Конспект урока по казахскому языку по теме Ученый

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Ашық сабақ

Сабақтың тақырыбы: Ғалым

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: тақырып мазмұнын меңгеру Әл Фараби өмірімен таныстыруды жалғастыру. Сөздік қорын молайту Зат есімнен алған білімдерін пысықтау.

Дамытушылық: Оқушылардың қойылған сұрақтарды түсіну дұрыс жауап беру. Өздігінен ойлап талдай білуге, қазақ тілінде өз ойларын жеткізе білу дағдыларын қалыптастыру. Зат есімді сөйлем ішінен тауып оған сұрақты қоя білуге үйрету.

Тәрбиелік: Әл Фараби өмірінің өнегелік жақтарын көрсете білу. Оқушылардың білімге деген құштарлығын арттыру. Адамгершілік пен еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. Ұйымшылдыққа, ізденімпаздыққа, іскерлікке үйрету.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Пәнаралық байланыс: Қазақ әдебиеті, тарих, информатика, орыс тілі сабақ.

Қолданылатын әдістер: шығармашылық ізденіс, сын тұрғысынан ойлау әдістері, баяндау, сұрақ -жауап,

Сабақты толық меңгеру үшін дамыта оқыту, ақпараттық, модульдік технологияларды қолдандым.

Сабақтың көрнеклігі:

CD- R дисктеріне жазылған материал, электрондық оқулық, интерактивтік тақта.


Сабақтың барысы: I Сәлеметсіздер ме

Қалдарың қалай? Ал енді балалар танысайық, менің атым жөнім Ләзат Мейрамханқызы. Мен бүгін сіздерге қазақ тілі сабағың өткіземін.

Егерде біз күнімізді жақсы көніл күймен бастасақ күніміз жақсы өтуіне күмән болмайды. (говорят если день начнешь с улыбки, то он обязательно будит хорошим. Давайте дети улыбнемся и начнем урок)

Сабақты әнұранмен бастайық.

Балалар, өткен сабақтын тақырыбы қандай болды? Еске түсірейк.

1.Үй тапсырмасымен тексеру: Үй жұмысын тест арқылы тексерейк

Тестің дұрыс жауабы біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы болып табылады, енді тексереиік.

Жауабы қандай болды. Ғалым.

Жаңа білімді игеру

Олай болса балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы ғалым.

Бүгінгі сабақтын мақсаты:


[pic]

Сабақтың эпиграфы: Сапалы өмір оқу мен білімде.

Өткенді еске түсіру үшін біз сендермен Әл Фараби туралы шағын мәтінді тыңдаймыз

Мәтін сөйлемдерін түсіну үшін мына сөздердің аудармасы беріліп отыр.


Балалар тыңдаған мәтін кім туралы?

Әл Фараби қай жылдары өмір сүрген?

Ол қандай тілдерді білген?

Әл Фарабидің қанша еңбегі болған?

Бүгінгі сабақта біз сендермен Әл Фарабидің Араб музыкасының тарихы атты еңбегі туралы әңгіме қозғаймыз.

Жаңа сөздер

Мәтінмен танысу алдында біз сендермен жаңа сөздермен жұмыс жүргіземіз

Басылып шыққан –

Терең білген -

Еңбегі -

Қолжазба -

жаңа сөздерді оқу, аудару. Сөз тіркес құру.


Мәтінмен жұмыс

Мәтінді оқып талдайық. Кім туралы айтылған

Қандай кітаптар туралы сөз қозғалады.

Қысқаша мазмұнын айтып беріңіздер.

Осы мәтіннен алынған сөйлемдердің дұрыс бұрыстығын анықтаңдар.

Бағалау

Сергіту сәті

Балалар көздеріңізді жұмып қолдарыңызды қабағыңыздың үстіне қойып, оңға қарай 5 реттей солға қарай бес реттей қозғалтыңыздар, басыңызды солға қарай оңға қарай бұрыңыз.

Мәтін бойынша сөйлемді жалғастырыңдар

Бағалау

Граматиканы қайталау

Ережені еске түсірейік

Зат есім. Күрделі зат есім

Дұрыс жауабын тап


Келесі тапсырманы орындайық

Сөйлемдерді оқып күрделі зат есімдердің астын сызыңдар

Кейбір ұл- қыздарымыздың ана тіліміәзді білмеуі, не шала білуі мені қатты қынжылтады. Бұған ең алдымен ата – ана кінәлі. Б. Момышұлы

Тіл – сыйлы етер, құтты қылар, өсірер,

Бас көз жарар, қадір – құтты ол өшірер.

