышты 2.талап 3.тазалық 4.татулық 5.тәртіп

Сергіту сәті

«Көңілді күн» бейнебаяны пайдаланылады.







Маркер,флипчат















Ас бейнеленген суреттер








Бейнеролик

Ортасы


(25мин)





«Сыр сандық» стратегиясы (Топтық жұмыс)

Мақсаты. Жетелеуші сұрақтар көмегімен ауызша жауап беру. Диалогқа түсуге дайындық жүргізу.

Күтілетін нәтиже:

Сандықшада көрсетілген суреттермен, берілген сөз тіркестерімен жауап береді.Бұл тапсырманы көпшілігі орындай алады.

Тапсырма :

1.Сұрақтарға жауап бер.

Бұл суретте не бейнеленген?

Мұнда не дайындайды?

Оны кім пісіреді?

Пісірілген тағамдар қайда көрсетіледі?

Оны саған кім ұсынады?

2.Жұпта диалог құрып көр.

Бағалау

Смайликтермен оқушылар өздерін бағалайды. Қандай сезімде,яғни көңіл күйлерін анықтайды.


«Броундық қозғалыс» тәсілі

Мақсаты: жазбаша жұмыс барысында ақпарат жинау, ой бөлісу

Күтілетін нәтиже: тақырып бойынша сыныптастарынан ақпарат жинайды. Ой бөліседі. Өзіне ұнаса түртіп алады.

Тапсырма:

1.»Ас мәзірі» тақырыбына алдыңғы тапсырмалардан алған білімдерін пайдалана отырып, сипаттама мәтінін жаз.

2. Сыныптастарыңнан ақпарат жина,ой бөліс, түртіп ал


Рефлексия

Гүл- ойды жалғастыру арқылы бағалау (Мен енді.....Маған қиын болды........... т.б)

Сандық,суреттер, тірек сөз тіркестері












смайликтер

[pic] [pic] [pic]















Гүл түріндегі рефлексия парағы

Соңы

(10 мин)


«Пікірлер галереясы» стратегиясы

Мақсаты: Оқушылар бір-бірінің жазған жұмысын оқи отырып оқудан ляззат алу, пікір алмасу

Күтілетін нәтиже

Сипаттама мәтінін оқи отырып, оқудан ляззат алады. Пікір алмасады. Үй тапсырмасын орындау барысында үлгіге алады.

Тапсырма

1.Жазған жұмысыңды «пікірлер галереясына» орналастыр

2. Сыныптастарыңның жазған сипаттама мәтінін оқудан ляззат алу арқылы оқы

3. Екі жұлдыз, бір тілек бағалау түрі арқылы өз ойыңды жаз.

4. Үй тапсырмасын орындау барысында үлгі ретінде қолдан.


Үйге тапсырма: «Мен тағамға тапсырыс беремін» диалог мәтінін құру


«Серпілген сауал» тәсілі

Мақсаты: сабақ бойынша алған білімдерін пысықтау, ой тұжырымдау

Күтілетін нәтиже:

Сабақ бойынша диалог, мәтін құру барысында меңгерілген білімдерін пысықтайды. Сұрақтарға ұтымды, толық жауап беруге тырысады.


Сұрақтар бірінен соң бірі өрбиді. Сынып белсенділігіне байланысты.


Рефлексия пирамидасы

Мен көбірек білетін екі нәрсе:

Мен білетін үш нәрсе:

Мен үйренген төрт нәрсе:

Мақсаты: ойлау мен пайымдауға,қорытынды жасай білуге жетелеу

Күтілетін нәтиже:сабақ барысындағы әрекеттері негізінде пайымдап, қорытынды жасайды.


Жалпы сабақ бойынша оқушы жетістігін бағалау дескрипторы:

«3»- тақырып бойынша сөздер мен сөз тіркестерін атайды,ырықсыз етіс түрлерін қолданады, диалог құрастырады. Сипаттау мәтінін құрады.

«4»- тақырып бойынша сөздер мен сөз тіркестерін сәйкестендіреді, ырықсыз етіс түрлерін қолдануда саралайды., диалог барысында талдайды, тексереді. Сипаттау мәтінін құрады,ойын дәлелдейді.

«5»-Сөздер мен сөз тіркестерін мазмұнына қарай біріктіре отырып,түсіндіреді . Ырықсыз етіс түрлерін қолдануда саралайды және дәлелдейді. Диалог барысында талдайды, тексереді.болжайды. Сипаттау мәтінін құрады,ойын дәлелдейді, толық мәтін ұсынады.

Оқушы дәптері

Стикерлер






















Кішкентай доп












Пирамида сызылған бөліктері көрсетілген бағалау парағы





Оқушы күнделігі

Сынып журналы

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?«Пікірлер галереясы», «Броундық қозғалыс», «серпілген сауал»- қабілетті оқушыларды қолдаумақсатында, графикалық органайзер «Дара құты», «Сыр сандық» стратегиялары жетелеуші ретінде қолданамын


Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Тапсырмаларда бағалау дескрипторлары құрылды. Бағалау түрлері:топта бірін бірі бағалау, өздерін бағалау, (смайликтер,гүл, рефлексия пирамидасы, екі жұлдыз бір тілек).

Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі). Қоғамдық орындарда сөйлеу мідениеті, мамандықты бағалау

Рефлексия сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып және жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?