Розроблено:Кошута Наталія Григорівна.
Учитель-філолог МБОУ «Петрівська школа №2» Республіки Крим
Клас: 7
Урок №
Тема – Виразне читання поезій Тараса Шевченка.
Мета – повторити вивчений матеріал про письменника, навчити аналізувати прочитані
поезії;
розвивати в учнів навички виразного читання, навички аналізу поетичного твору,
вміння логічно мислити, грамотно висловлювати власні думки, почуття,
спостереження;
виховувати почуття поваги, пошани, любов до рідного краю, його народу.
Задачі уроку:
Развивальна – развивати вміння самостійно мислити, вирішувати проблемні питання; чітко та лаконічно висловлювати власну думку.
Навчальна – развивати вміння бачити текст поезії в єдності змісту й форми, аналізувати прочитані поезії.
Виховна – виховання кращих моральних якостей
Вид уроку: урок виразного читання (УВЧ № 2); медіаурок
Оболаднання уроку – тексти поезій, записи пісень на слова Тараса Шевченка, презентація, схема аналізу.
Методичні прийоми – бесіда, розповідь учителя, прослуховування тексту поезій, читання та аналіз тексту, робота в зошитах.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Позитивна установка на вивчення теми.
Звучить запис пісень на слова Тараса Шевченка
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
ІІІ. Опрацювання матеріалу.
3.1. Учні читають поезії та коментують фрагменти біографії письменника.
«Мені тринадцятий минало», «І золотої, й дорогої», «І виріс я на чужині»,
«І досі сниться…», «Встала весна…», «Зоре моя вечірняя…»
«Якби ви знали, паничі..», «Сон» («На панщині пшеницю жала»),
«О люди! люди небораки!» «На Великдень, на соломі»
3.2. Аналіз зачитаних поезій за планом
Схема спроектована на дошку
1. Назва поезії. Рік і місце написання (якщо відомо).
2. Жанр поезії (пейзажна, вірш-портрет, філософська, інтимна, громадянська.
3. Чи є в поезії автобіографічні мотиви.
4. Який настрій поезії?
5. Назвати образи-персонажі та образи-символи.
6. Які художні засоби є в поезії (порівняння, метафори, контраст, пестлива лексика )
7. Яка тема поезії?
8. Яка ідея поезії?
ІV. Підведення підсумків уроку.
Робота в зошитах з метою підготовки до написання твору.
(Записати. Тяжке, сумне, змучене працею та нестатками,
убоге; вони терплять знущання від панів і фізичне, і моральне)
(Записати. Для зображення життя селян,
автор використовує темних та холодних відтінків кольори, чорні, сірі.
Світлими і теплими фарбами змальовано картини природи).
( Записати. Допомагає селянам пережити
панське знущання і нестатки родина. Сім’я – це те, що рятує від горя й біди.
Батьки живуть мирно між собою, люблять своїх дітей, а разом виконують непосильну панщину та хатню роботу.
Також їм допомагає віра в Бога та прекрасна природа.)
( Записати. І серед селян, на жаль, є такі, що кидають своїх дітей,
що зневірилися в усьому і перетворилися на «німих» рабів, яким усе байдуже.)
(Записати. Найгірше в цьому світі – сиротам.
Поет з власного дитинства знає всі біди сирітського життя).
( Записати. Автор співчуває селянам, плаче разом з ними,
але водночас картає їх за покірність, байдужість до сво поезії; ї долі, закликає до звільнення від панщини)
V. Підготовка до виконання домашнього завдання.
Д/з. Підготувати усне повідомлення на тему:
«Картини життя селян у творчості Тараса Шевченка».
VІ. Рефлексія
Що вплинуло на ваш настрій?
[pic]
Пам’ятка
Аналіз поезії
1.Назва поезії.
Рік і місце написання (якщо відомо).
2. Жанр поезії
(пейзажна, вірш-портрет, філософська, інтимна, громадянська)
3. Чи є в поезії автобіографічні мотиви.
4. Який настрій поезії
5. Назвати образи-персонажі та образи-символи.
6. Які художні засоби є в поезії
(порівняння, повтори, звертання, метафори, контраст, пестлива лексика ....)
7. Яка тема поезії
8. Яка ідея поезії