Ж. Баласағұн



Мәтінде қандай ғылым салалары сөз болады және олар қай саланы зерттейді. Мыс тіл ғылымдары , филлология - тілді зерттейтін гылым саласы.

Лексика –

Морфология –

Синтаксис –

Өлең құраңдар

1 Зат есім

2 Сын есім

3 Етістік

4 Синоним

5 Сөйлем құру

Рефлексия. Балалар бүгінгі сабақтан сендер қандай әсер алдыңдар не ұнады не ұнамады бір біріне смс арқылы жазыңдар

Бүгін сабақ (қызықты, қызықсыз )

Сабақта маған ... ұнады.

Сабақ маған (ұнады, ұнамады)

Кім өз СМСын оқып бере алады?

Үй тапсырманы жазып алыңдар.

Диалогты жалғастыру Шығармашылық жұмыс






































Сабаққа өзіндік талдау

Пән: қазақ тілі

Сынып 10

Сабақтың тақырыбы: Ғалым

Сабақтың жалпы көрінісі

Сабақтың тақырыбы : Ғылым

Үшінші модуль Әл –Фараби. 11 сабақтан тұрады. 9 сабақ Ғалым

Берілген сабақты жоспарлау барысында оқушылардың ерекшеліктері ескеріледі. Сабақ тақырыбы типтік бағдарлама және стандартқа сәйкес жоспарланып ұйымдастырылған. Себебі тақырыптардың мерзімді өткізілуі және оқушылардың сыныптар бойынша білуге тиісті міндеттерді орындалуына тапсырмалардың құрылуы.

Сабақтың дидактикалық мақсаттары. Сабақ – мұғалімнің шығармашылық еңбегі болғандықтан, кез келген ұстаз өз сабағында дидактикалық (білімділік, тәрбиелік, дамытушылық) мақсаттардың нақтылығына баса назар аударады. а) білімділік модуль тақырыбына сәйкес Әл- Фараби өмірімен таныстыруды жалғастыру. Күрделі зат есімді еске түсіру.

ә) Дамытушылық. Оқушылардың қойылған сұрақтары түсіну, дұрыс жауап беру, өздігінен ойлап, талдай білу, қазақ тілінде өз ойларын жеткізе білу дағдыларын дамыту.

б) Тәрбиелік. Әл – Фараби өмірін өнегелік жақтарын көрсете білу.Оқушылардың білімге деген құштарлықтарын арттыру. Адамгершілікке, сүйіспеншілікке тәрбиелеу.

Сабақ ақпараттық комуникациялық технологияны қолдануымен өтті. Бұл технологияны қолдану оқытудың негізгі принциптерін (ынтымақтастық, көрнекілік) орындалуына жағдай жасады.


Сабақта қолданылған әдістер Сөйлесу әңгімелесу (оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін кезеңдерді талдау үшін); көрнекілік (оқушылардың танымдық – қызығушылық әрекеттерін іске асыру үші); практикалық (жасырынған сөзді табу, дұрыс жауабын анықтау); логикалық және аналогиялық әдіс, интерактивтік әдістер.

Сабақта сын тұрғысынан ойлау, модульдік, ақпараттық комуникациялық технологиялардың элементтері қолданылады.

Пәнаралық байланыс: тарих, әдебиет, информатика, орыс тілі, ән – күй сабағы.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, мультимедиялық комплекс, нұсқау картасы.

Сабақ негізгі 6 кезеңнен тұрады.

I Ұйымдастыру кезеңі

II Жаңа материалды игеруге дайындық кезеңі Аудирование әдісі арқылы модуль бойынша өткеді еске түсіру.


III Жаңа материалды меңгеру кезеңі


Бұл кезеңде жаңа материалды түсіну үшін арналған интерактивті тақта, нұсқау карталары, слайд схемалар жаңа сөздермен жұмыс қолданылды.


IVТүсінігін тексеру кезеңі (Дұрыс – бұрыс тапсырмасы)


V Үй тапсырмасы Бұл кезеңде негізгі тапсырмадан басқа шығармашылық тапсырма берілді.


VI кезең Рефлексия. Сабақтағы оқушының және мұғалімнің іс әрекетіне өзіндік баға берілді.

Сабақтың түйіні Сабақ көзделген мақсатқа жетті, әр сабақ барысындағы кезеңдер байланысты болды.